Палеолит

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Ми текна една добра дискусија баш сабајле кога станав, иако бев мамурна, не знам зашо ми текна баш денеска, ваљда некое flashback-че ме ударило :D
However, имам едно прашање до вас:
Што ако човек од Палеолитот преживее до ден денес?! Како тој ќе изгледа? Што се ќе знае? Дали всушност е можно тоа?
Мислам, првично прашањето е итекако лудо, али wake up the imagination and creation. Rock on dudes. :wavespin





П.С: Да имаше избор за теми Философија - Историја, ќе ја ставев таму. Али се одлучив сепак во философија да ја ставам. Ако не е океј, може и да ја преместете.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Има едно многу добро филмче - The Man from Earth, во кое е прикажана токму оваа приказна. Е сега мислам дека типов не беше баш од палеолитот, но сепак од праисторијата. Му бил добар пријател на Исус, има поминато низ сите социолошки, историски, географски, научни,... период на човештвото.

Што ќе се случи? Ништо. Човекот со тек на време ќе научи да се адаптира на сите промени и воедно на околината. Ќе се труди да се вклопи на секаков начин, вклучувајќи го и неговиот надворешен изглед. Постојано ќе бега од место на место, на секои 20/30 години, бидејќи луѓето ќе забележат дека тој не старее. Од истата причина, не би можел да има некоја посебна улога во светот, не би можел да се меша во разновидни конфликти и откритија за да помага со своето знаење. Се со цел да не откријат дека тој не старее, односно дека е бесмртен (на некој начин). Во спротивно, веднаш ќе биде фатен и заробен и потоа, ќе биде ставен под кој знае какви тестови за да се открие неговата "тајна". Воедно, мислам дека ќе биде доста омразуван. Луѓето ќе му љубоморат. Така што, може неговото патешествие брзо да заврши.

Се на се, би бил екстремно мудар човек со неверојатно знаење во секоја област. "Бог". Too bad it can be done.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Succubus and Lena

Dr.Gonzo

Истакнат Член
23 февруари 2012
652
1,916
393
Fukushima
www.gonzo.com
Ако тој човек е хомо сапиенс кој се појавил во средниот неолит веројатно би се прилагодувал со тек на времето (+10 000 години ) бидејќи и ние сме во истиот вид со него и од појавата на хомо сапиенс човекот не се изменил значајно физиолошки, големината и капацитетот на неговиот мозок е иста како кај денешните луѓе. Мислам дека би бил и малку попаметен од нас за тие илјадници години што ги проживеал бидејќи научил премногу работи и искусил доста, но не верувам дека би имал супер ум и дека ќе помни се што поминал за тие стотици векови пошто човечкиот ум не може да складира толку, уствари тој сигурно и би забораил пред колку години е роден и нема ни да се сеќава на работи од пред 10 века а камоли пред 100 + века (ако претпоставиме дека е од доцниот неолит, ако е од средниот тоа се 1000+века), но добро би се сеќавал на последниве неколку века и неговата мудрост би била резултат на тие последни стотина години, се на се би бил мудар. Ако не е хомо сапиенс веројатно и денес би бил дивјак (хомо хабилис, хомо еректус) и колку и да живее „човек“ од овие видови едноставно не може да напредне и да се израмни со хомо сапиенс пошто физиолошки не може да евоулира он како поединец колку и да живее, не би ни можел да сфати што е и кој и како живее 200000 - 1000000 години и како се се менува околу него, сигурно би му експлодирал мозокот и би полудел и денеска би бил нешто налик на лудо шимпанзо.
П.С. Дарк човекот од филмот не бил пријател на Исус туку Исус химселф. Тој беше стар 14 000 години.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Ако некој палеолитски човек би преживеал, во мозокот квантитативно би изгледал исто како мозокот на гонзо и ние би одма сите вицови што ги знаеме за плавуши, чак норис или цајкани би ги заменале со палеолитскиот ѕвер, односно преку пример: зошто палеолитски човек играт пред семафор? мисли дека е диско. хахахахахаха (колку е глуп вицов, дури ни него нема да му е смешен) Вероватно негов најголем хит низ вековите би му била некоја песна од старите варварски племиња која би звучела вака од прилика- жив го одрав и го изедов вауу вауу на ред е и брат му ауф ауф (punch) ... а на денешницава ако би живеел во Македонија негов хит -ќе пијам, ќе лумпувам, ќефови ќе терам свој(drunk) или пак општо на балканот на пример Србија- због светске кризе, немам за ризле, немам ни ганџе аман (smoke), а во Бугарија сигурно Азис ќе го слушаше (таму сите азис го слушаат дури и палеолитските човечина...и во Македонија го слушаат ама само тие од Крива Паланка шо се :* ). Што се однесува до неговиот физички изглед вероватно би наликувал на Гоце Арнаудов покојниот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dr.Gonzo and Succubus

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Еј, па ја секако дека сум забравила да напишам дека ми е тоа од филмот The man from Earth. Толку ми пале сијаличката :D

Инаку, според мене исто така не би можел да запомни многу работи, но сепак ќе биде доволно искусен - зашто е имал ВРЕМЕ да научи доста работи, односно ДА ОТКРИВА нови непознати за него. Башка кога учеш од пракса, навистина учеш.
Едноставно се прилагодувал на сите времиња као хомо сапиенс така кажано паметен човек и ја следил еволуцијата како се движе и како напредува на се повеќе и повеќе. Не дека ние не сме настанале така, само ние пребрзо умираме и пребрзо се размножуваме. Тоа ќе му дојде на него као STOP DEATH, you're not coming to me.Ма забегано е да можеш уствари да ги издржеш сите промени на оваа Земја шо се случиле, макар да биле и најмалите.
Ако збореме хипотетички, убаво би било да сретнеш човек шо всушност у буквален превод: СЕ Е ПОМИНАЛ НИЗ ЖИВОТОТ :D
Сепак, не би било интересно ако сите бидеме баш такви :)
Изглед? Прилично цврст човек, што му се познава под очите мудроста и изживеаноста. Стар, ама сепак млад во душа.
Типчето од филмот ми изгледаше некако премногу емотивно, не изгледаше толку убедлив. Треба да си луд за да го кажуваш тоа, а и баш тоа му го кажаа: You realize this is an invitation to men in white suits with happy pills?
Oуу јес! \m/
 

Ouroboros

Полноправен Член
4 март 2013
37
10
8
35
Од тогаш до денес не знам колку катаклизми се имаат случено, поплави, земјотреси, паднале многу астероиди, па и некоја комета можно :) , војни меѓу многу палеолитски човеци, мешање на народи па до сега нема теоретски шанци да останел тој човек што живеел нај убаво тогаш, без да се замара како ние сега и.т.н. :) , а друго замисли како би живееле нашите пра историски баби сега, нешто слично :) на твоево прашања само малку по модерно. ке имаа телевони на тач не знам што уште не, волови што летаат кога ораат :D и некој палеолитски пилот замисли лета над нива :D hh