Охрид

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Македонциве сакет Охрид на одмор да идет, а поефтино од дома да поминет
Види сега, ко што кажа македонци и ние и вие. Тие сме си се знаеме кои сме нели, тие се стандардите, таа е платата.
Јас не барам во Охрид да биде се џабе, само цените нека бидат како што викаат старите колку чергата толку нозете. Ајде ок разбирам туристичко место е поскапо ќе биде 10-20 денари од нормално. Ок е.
Ама да ми продаваш лежалка 5 евра па со чадор плус 2 евра и пијачка плус 2 и квалитет никаков, а услуга божем козата на келнерот си ја убил мислиш секој момент ќе дојде ќе те претепа-јок не може. На бахамите да одам поефтино ќе поминам него во Охрид.
Ем скапо ем нема квалитет.
Ако ви е толку за парите направете тактика некоја ко во другите земји. Мени и во евра и во денари. Плескавица сакаш и 100 евра стави ја, ама нека биде достапна за твојот народ. И 200 нека биде, ама нека биде фер. А не секој човек само во џепот да се гледал.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Види сега, ко што кажа македонци и ние и вие. Тие сме си се знаеме кои сме нели, тие се стандардите, таа е платата.
Јас не барам во Охрид да биде се џабе, само цените нека бидат како што викаат старите колку чергата толку нозете. Ајде ок разбирам туристичко место е поскапо ќе биде 10-20 денари од нормално. Ок е.
Ама да ми продаваш лежалка 5 евра па со чадор плус 2 евра и пијачка плус 2 и квалитет никаков, а услуга божем козата на келнерот си ја убил мислиш секој момент ќе дојде ќе те претепа-јок не може. На бахамите да одам поефтино ќе поминам него во Охрид.
Ем скапо ем нема квалитет.
Ако ви е толку за парите направете тактика некоја ко во другите земји. Мени и во евра и во денари. Плескавица сакаш и 100 евра стави ја, ама нека биде достапна за твојот народ. И 200 нека биде, ама нека биде фер. А не секој човек само во џепот да се гледал.
? На која плажа во Охрид оваа година најде лежалка за 5 евра? Ако добро пресметав, тоа би биле 305 денари.
Јас плаќам лежалка на Немо плажата 150 денари за цел ден + гратис чадор.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: alba

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
? На која плажа во Охрид оваа година најде лежалка за 5 евра? Ако добро пресметав, тоа би биле 305 денари.
Јас плаќам лежалка на Немо плажата 150 денари за цел ден + гратис чадор.
http://mkd-news.com/eve-kolku-pari-...o-grtsija-hrvatska-tsrna-gora-bugarija-ohrid/
Читај последно.

"Пијалоците на плажа и во кафулињата се како и во другите туристички дестинации, но внимавајте на лежалките не секаде исто се наплаќа – некаде бараат и до 300 денари за лежалка – 2 лежалки 600 денари или 10 евра на ден"

Лани беа 200-250 денари секаде кај што бев, а оваа година не знам и не одам зошто ми е скапо!
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Имав прилика да одам со девојката во Охрид.Бевме сместени во Вила.Цената за престој во вилата вклучувајќи ја и климата во собата, шанкот, џакузито, терасата со убав поглед, услугата на персоналот во вилата како и самиот ресторан во вилата беше пристојна.
За тие пари добиваш се’ што ти треба кога си на одмор.Ама на одмор одмор.Значи одиш и тие денови ич не се замараш за пари.Нели, за тоа работиме и преку целата година.
Цената во локалите беше пристојна на сите забави.Пиво стотче.Текила квалитетна 120 шот.Јегер 120 некаде 90.Влез за на журки по 200-300 денари.
Храната во рестораните беше солидна но не и прескапа.
Единствено нешто што не ми се допадна е што персоналот е најверојатно или преморен од премногу туристи или не можат да се синхронизираат нити пак да се привикнат да гледаат илјадници муштерии дневно секој со свои различни потреби и начини на правењето на нарачката па затоа беа малку дрски и напнати.
Ама јебига.Ми се деси тоа во пицерија Коза Ностра.Или така нешо беше.Првиот пат отидовме девојката шо беше келнерка мислиш ќе ти збрца со вилушка во око.
Оставив доволно бакшиш, и дојдовме и следниот ден.
Насмевка на келнерката од уво до уво, мислиш се плескала со дечко и’ цела ноќ и доживувала оргазми.

Се си има своја цена.
Ние, македонците сакаме да отидеме на одмор било каде и да се стегаш дали да купиш ова она или што год да е.
Одмор е.Одмараш.Се опушташ.Пиеш и јадеш што сакаш кога ти прдне на курот.

Точно и јас сум затоа кога се оди на одмор буквално да се чуствуваш дека си на одмор а не како што прават дел од нашиве што одат бг или гр со торби патлиџан,пипер и ред други работи. И како сите туристички места така и Охрид треба да напрај пари зш тоа ние најголемото туристичко место ама ако сакат пари нека се потрудат посебно во услугута и квалитетот на тоа што ке го понудат. Јас бев за 2 август и неплаќав сместување, значи беше преполн Охрид и сега излегуваме вечерта и му порачувам на тој келнерот џин тоник типот ми носи џин и кисела вода и му викам што е ова не го порачав јас и он ако сакаш пи ако не не ни снема тоник и му реков ако го испиеш ти ова овде пред мене ке го платам ако не не и овој го снема и после ми носи џин тоник стварно незнам што му беше целта,наредната вечер одиме у друг фенси кафич и јас порачувам истото зш само тоа си пијам и овој место џин дали мастика или нешто друго ми имаше ставено и оприметив и пак жалба и тој 15 мин ме убедуваше дека е џин и му викам вакви финти не се прават на прва пијачка него после шестата и ојде и после ми донесе друга пијачка. Е сакат пари а да се служат со ефтини финти , не ја бива така :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and Хоуп*

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
http://mkd-news.com/eve-kolku-pari-...o-grtsija-hrvatska-tsrna-gora-bugarija-ohrid/
Читај последно.

"Пијалоците на плажа и во кафулињата се како и во другите туристички дестинации, но внимавајте на лежалките не секаде исто се наплаќа – некаде бараат и до 300 денари за лежалка – 2 лежалки 600 денари или 10 евра на ден"

Лани беа 200-250 денари секаде кај што бев, а оваа година не знам и не одам зошто ми е скапо!
Јас секоја година сум во Охрид сакал нејќел...Јест да е скапо. Ама не е колку што е презентирано ова за лежалките...
Тврдам...На немо секоја година две лежалки се 300 денари, што му доаѓа 150 денари од лежалка.
Гледам дека си има извор муабетот што си го направила, ама си сама свесна колку лаик муабети има на овие страници.
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Точно и јас сум затоа кога се оди на одмор буквално да се чуствуваш дека си на одмор а не како што прават дел од нашиве што одат бг или гр со торби патлиџан,пипер и ред други работи. И како сите туристички места така и Охрид треба да напрај пари зш тоа ние најголемото туристичко место ама ако сакат пари нека се потрудат посебно во услугута и квалитетот на тоа што ке го понудат. Јас бев за 2 август и неплаќав сместување, значи беше преполн Охрид и сега излегуваме вечерта и му порачувам на тој келнерот џин тоник типот ми носи џин и кисела вода и му викам што е ова не го порачав јас и он ако сакаш пи ако не не ни снема тоник и му реков ако го испиеш ти ова овде пред мене ке го платам ако не не и овој го снема и после ми носи џин тоник стварно незнам што му беше целта,наредната вечер одиме у друг фенси кафич и јас порачувам истото зш само тоа си пијам и овој место џин дали мастика или нешто друго ми имаше ставено и оприметив и пак жалба и тој 15 мин ме убедуваше дека е џин и му викам вакви финти не се прават на прва пијачка него после шестата и ојде и после ми донесе друга пијачка. Е сакат пари а да се служат со ефтини финти , не ја бива така :zelen


Не знам какви ти се тие фенси кафичи.Јас зборам за куба либре, кадмо, канео итн итн како и рестораните покрај чаршија и стариот дел од градот.Таму си е се супер.
Иако нормално е тоа шо ти го напраил келнерот.Сакал да те исече у поим да те украде.
Затоа секогаш, ама секогаш кога идеш на ново место далеку од твојата дома пиј флаширани работи, пиво најчесто :)
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Македонциве не одат на одмор подалеку од Охрид или Грција од оправдани причини, пример: ќе се одмрзнит месото, ќе омекнат патлижаните, ќе се расипит мајонезот итн.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MATEJA

Lovely*-*

Староседелец
27 мај 2012
230
164
1,043
33
Ohrid
kimmyqueen98.tumblr.com
Види сега, ко што кажа македонци и ние и вие. Тие сме си се знаеме кои сме нели, тие се стандардите, таа е платата.
Јас не барам во Охрид да биде се џабе, само цените нека бидат како што викаат старите колку чергата толку нозете. Ајде ок разбирам туристичко место е поскапо ќе биде 10-20 денари од нормално. Ок е.
Ама да ми продаваш лежалка 5 евра па со чадор плус 2 евра и пијачка плус 2 и квалитет никаков, а услуга божем козата на келнерот си ја убил мислиш секој момент ќе дојде ќе те претепа-јок не може. На бахамите да одам поефтино ќе поминам него во Охрид.
Ем скапо ем нема квалитет.
Ако ви е толку за парите направете тактика некоја ко во другите земји. Мени и во евра и во денари. Плескавица сакаш и 100 евра стави ја, ама нека биде достапна за твојот народ. И 200 нека биде, ама нека биде фер. А не секој човек само во џепот да се гледал.

Park Golden Beach таа плажа е квалитетна убава, лезалка е 150 со нивни пешкир + чадор така некако беше... ќе направат сега Марина, има базен и во средина шанк, има сепаре, песочна ја направие плажата... се е многу убаво и е квалитетна :)
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Знаеш што ме нервира? Ко ќе видам соба со мебел од '82. Веќе кога си влегол во бизнисот, дај инвестирај, е***о. Ми се повраќа да спијам на нечиј кревет од пред 3 децении, дури и да го гледам само. Не мора ништо да има собата, освен еден (по)нов кревет и мини регалче со фиоки. Знаеш што друго ме нервира? Кога те замараат за бојлер. Брат, ти плаќам за сите услуги, ако сакам и 3 пати на ден ќе си се бањам, мое право. Исто знаеш што ме нервира? Кога напишале у оглас, на 5 минути до центар, а тоа куќата забутана после вториот кружен тек. Дај кажи си искрено, па и стави (точен) линк од google maps. Исто, како бе може соба да е исти пари на 10 јуни и 10 јули и 10 август? Нема попуст некогаш у цело е***о лето? Исто, да ти е**м лежалките. Пешкир можеш да си постелиш или на пат па да ти газат луѓе врз работите ко ќе поминуваат или у некоја трева со жбуњови. Ако бе, нема проблем, битно не ти плаќам за глупата лежалка. Исто, како може еден обичен хамбургер да е 110 денари у Пинк Пантер бе? Можеш и него да си го задржиш, ќе си направам вечера кај што престојувам, не ти давам пари ни за тоа. За кафичи не праам муабет, ако ептен ми се приоди, може ќе седнам некаде еднаш или два пати. Иначе, зимам пивото и на плажа... ни за тоа не ти плаќам. :D

П.С. И не мора да те интересира секој пат што готвам и да ми се мешаш у работата.