Папагали

Kowalsky

Полноправен Член
27 декември 2012
29
11
8
27
Kicevo
папагалчиња :sram НАЈУБАВОТО НЕШТО НА СВЕТОТ !!! секогаш стојам до нив , ги хранам , ги пуштам малце (све затворено:врати,прозорци...) , им го пуштам палецот да ми го грицкаат :rofl сепак имам 2 папагали :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Legioner

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
папагалчиња :sram НАЈУБАВОТО НЕШТО НА СВЕТОТ !!! секогаш стојам до нив , ги хранам , ги пуштам малце (све затворено:врати,прозорци...) , им го пуштам палецот да ми го грицкаат :rofl сепак имам 2 папагали :)

tigrici :) ??
 

inoue

Нов член
1 јануари 2013
2
0
1
35
Имам папагал тигрица скоро 2 години. Ко го купив ми рекоа дека е папагалот е мал. Последните 6 месеци често се разболува, го однесов на ветеринар и ми даде антибиотик да му клавам во водата, откако ќе пие по 2-3 дена му е подобро, после 2-3 недели пак истото. Првиот пат имаше и пролив, а сега не. Лета многу малку речиси ич (1 метар и паѓа на земја), целиот е подуен во пердувите, многу е тивок ретко свири, многу често спие. Првиот пат ко се разболи немаше сила, со нозете не можеше да се држи за решетки. Го чувам на топло, редовно му давам да јади, водата му ја менвам, кафезот го чистам, имам земено сипина коска. И го имам заприметено дека многу поќе јади од обично шо јадеше пред да почни да се разболва (или да го менва расположението оти незнам дали се работи за настинка). Некој совет од шо можи така да се однесва или разболува?
Зедов храна (микс од овошје и плус некој минерали има) му ја дадов во мала хранилка, ама мислам дека не јади од неа дали можи да му ја измешам со просото?
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Многу се мили,јас во последно време размислувам да си купам едно :unsure
Како твоево мислење се вклопува во темава, не ми е јасно? Од нигде никаде залетуваш, и одговараш на прашање кое никој не ти го поставил а верувам дека на никому на овој свет не му е баш грижа дали ти размислуваш да купиш или размислуваш да размислуваш да купиш папагалче,та едно дали две. За таа намена, измислен е фејсбук каде луѓето можат без некој да ги праша да објавуваат фекалии и да читаат нечии размислувања состојби или реакции, од типот “боли глава, во ве-це, пијам кафе, итн“

Имам папагал тигрица скоро 2 години. Ко го купив ми рекоа дека е папагалот е мал. Последните 6 месеци често се разболува, го однесов на ветеринар и ми даде антибиотик да му клавам во водата, откако ќе пие по 2-3 дена му е подобро, после 2-3 недели пак истото. Првиот пат имаше и пролив, а сега не. Лета многу малку речиси ич (1 метар и паѓа на земја), целиот е подуен во пердувите, многу е тивок ретко свири, многу често спие. Првиот пат ко се разболи немаше сила, со нозете не можеше да се држи за решетки. Го чувам на топло, редовно му давам да јади, водата му ја менвам, кафезот го чистам, имам земено сипина коска. И го имам заприметено дека многу поќе јади од обично шо јадеше пред да почни да се разболва (или да го менва расположението оти незнам дали се работи за настинка). Некој совет од шо можи така да се однесва или разболува?
Зедов храна (микс од овошје и плус некој минерали има) му ја дадов во мала хранилка, ама мислам дека не јади од неа дали можи да му ја измешам со просото?

Према ова што го опиша баш и некоја точна дијагноза не може да се воспостави. Птиците поинаку реагираат од мачките,кучињата и далје други животни,така да сака малку и поинаков пристап.
Пролив добиваат од премногу водена и свежа храна, премногу протеинска храна (форсирање за парење на пример со коноп, јајце итн) менување на температурата (од ладни во топли простории) и доколку семето со кое го раниш папагалот има стоено долго време во затворена кутија, па примило влага и мувлосува. Семето секогаш чувај го на суво и топло место со тоа ќе избегнеш да мувлосува и да ги разболуваш папагалите. Ако земаш брендирана храна, прочитај рок, а ако земаш рефусна тогаш стави го некое време пред парно, шпорет или што друго да се грееш за да излези влагата,иако семето си има само во себе влажност.

Подуен во пердувите може да стои ако да речеме е во фаза на митарење.Можни се прочиви ама во случајов кај тебе станува збор за омалаксаност и избегавање на храна. Можно е да има цревни паразити, ти препорачувам да провериш во изметот дали се забележуваат ситни како конци црви?
Ако не, тогаш се работи за некоја друга болест.
Внимавај да не е на промаја, да не го вознемируваш да не му правиш температурни промени, проверија храната како што опишав погоре и хигиена на кафезот е битно.
Како што кажа 2 години го имаш, така да не верувам да си “донел“ некоја болест од пет-шопот.
Проблемот со петшоповите е што кафезите во кои ги чуваат птиците поретко и да ги мијат кога пристигнуваат нови птици, така да, новите се заразуваат со тоа што биле заразени претѕходните во истиот кафез.
 

Badgirl

Староседелец
4 јануари 2013
1,477
3,258
1,133
29
Najubaviot grad ------> SKOPJE :D
Како твоево мислење се вклопува во темава, не ми е јасно? Од нигде никаде залетуваш, и одговараш на прашање кое никој не ти го поставил а верувам дека на никому на овој свет не му е баш грижа дали ти размислуваш да купиш или размислуваш да размислуваш да купиш папагалче,та едно дали две. За таа намена, измислен е фејсбук каде луѓето можат без некој да ги праша да објавуваат фекалии и да читаат нечии размислувања состојби или реакции, од типот “боли глава, во ве-це, пијам кафе, итн“

Aaa грешка си,јас не доаѓам од никаде,туку од Скопје
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ghtalpo

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Успешно изведени 3 млади розенколиси. Еве слика од гордите родители:

424528_113075472203627_747579479_n.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sofija... and parvati

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Ичера Чаки се спријатељи сс едну питому мачку, чудно нели
Ми си седесмо у двор рокасмо ракију сс тату и Чаци беше туј у кафез до нас и од нигде се појави мачка
Затрча се накуде Чакита и исплаши га, почна да скака по кафез како будала, мноо беше смешан
После тој гледасфа се пола саат, слика ги ја ке гу рокну слику овија днови
Па почнасфа да се играф преко жице од кафез, питома мачка нема што, нејќеше ништо да му напраи
У едн момент Чаки ги рашири најјако криља и она се исплаши и избега : )))
Чаки мој дружељубиф бој
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Aleksis

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Кај нас може да се најдат амазонки и која цена отрилика би биле? Или ако нема тогаш нешто слично на нив.