Охрид

altruist

Староседелец
4 август 2013
8
4
1,003
Ohrid so ezeroto kako celina definitivno e najubavoto nesto sto Makedonija go ima no shampioni sme vo negiranje na sopstvenoto.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lovely*-*

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Охрид преубав. бисер прекрасен ,....народијата лајна ви е ..повеќето....најмалку сакам да навредувам ама па тоа чудо колку сте уназадени у се живо , и затоа нема да имате туристи.....
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Охрид преубав. бисер прекрасен ,....народијата лајна ви е ..повеќето....најмалку сакам да навредувам ама па тоа чудо колку сте уназадени у се живо , и затоа нема да имате туристи.....

пипер вуста, срам те било.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lovely*-* and Aquarius

Lovely*-*

Староседелец
27 мај 2012
230
164
1,043
33
Ohrid
kimmyqueen98.tumblr.com
Охрид преубав. бисер прекрасен ,....народијата лајна ви е ..повеќето....најмалку сакам да навредувам ама па тоа чудо колку сте уназадени у се живо , и затоа нема да имате туристи.....

Извини вака огриѓани сакаш да навредуваш или ... ?А во што сме уназат ??? Туристи има полно сега не мозес ба поминеш од чаршија а да не ти зборувам кога ке се враќаш со кола од плажа минимум 1 и пол саат
 

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Сеа реално зборувам, како тоа 90 посто од луѓево шо отишле у Охрид се жалат на многу работи. Како прво за леб у тоа Момир ми наплаќаат 270 денари, 4 лепчиња, второ таксистот од центар до ресторан Лихнид ми зима 150 денари а цел живот го поминав во Охрид, таму студирав , секоја чест на исклучоци ама си имате проблем со гостопримството, реков нејкам да навредам на ниедна основа ама луѓе бе стварно се понашате како да ви дошле непријатели шо ќе ве изедат, да не праам муабет за оние шо издаваат простор каква не услуга има. Она рекламине на тв така од чиста мира ги направија за подобар туризам...или ги напраија у Шутка ако одиш на одмор па на такво нешто да не наидеш.....сами си го знаете тоа , нема потреба да се скока на некоја патриотска основа....колку шо го сакам Охрид и колку шо ми е убав , стално ми било инспиративно место и љубев Охриѓанец и се беше најубаво....ама за ова погоре не измислувам топла вода....ни овие шо одат доле на југ и шо им лепат карти на главата не се у право ама и Охриѓани малку треба да се сетат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and melpomena

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Сеа реално зборувам, како тоа 90 посто од луѓево шо отишле у Охрид се жалат на многу работи. Како прво за леб у тоа Момир ми наплаќаат 270 денари, 4 лепчиња, второ таксистот од центар до ресторан Лихнид ми зима 150 денари а цел живот го поминав во Охрид, таму студирав , секоја чест на исклучоци ама си имате проблем со гостопримството, реков нејкам да навредам на ниедна основа ама луѓе бе стварно се понашате како да ви дошле непријатели шо ќе ве изедат, да не праам муабет за оние шо издаваат простор каква не услуга има. Она рекламине на тв така од чиста мира ги направија за подобар туризам...или ги напраија у Шутка ако одиш на одмор па на такво нешто да не наидеш.....сами си го знаете тоа , нема потреба да се скока на некоја патриотска основа....колку шо го сакам Охрид и колку шо ми е убав , стално ми било инспиративно место и љубев Охриѓанец и се беше најубаво....ама за ова погоре не измислувам топла вода....ни овие шо одат доле на југ и шо им лепат карти на главата не се у право ама и Охриѓани малку треба да се сетат.
Така е се. Наши се, ама не чинат.
Јас три години со ред работев на една плажа во Охрид и бев сместена во Пештани. Значи секоја година по три четири месеци бев таму и си најдовме смештај со персоналов и дека со месеци таму, се договоривме со газдата да му плаќаме по 170 на ден. Значи врска немаше со плажава смештајот, газдава наш ни даваше на рака пари да си платиме смештај.
И сега поминаа две недели, не даваше редовно на плажа газдава пари и почнав да работам во кафич. А ваму си останав со смештај исто.
Доаѓа време да си одам да се расчистам со парите и овој ми вика е па рачунај си по 500 денари колку ти иде. Демек ја напуштив таа плажа и договорот отпаѓа за 170 денари. А како што зошто кога почнав да прашувам, зошто не кажа порано, и дека нема врска уствари плажава со него, немаше ни да знае што се дешава ако јас ај будала муабет се му кажував, ми викна полиција демек одбивам да платам.
Остави на страна и што не се љубезни воопшто, па и на секој можен начин се обидуваат да те зафркнат некако.
Може има и исклучоци, ама ете јас не сум сретнала.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Јас во Охрид на лето не се качувам во такси, во ресторани одам во Струга или некој поефтини ресторанчина на периферија, а за смештајот си има на интернет понуди, побарајте си и ќе видите дека не е скапо.
Вие не патите од охриѓани туку од неинформираност.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bibi@ and Lovely*-*