Партнер од друга вера?

Fifi

Полноправен Член
15 февруари 2012
30
40
18
31
Имам едно мото, добро познато ,, Никогаш не вели никогаш '' . Не знаеме што ни носи иднината со себе. Не сум против ваквата врска, аку се работи за вистинска љубов. Имам другари и другарки кои биле во ситуација да се откажат од партерот поради различната вероисповед и искрено тоа е многу жално, општеството, семејството, познаниците да не можат да преминат преку таа вера и да дозволат љубените да се среќни.
Но сепак постојат некои што без разлика на верата ја оствариле својата љубов. Еве еден таков пример:
http://ohrid1.com/top-vesti-i-storii/leјla-i-marino-gogovi-zhivi-ochridski-љubovni-legendi :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and Bum-Bum

Македонец

Староседелец
14 февруари 2012
315
440
1,063
Имам едно мото, добро познато ,, Никогаш не вели никогаш '' . Не знаеме што ни носи иднината со себе

бла бла бла партнерот не ти паѓа од небо или на лото, иднината ке го донесе....:rofl ма немој.

Не коментирам зошто и како. Строго против!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum and Aaliyah

Fifi

Полноправен Член
15 февруари 2012
30
40
18
31
бла бла бла партнерот не ти паѓа од небо или на лото, иднината ке го донесе....:rofl ма немој.
Не велам јас дека од небо ке падне партнерот туку дека никогаш неможеш да знаеш со сигурност дека нема да се заљубиш во маж или жена од друга вероисповед.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and Bum-Bum

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Против сум сега ќе ви кажам најглуп пример:
Македонки идат и со Албанци и со Турци ( муслимани). Сега Албанците и Турците може да земаат жени од други вери, а ако Македонец сака Албанка или Турчинка за жена не знам што ќе му се случи..
Не знам ни еднаш успешна врска меѓу Македонец и Албанка/Турчинка. :eek
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Што мислите за ваквите врски, кои не се подржани од опшеството? Дали би се вупиштиле во таква врска без разлика на туѓото мислење?

За жал ваквите врски не успеваат на балканот, како прво заради тоа што луѓето осудуваат, дискриминираат и тоа што се националисти.
Пак ќе кажам за жал, иако до сега сум имал една единствена шанса и заради притисокот на нејзините сме се разминале а врската имаше голем потенцијал ама тоа е, во македонија си, не си во Шведска или некоја си друга западна држава.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum and Baronessa

Sesil

Староседелец
20 февруари 2012
300
230
1,043
Не ми е битно коа вера, битни се неговите сваќања. И моја вера да е ако има некои размислувања позабегани од оние на баба ми, не би одела со него
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Disputer

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Порано бев и во една таква ситуација и едвај се извлеков, ама фала му на Бога не направив ништо со што би се каела и еве ден денес тоа го кажувам како нешто за извлекување поука за другите во животот.
Да не навлегувам во ситуацијата, само ќе ви кажам дека никој не е добар како што изгледа, и никој не може да те сака како што и самиот си мислиш...не дека ние се сакавме (јас и шиптарот) ама нудеше врска, мување и никако не прифатив а мислев дека има убави намери..ама кога спомена секс..ми се слоши. Ме гледа 2-3 пати во живо на фејс ми пишува и ајде одма бара некој работи... ај nvm, не би одела со некој од друга вера, од мојава има дечки што се.....уфффф :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Против сум сега ќе ви кажам најглуп пример:
Македонки идат и со Албанци и со Турци ( муслимани). Сега Албанците и Турците може да земаат жени од други вери, а ако Македонец сака Албанка или Турчинка за жена не знам што ќе му се случи..
Не знам ни еднаш успешна врска меѓу Македонец и Албанка/Турчинка. :eek
Не сваќам каде згрешиле македонските родители во воспитувањето ама точно е тоа што го викаш,наводно модерно е да се рече НЕ МИ СМЕТА ЉУБОВТА НЕ ПОЗНАВА ГРАНИЦИ а од друга страна пробај ти да видиш дали на нив не им смета:(.
Знам еден куп случаеви и мислам дека парите се во прашање.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum and Hip.Hop_MKD