1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Остранување на шминка пред спиење

Дискусија во форумот 'Лице' започната од JaMi, 19 септември 2013.

 1. Mistery :)

  Mistery :) Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 февруари 2013
  Мислења:
  133
  Допаѓања:
  187
  Пол:
  Женски
  Исти случај :)
   
 2. JaMi

  JaMi Модератор Член на администрација

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,295
  Допаѓања:
  14,328
  Пол:
  Женски
  Јас користам :
  -Крема за чувствителна,нормална и комбинирана кожа.Ја смирува кожата,ја хидрира и регенерира при континуирано користење.
  -Остранувач на шминка,кој што ја чисти кожата и истовремено ја смирува.(за лице и очи)
  190920137578.jpg (кликнете на сликата,се отвара во голем формат)
  (Француски производи)
   
  На Mistery :) му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Сара.13

  Сара.13 Староседелец

  Зачленет на:
  13 ноември 2012
  Мислења:
  1,215
  Допаѓања:
  3,098
  Пол:
  Женски
  Редовно ја вадам шминката пред спиење, имам чувство дека нешто ми е одвишок на мене па се случува и да заспијам па да се разбудам поради тоа чувство и ја бришам обавезно.
  Најчесто ја бришам со влажни марамици(што инаку е штетно по кожата) од мрза, а кога сум расположена пола саат се тинтам, прво ја вадам со средство за вадење шминка па се мијам па нанесувам хидратантна крема.
  Инаку пред да ставам пудра редовно ставам и хидратантна крема ама моментално користам само BB крема која што самата во себе содржи и крема и пудра, не го суши лицето и самостојно ја користам.
   
 4. Mameha

  Mameha Староседелец

  Зачленет на:
  9 јуни 2013
  Мислења:
  340
  Допаѓања:
  812
  Пол:
  Женски
  Секогаш ја остранувам шминката пред спиење. Иако не се шминкам секој ден, не можам да поднесам шминка 24 часа, осебоено пудра не ставам денски, но обавезно ставам крем за лице. А кога се шминкам за викенди пред да ставам пудра обавезно ставам крем, а за отстранување користам влажни марамчина, гел за миење на лице, лосион кој го земам од дерматолог.
   
 5. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,128
  Допаѓања:
  2,391
  Пол:
  Женски
  Порано во лудите, млади, години скоро никад не ја вадев, зашто најчесто се враќав под дејство на порочни супстанци нели и се што сакав е да си легнам:D
  Али, било је то некад давно(nod)
  Сега ја вадам секогаш. И дневната шминка ( за на работа, на кафе низ маало), а за навечер не иде во предвид да ставам глава на перница со пудра на неа.
  Никогаш не сум имала проблеми со акни, ама вистината е дека како си минат годините сфаќаш дека мораш да се грижиш за себе, зашто ништо само од себе не е мазно и убаво засекогаш :|
   
  На LittleButterfly и Реми им се допаѓа ова.
 6. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,961
  Допаѓања:
  17,749
  Пол:
  Женски
  Задолжително.
  Прво кога влегувам дома тоа го правам.
  Не од некоја грижа или пазење од незнам ти што,колку што од тоа дека неможам да го трпам тој товар на маска на себе. :biggrin
  Влажните марамчиња на Бекутан убаво галат,им нема замена.
   
  На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.
 7. JaMi

  JaMi Модератор Член на администрација

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,295
  Допаѓања:
  14,328
  Пол:
  Женски
  Пред некој месец го купив од Карфур,и веќе второ ми е по ред. Ефтино а одлично. Презадоволна. (некаде околу 60 ден мислам дека е)
  [​IMG]
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Змејче

  Змејче Незапирлива

  Зачленет на:
  14 јули 2013
  Мислења:
  1,114
  Допаѓања:
  2,417
  Пол:
  Женски
  Секогаш ја отстранувам шминката пред легнување. Без разлика колку сум изморена одвојувам време за лицето да ми биде чисто кога ќе легнам. Порано користев антибактериски сапун бидејќи имам мрсна кожа, најчесто кај Т-зоната. Престанав бидејќи почна да ми перута кај носот, знак дека премногу го користев сапунот, затоа почесто го користам. Сега шминката ја отстранувам со Бекутан влажни марамици, само со такви марамици, со други не можам поради лицето бидејќи ми е чувствително...
   
 9. Melanniee

  Melanniee Староседелец

  Зачленет на:
  28 февруари 2014
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Не си легнувам дури не ја извадам шминката . Прво ги чистам очите со влажни марамици , па после го мијам лицето со сапун на природна база.Моментално за навечер користам "homemade" крем за лице , со природни состојки.Ако случајно имам некоја акничка и ставам масло од чајно дрво .
   
 10. bliznaci

  bliznaci Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  169
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  Ја ваѓам.Не можам да поднесам и замислам да спијам со шминка.
   

Сподели: