1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Паганска музика

Дискусија во форумот 'Музика' започната од Мортидо, 10 март 2012.

 1. Мортидо

  Мортидо Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,054
  Допаѓања:
  1,576
  ... може да се нарече и етно, или изворна, или предхристијанска што ти ја знам, не гледам некоја голема разлика. Станува збор за музика што се свирела кај старите народи пред да го примат христијанството (оние кои го примиле) па и после христијанизацијата. Се прави со инструменти автентични за тие времиња мада има некои вметнуваат и посовремени инструменти па дури и електро ремикси прат. Нејсе. Ако има текст претежно се опејуваат древни божеста, природата, мајката Земја, локални херои и др. Мене оваа музика ми е меѓу најомилените жанрови што ги слушам, а највеќе ми се допаѓа скандинавско-германската, келтската и старословенската паганска музика.

  Кој е фан на ваа музика нека постира линкови, предлага артисти и сл.

  Периодов од паганистиве Фаун ги слушам, германски бенд. Ќе пастирам две песни од поомилените, мада немаат песна да не е добра. :)   
  На Aristokrat му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Мортидо

  Мортидо Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,054
  Допаѓања:
  1,576
  Nobody interested for this kind of music? Dammit people! :nah Aко бе ако, мислите гајле ми е мене. :place Штом така ќе си прам повремено абдејт, можи некои од гостите се љубители. :D   
  На existence му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Мортидо

  Мортидо Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,054
  Допаѓања:
  1,576
  (facepalm)
  темава диши на апарати, нвм.
  да ја освежиме со еден бенд од Полска.
  песните им се у вези словенска митологија и фолклор.

  поздрав до сите љубители на ваква музика. :zelen
   
  На existence му/ѝ се допаѓа ова.
 4. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,587
  Допаѓања:
  5,661
  Е дури сега видов дека имало тема за паганска музика.
  Морам тука да си ги ставам Омниа, моите омилени пагани. Потекло од Холандија, пеат на неколку јазици, германски, дански, ирски итн, 100% акустична, без електрични инструменти, без програмирање. Преку нив и уствари го запознав овој жанр и ми стана еден од најчестите на плеј листата.
  Кој милува нека слушне, може и да му се допадне.:)
  Искрено мене инструментиве ме воодушевија, интересни и необични, магични звуци создаваат со нив.
   
  #4 violetmoon, 19 јануари 2017
  Последна промена: 19 јануари 2017
 5. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,711
  Допаѓања:
  871
 6. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,587
  Допаѓања:
  5,661
   
  На Хептаграм XI му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,711
  Допаѓања:
  871
   
  На violetmoon му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,711
  Допаѓања:
  871

Сподели: