1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Останување во брак заради децата

Дискусија во форумот 'Семејство' започната од МериСелест, 11 јануари 2013.

 1. lana 08

  lana 08 Нов член

  Зачленет на:
  7 октомври 2013
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Za da bide soliden brakot treba da postoi kompromis i komunikacija. No ako gi snema togas ima kriza vo brakot, no i za toa ima lek, koj ima silna namera da go socuva brakot prvo poradi sebe a potoa radi red drugi raboti ,postojat psihoterapevti koi i te kako pomagaat, posebo semejni sistemski terapevti.
   
 2. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,193
  Допаѓања:
  2,818
  Македонецот не оди никогаш на терапевт за да го спаси бракот, полесно ќе отера се у пм, одколку некој да му рече дека треба да ја однесе жената на викенд или да и се насмее..............., а пак целото семејство -невозможна мисија.
   
  На x2b4y4 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. i_wanna_fly

  i_wanna_fly Староседелец

  Зачленет на:
  25 јули 2012
  Мислења:
  632
  Допаѓања:
  848
  Пол:
  Женски
  Според мене, родителите кои решаваат да останат во брак само заради децата или некои останати, да речам, надворешни фактори (ќе се смеел и ќе озборувал народот, децата ќе добиеле трауми и сл.) се КУКАВИЦИ. Не сметам дека за децата е подобро секојдневно да ги гледаат расправиите - тоа уште поголема траума. Најдобро би било секој да си оди по својот пат, доколку ни со стручна укажана помош не можат да застанат на иста страна со ставовите. И не, никако не ги оправдувам оние кои се решиле да останат заедно иако тоа значи дека не можат да издржат да живеат еден со друг.
   
  На cakar_ulav и slb_bobo им се допаѓа ова.
 4. TheQueen

  TheQueen Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 ноември 2013
  Мислења:
  483
  Допаѓања:
  375
  Пол:
  Женски
  Не го оправдувам тоа. Не е убаво за децата да живеат во растурено семејсво кое постојано има проблеми и спорови. Тоа не е вистински брак и вистинско семејство.
  Како би се чувствувало едно дете кога би ги гледало своите родители во таква состојба...Дали тие родители мислат дека детето не ги забележува нивните проблеми или...што?
  Според мене, тие родители не се грижат за децата, туку се грижат за тоа што народот ќе каже кога тие ќе се разведат. Па, децата ги користат како изговор да останат во брак.
   
  На x2b4y4 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Aleksis

  Aleksis Jukebox

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  1,399
  Допаѓања:
  2,535
  Пол:
  Женски
  Јас лично сум против тоа да се остане во брак заради децата,но можеби (недај боже) ќе се најдам во таква ситуација и можеби поинаку ќе размислувам.Многу фактори влијаат тука.Многу ситуации,и причини.
  Сепак,моето сегашно мислење е дека подобро би било за сите ако се стави крај на лош брак.Децата ќе растат во средина во која ќе нема секојдневни караници и препирања,нема да гледаат намуртени лица,нема да растат со родители кои постојано се како темпирана бомба и сл.
  Поубаво би било да живеат со еден родител,ама да имаат насмевки на лицата,отколку да живеат со двајцата родители а над нив црни облаци.
  За се има решение па така и за ова.
   
  На x2b4y4 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. rain-bow

  rain-bow Истакнат Член

  Зачленет на:
  21 ноември 2014
  Мислења:
  174
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Останување во брак само ради деца за мене е само изговор. Или немање доволно храброст за нареден чекор. Физичко насилство врз брачниот другар, децата гледаат и трпат. Прељуба, тој/таа си шета со друг/а а децава дома, и да останам заради деца? Со истиот оној човек кој не ги регистрира???Кој место да е со децата да е на друго место. НЕ не...само изговор ми е. Децата патат највеќе.
   
  На x2b4y4 и Outrider им се допаѓа ова.
 7. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Истакнат Член

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,682
  Допаѓања:
  725
  Пол:
  Машки
  Не не не не никако тоа,децата си се деца и секогаш ќе си бидат,а бракот е брак и не може секогаш да биде моето мислење е тоа :cool:
   
 8. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Истакнат Член

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,172
  Допаѓања:
  1,120
  Пол:
  Женски
  Да имам деца и да морам да трпам се.. Ам јас сум верена ... Дури ни презиме немам сменето а се плашам... :facepalm2
  Оф лелеее.. тешко си мене.. без деца е вака ам со деца.....
  Боже.. никогаш не замислував дека ќе е вака.... ни на сон... едноставно да мораш да останеш ради чест.......:ladno°°°
  (shake):frantic
   
 9. Electra

  Electra Неонка Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,012
  Допаѓања:
  6,634
  Чекај, не сакаш да си со него, а мораш поради некаква чест?
  Претпоставувам се вмешани родители, одеднаш шокирани и „загрижени“ роднини до 9то колено, комшии и пријатели.
  Ако имаш шанса т.е. си бар некако финансиски стабилна, бегај и не се врти.
  Што е со стресовиве уште сега, а не па цел живот, со деца плус.
  Жално е, ама родителите нема да се вечно тука, а комшиите и некои небитни роднини па ич не се ни за земање предвид.
  Честа се губи кога се губиш себе, ама пусто турско...

  Не знам, како созревам, добивам само поголема аверзија кон бракови, адети, чест терање и потиснување сопствен мир ради други.
  Не е исто да се жртвуваш за компромис кога се жртвуваат и другите страни, и да бидеш безгласна буква за на друг да му е убаво (а да не треба да излезе од својата комфорт зона). :x
   
  На x2b4y4, Struggler и Ita им се допаѓа ова.
 10. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Истакнат Член

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,682
  Допаѓања:
  725
  Пол:
  Машки
  Еве да не излезе се мешам,а истовремено сакам само да се надоврзам на @Electra
  Патријахалното е претерано во смисла да на стари години само прозорот и тарасата ти се нај добри другари,кога мислам на прозор и тараса мислам на тоа дека тие роднини,пријатели,комшии и по некој родител не сите работата претежно после пензијата им е да бидат снимачи со инфрацрвено (и нели навечер) да бидат во тек кој со кого излага,кој со кого се е*е кој каква кола вози и што ја знам да сето тоа собрано утре дента се презентира по други комшии на улица,во продавница па и на локалното пазарче,јас ве уверувам дека тоа нема да се искорени па ни за 20 години кај 70% од луѓето и стари и тие што си растат, јас незнам зошто на сите тие им се дава на значење им се правдате (некој) и живеете за нив за да тие утре не ве зборат ДИРЕКНО тие и обратно да си терате (нели тоа што тие го мислат само за правилно) пак ќе ве зборат само не толку многу и кога ќе видиш -више дара него мало-,зошто едноставно не ги игнорирате,не се претворите во тие што сте и да не допира тоа до вас,не да си таков па да се правиш дека ги игнорираш,а таквата ситуација те јаде од внатре,едноставно да не допира до тебе,да си имаш на ум дека тие луѓе не постојат (ако се такви )поготово комши,квази пријатели,и пушачи разни..
   
  На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: