1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Парализа и паѓање во сон

Дискусија во форумот 'Спиење и сонови' започната од srcu6ka, 2 април 2013.

1. Christina

Christina Нов член

Зачленет на:
    17 март 2013
    Мислења:
    6
    Допаѓања:
    3
    На мене ми се нама случено нит па посакувам да го почувствуванм тоа, ама еден мој другар ми има кажувано дека го има доживеано тоа, тоа народски го викаат “сенка“. Освен целосно укочување на телото имал и гушење

На fantina и Oftalmolog им се допаѓа ова.
  2. monika88

monika88 Истакнат Член

Зачленет на:
    1 април 2013
    Мислења:
    454
    Допаѓања:
    644
    и јас го имам доживеано ова,додека спиев а секогаш спијам на стомак кога одеднадеш почувствував тежина во рамениците и посакав да се завртам да спијам на страна но неможев да се помрднам,сакав но нешто како со раце ме притискаше врз рамениците и сакав да викнам но и гласот ми го немаше,комплетно бев безпомошна,се разбудив полежив малку и ми помина.на кој и да го имам кажано ова ми рекле дека тоа било некаква сенка која ме притискала-сега дознав што е точно :)

3. BlackTulip

BlackTulip Староседелец

Зачленет на:
    15 март 2013
    Мислења:
    628
    Допаѓања:
    789
    Чувство на страв првиот пат , веќе вториот си викаш аха ова е :D ке помине за брзо само диши длабоко
    Најстрашно што беше една нок како во полузаспана состојба незнам ни како да го наречам , гледам влегуваат неколку души во соба , сите со собраа околу креветот, и еден почна како да притиска врз рамениците , требаше нешто да тропне во собата или да направи звук за да се освестам од таква ситуација. Океј страшното помина и ајде викам поарно на зафрканција одколку да се плашам и почнавме да се зафркаваме со една другарака што исто и се имаше десено истото , па таа несалам ми вика : ко ке те притисне на рамениците речи му да се помести дека ти тежи? ( ај ако сакаш малце помести се ) :D
    И незнам дали беше посвсесно нештото го кажав и жими се се помести , дај боже да не се повтори

4. fantina

fantina Истакнат Член

Зачленет на:
    29 април 2012
    Мислења:
    112
    Допаѓања:
    162
    Да, народски ги викаат сенки или сутки, но има научно објаснување, така да, не се никакви сенки, луѓе итн, туку тоа се само халуцинации. Мене ми се нема случено вакво нешто и не сакам да ми се случи, некако не сум многу љубопитна. :)

5. carica

carica Нов член

Зачленет на:
    9 јуни 2018
    Мислења:
    13
    Допаѓања:
    1
    Mene mi se ima sluceno bev sama doma I naednas se vkocaniv ne mozev da zboram ni da se pomrdnuvsm vo sonot a so e najstrasno do mene do krevetot imam stol 8 na toj stol sedese druga jas mojata se ka I me gledase cudno so omraza
    Mozebi se sluci zaradi nedostatok na son I da spiev na stomak ama ova mojata se ka me cudi Toa mora da znaci nesto

Сподели: