Охрид

Lovely*-*

Староседелец
27 мај 2012
230
164
1,043
33
Ohrid
kimmyqueen98.tumblr.com
Сеа реално зборувам, како тоа 90 посто од луѓево шо отишле у Охрид се жалат на многу работи. Како прво за леб у тоа Момир ми наплаќаат 270 денари, 4 лепчиња, второ таксистот од центар до ресторан Лихнид ми зима 150 денари а цел живот го поминав во Охрид, таму студирав , секоја чест на исклучоци ама си имате проблем со гостопримството, реков нејкам да навредам на ниедна основа ама луѓе бе стварно се понашате како да ви дошле непријатели шо ќе ве изедат, да не праам муабет за оние шо издаваат простор каква не услуга има. Она рекламине на тв така од чиста мира ги направија за подобар туризам...или ги напраија у Шутка ако одиш на одмор па на такво нешто да не наидеш.....сами си го знаете тоа , нема потреба да се скока на некоја патриотска основа....колку шо го сакам Охрид и колку шо ми е убав , стално ми било инспиративно место и љубев Охриѓанец и се беше најубаво....ама за ова погоре не измислувам топла вода....ни овие шо одат доле на југ и шо им лепат карти на главата не се у право ама и Охриѓани малку треба да се сетат.

Чекај малку ти ако се жалиш на таксито... таксито во Скопје имаш видено колку е ?? Види и кажи ми. Баш познавам многу гостопримливи луѓе што издаваат апартмани и сите што оделе секаде раскажуваат како биле гостопримливи, какви биле убави собите...
 

Lovely*-*

Староседелец
27 мај 2012
230
164
1,043
33
Ohrid
kimmyqueen98.tumblr.com

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Јас во Охрид на лето не се качувам во такси, во ресторани одам во Струга или некој поефтини ресторанчина на периферија, а за смештајот си има на интернет понуди, побарајте си и ќе видите дека не е скапо.
Вие не патите од охриѓани туку од неинформираност.

сам си одговори.....зошто не одиш? Охриѓанец си а во сопствениот град у кафана не можеш да си седнеш , веројатно Оти било ефтино ...
ама нападот е најдобра одбрана стално....така да еве ние ќе одиме у Струга бидејќи и вие така практикувате....нема да ве задеваме , чувајте си го местото, што е убаво убаво е. Се најдобро.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
сам си одговори.....зошто не одиш? Охриѓанец си а во сопствениот град у кафана не можеш да си седнеш , веројатно Оти било ефтино ...
ама нападот е најдобра одбрана стално....така да еве ние ќе одиме у Струга бидејќи и вие така практикувате....нема да ве задеваме , чувајте си го местото, што е убаво убаво е. Се најдобро.

Еее сега ја покака работата...да видиме на што те цитирав
...народијата лајна ви е ..повеќето....најмалку сакам да навредувам ама па тоа чудо колку сте уназадени у се живо , и затоа нема да имате туристи.....
:eek
Цените се такви какви што се, а народот нема врска со тоа што го кажуваш, ако правиме споредба цените се слични на Скопје (кога би можело во една Ванила скопското да биде 150 денари, зошто во Ликвид или Дак да не биде 100?)
Како што спомна погоре плескавицата ти ја наплатиле 300 денари, па и во Александар Палас е толку а може и повеќе, а исто така и тие ресторанчината во дебар мало имаат такви цени, е сега ако сакаш да споредуваме со Радовиш или Берово далеку е поскапо...едноставно сакав да кажам не одам на местата каде не ми се свиѓаат цените.
А тоа за уназадени малу морген, проститулакот и низок коефициент на интелегенција кореспондира низ локалните села што би ги нарекле ние сељаци а не кај охриѓани.
Признај си дека примедбата не ти е на место...
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
А да стављасфа лед у воду обичну некад ? а да давасфа поише од едну салфетку у сендвичару ?
а да се насмеесфа малце тија келнерке ? некад ! а?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: alba and Anakin

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Ех Охриде, ти Балкански Ерусалиме , ти Македонски Бисеру толку убав и голем, сведок на историјата за кој не постојат доволно зборови да се опишат твојте убавини, овде на форумот само три реченици и да не забравиме прашални па бар слики да ставеа :zelen(охридска работа )
Постојат ендемски виддови во Охрид да не се лажеме ама не треба да се генерализира на целото тамошно население со оглед на тоа дека во сезоната таму работат и луѓе од другите градови во државата. Кога бев сега Охрид беше преполн, нека не се жалат дека слаба била сезоната :zelen за цените не коментирам една мала споредба скопско во мојт град 70 ден во Ох 100ден а на Сончен Брег брат ми плаќал хајникен за лев и 20 стотинки :zelen
Мене Охрид ми е поубав кога е празен а сакам да го видам и во зима каков е има време за тоа :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: street_chic and Lovely*-*

близнак

Староседелец
21 јуни 2012
169
306
1,063
Вие јаките пијачи и јадачи, па скапо ви било... хеаххеахеа
абе ојте у Грчка и мачкајте ајвар од сабајле ,
Ем ве мразиме сите, ем скапо ви е, и пак чутенката и ќе се појавите по плажине..
После слушнале нешто, клише, и ќе пишат коментари овде, ко ние да ги молиме да идат.
Ајде гит таму
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: maarrkooo and Lovely*-*

Lovely*-*

Староседелец
27 мај 2012
230
164
1,043
33
Ohrid
kimmyqueen98.tumblr.com
Вие јаките пијачи и јадачи, па скапо ви било... хеаххеахеа
абе ојте у Грчка и мачкајте ајвар од сабајле ,
Ем ве мразиме сите, ем скапо ви е, и пак чутенката и ќе се појавите по плажине..
После слушнале нешто, клише, и ќе пишат коментари овде, ко ние да ги молиме да идат.
Ајде гит таму

Ги уби хахахахах ...
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Ех Охриде, ти Балкански Ерусалиме , ти Македонски Бисеру толку убав и голем, сведок на историјата за кој не постојат доволно зборови да се опишат твојте убавини, овде на форумот само три реченици и да не забравиме прашални па бар слики да ставеа :zelen(охридска работа )
Постојат ендемски виддови во Охрид да не се лажеме ама не треба да се генерализира на целото тамошно население со оглед на тоа дека во сезоната таму работат и луѓе од другите градови во државата. Кога бев сега Охрид беше преполн, нека не се жалат дека слаба била сезоната :zelen за цените не коментирам една мала споредба скопско во мојт град 70 ден во Ох 100ден а на Сончен Брег брат ми плаќал хајникен за лев и 20 стотинки :zelen
Мене Охрид ми е поубав кога е празен а сакам да го видам и во зима каков е има време за тоа :zelen


Имав прилика да одам со девојката во Охрид.Бевме сместени во Вила.Цената за престој во вилата вклучувајќи ја и климата во собата, шанкот, џакузито, терасата со убав поглед, услугата на персоналот во вилата како и самиот ресторан во вилата беше пристојна.
За тие пари добиваш се’ што ти треба кога си на одмор.Ама на одмор одмор.Значи одиш и тие денови ич не се замараш за пари.Нели, за тоа работиме и преку целата година.
Цената во локалите беше пристојна на сите забави.Пиво стотче.Текила квалитетна 120 шот.Јегер 120 некаде 90.Влез за на журки по 200-300 денари.
Храната во рестораните беше солидна но не и прескапа.
Единствено нешто што не ми се допадна е што персоналот е најверојатно или преморен од премногу туристи или не можат да се синхронизираат нити пак да се привикнат да гледаат илјадници муштерии дневно секој со свои различни потреби и начини на правењето на нарачката па затоа беа малку дрски и напнати.
Ама јебига.Ми се деси тоа во пицерија Коза Ностра.Или така нешо беше.Првиот пат отидовме девојката шо беше келнерка мислиш ќе ти збрца со вилушка во око.
Оставив доволно бакшиш, и дојдовме и следниот ден.
Насмевка на келнерката од уво до уво, мислиш се плескала со дечко и’ цела ноќ и доживувала оргазми.

Се си има своја цена.
Ние, македонците сакаме да отидеме на одмор било каде и да се стегаш дали да купиш ова она или што год да е.
Одмор е.Одмараш.Се опушташ.Пиеш и јадеш што сакаш кога ти прдне на курот.