Партнер од друга вера?

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Здраво Дечки
Да споделам мој проблем во врска со оваа тема па може да проследам ваши мислења.
Гледам многу од одговориве ги имаат дадено женски, па јас како машко да споделам мој проблем кој трае од пред 5 години а започна пред 7.
Во 2011 (кога бев 19) се запишав на факс и таму ми се допадна една девојка која беше ромка тоа беше баш онака љубов на прв поглед.
Но немав некој голем контакт за да ја поканам да излеземе. По некое време разбрав дека почнала врска со некој и јас повлеков.
После една година почнавме пак да комуницираме но онака чисто за теми од факс, но сеуште беше во врска и некаде средината 2013 повторно почнавме да контактираме но овој пат беше и малку по приватен со тогашниот имала некои проблеми но не сакаше да кажи за што станува збор.
И септември 2013 (на 21) од никаде раскина со партнерот и почнавме да се гледаме (Јас нормално пресреќен :) ) бевме заедно неколку месеци се беше супер но сеуште не сакаше да ми кажи зошто раскинале со претходниот. После некое време ми кажа дека партнерот и бил христијанин а таа е муслиманка и дека семејствата се противеле и тоа било причината.
Јас од кога го слушнав тоа веднаш знаев дека и јас би можел да го имам истиот проблем и за да се осигурам дека треба да се вложам 100% во врската сакав да се соочам со решавање на тој проблем дури сме сеуште на почеток за да не дојди до повторување.
И прв јас потегнав иницијатива и му кажав на домашните мои кои очекувано беа против и кажав дека е истиот проблем и врската почна да стагнира таа почна да се оддалечува од мене јас се борев со ситуацијата да им го сменам мислењето на домашните и да ја засржам незе но не успеав во сето тоа и некаде март 2014 официјално ми раскина таа. Јас целиот емоционално уништен од двете страни се налутив и се скаравме и изгубивме контакт.
Немавме контакт година и пол и при крајот 2015 година ме побара повторно но онака само да се видиме за некоја си ситница и после тоа повторно ја снема.
После тоа пак немавме долго време контакт се до февруари годинава ме побара повторно но онака чисто пријателски, а во меѓувреме разбрав дека имала веќе некој исто христијанин и причината што ме побара беше да ми кажи дека повторно и се појавил истиот проблем што го имаше и пред мене и со мене и дека сака да бидеме пријатели, се пробав повторно да воспоставам стабилен контакт како потенцијални партнери но видов дека нема некоја силна намера бидејќи последниве три месеци се однесува топло ладно спрема мене.
Во меѓувреме изминативе 4 години јас имав доста кавги со моите родители во врска со оваа девојка и сум пробал да бидам и со други девојки но со ниту една од нив сум ја немал таа поврзаност како што беше со незе.
Сега имам 26 години и сватив дека со незе би можел да функционирам перфектно баш како што сакам но има еден куп пречки да дојдам до тоа и плус незнам дали е спремна и дали сака да биди повторно со мене.
Знам дека има доста патетика во приказнава но тоа е што е, па е молам за ваши мислења и ставови.

Таа е од верата која се вика лоша раја, не е до религијата.
Ти си и резервна опција, ко Дени Ингс што чамеше на клупа во Ливерпул и коа е во цајтнот меѓу две врски си вика абе да пробам јас со оној шо ме сакаше, може ќе бидне нешто овој пат, батали тоа, блокирај од социјални мрежи, телефон, бриши од памет и срце и барај некоја каде што ќе играш прва постава, макар и била помалку сексуално привлечна од оваа што не ти се јавувала по година и кусур, самопоштовање треба да се има :)
Go on and sin no more.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: James Dean

love !

Староседелец
7 август 2018
156
34
628
Зависи каков американец ако е црн повеќе проблеми ќе ми прават него Aлбанец да земам :D Отидов на расизам инаку што се однесува до мене и кога би можела јас да си бирам језда секако бирам, ама тој избор да не би бил под притисок од страна на најблиските тогаш би си ја избрала личноста со која би можела да живеам нормално и таа со мене, и не би гледала дали е Албанец, Јапонец, Индиец, Кинез (овие многу ниски би биле за мене :) ) Американец, Вонземјанец и какви и ли да има други. :)
па пробај со сограѓаниве па ќе видиш
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com

„Човекот има право да љуби како сака –
исполнете се со љубов по волја, како ви е волја, кога, каде и со кого ви е волја. AL, I:51"
- Liber Oz, Правата на Човекот


Така да, тоа што читам тука како не сте успеале во љубовта, не е заради религијата, националноста и слично, заради вас самите не успеала љубовта, сигурно сте ја кастрирале некако, несвесно можеби, од немање храброст или лудост... :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: shadow and escape