Охридски речник

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Темава си ја отворам за да можам да си се пишам шо ќе ми текнит на мојот дијалект без да се корегирам на секое. Како шо кажав на оваа тема ќе си зборвиме охридски, градско-охридски и селско-охридски затоа е сместена во хумор. Ако сум сам на форумов охриѓанец сам ќе си постирам дур не надојдат и други да ме подржат, а пак ак не надојдат ќе барам од администрацијата да ја избришат. :rofl
Започвам со стандардните под-дијалекти на охридскиот.
Варош- Кј си море чоек, ам как да не шо да е, да се тропат глупости. Колку да ни го разубајт денов ко некое текме си зборвит шо ќе му текнит. Овој дијалект е толку оштар шо мислиш дека јазикон колук напрет прајт ко ќе зборвет.
Елшанци, Пештанци. Оданде ко ќе ги слушнам рокает, локает , плукает, скокает, викает немам зборој за овја луѓе. Не ми е целта да ги навредам, целта е да си напрам сеир на нивниот дијалект шо и во пишење е смешен а не пак да ги слушаш.
Околните селски дијалекти- ќе постирам песна за овие, ја имам пишено во кајгана, но форумот е недостапен, кога ќе го напрает ќе ја копирам. Само ја брату можа така:D
Исто така и турцизмите кои шо се застапени: таман работа, калабалак луѓе џенем фатиле, јок аир од нив не се гледат.
Очекувам охриѓани да си ја збогатиме темава со пемпериња, тенџериња, пајнци, лајци, кајчиња(со платно и безплатно) итн....

 

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
А сакате виц??:)

Ојт некој скопјанец в Охрид, се паркират негде и некоја баба му викат:
Синко, кревет!
Овај и одговарат: Имам, бабе апартман!
Ама синко кревет!
Абе, бабе ти реков имам апартман!
Си заминал чоекот и коа се вратил, колата нигде!
И бабава му викат:
Ти велев синко дек кревет!