1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Останување во брак заради децата

Дискусија во форумот 'Семејство' започната од МериСелест, 11 јануари 2013.

1. lana 08

lana 08 Нов член

Зачленет на:
    7 октомври 2013
    Мислења:
    1
    Допаѓања:
    0
    Za da bide soliden brakot treba da postoi kompromis i komunikacija. No ako gi snema togas ima kriza vo brakot, no i za toa ima lek, koj ima silna namera da go socuva brakot prvo poradi sebe a potoa radi red drugi raboti ,postojat psihoterapevti koi i te kako pomagaat, posebo semejni sistemski terapevti.

2. Baknuvalka

Baknuvalka Староседелец

Зачленет на:
    28 јуни 2013
    Мислења:
    1,113
    Допаѓања:
    2,666
    Македонецот не оди никогаш на терапевт за да го спаси бракот, полесно ќе отера се у пм, одколку некој да му рече дека треба да ја однесе жената на викенд или да и се насмее..............., а пак целото семејство -невозможна мисија.

3. i_wanna_fly

i_wanna_fly Староседелец

Зачленет на:
    25 јули 2012
    Мислења:
    632
    Допаѓања:
    848
    Според мене, родителите кои решаваат да останат во брак само заради децата или некои останати, да речам, надворешни фактори (ќе се смеел и ќе озборувал народот, децата ќе добиеле трауми и сл.) се КУКАВИЦИ. Не сметам дека за децата е подобро секојдневно да ги гледаат расправиите - тоа уште поголема траума. Најдобро би било секој да си оди по својот пат, доколку ни со стручна укажана помош не можат да застанат на иста страна со ставовите. И не, никако не ги оправдувам оние кои се решиле да останат заедно иако тоа значи дека не можат да издржат да живеат еден со друг.

На cakar_ulav и slb_bobo им се допаѓа ова.
  4. TheQueen

TheQueen Истакнат Член

Зачленет на:
    2 ноември 2013
    Мислења:
    483
    Допаѓања:
    374
    Не го оправдувам тоа. Не е убаво за децата да живеат во растурено семејсво кое постојано има проблеми и спорови. Тоа не е вистински брак и вистинско семејство.
    Како би се чувствувало едно дете кога би ги гледало своите родители во таква состојба...Дали тие родители мислат дека детето не ги забележува нивните проблеми или...што?
    Според мене, тие родители не се грижат за децата, туку се грижат за тоа што народот ќе каже кога тие ќе се разведат. Па, децата ги користат како изговор да останат во брак.

5. Aleksis

Aleksis Jukebox

Зачленет на:
    4 април 2013
    Мислења:
    1,398
    Допаѓања:
    2,531
    Јас лично сум против тоа да се остане во брак заради децата,но можеби (недај боже) ќе се најдам во таква ситуација и можеби поинаку ќе размислувам.Многу фактори влијаат тука.Многу ситуации,и причини.
    Сепак,моето сегашно мислење е дека подобро би било за сите ако се стави крај на лош брак.Децата ќе растат во средина во која ќе нема секојдневни караници и препирања,нема да гледаат намуртени лица,нема да растат со родители кои постојано се како темпирана бомба и сл.
    Поубаво би било да живеат со еден родител,ама да имаат насмевки на лицата,отколку да живеат со двајцата родители а над нив црни облаци.
    За се има решение па така и за ова.

6. rain-bow

rain-bow Истакнат Член

Зачленет на:
    21 ноември 2014
    Мислења:
    174
    Допаѓања:
    77
    Останување во брак само ради деца за мене е само изговор. Или немање доволно храброст за нареден чекор. Физичко насилство врз брачниот другар, децата гледаат и трпат. Прељуба, тој/таа си шета со друг/а а децава дома, и да останам заради деца? Со истиот оној човек кој не ги регистрира???Кој место да е со децата да е на друго место. НЕ не...само изговор ми е. Децата патат највеќе.

На Outrider му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mnogo Bitno

Mnogo Bitno Истакнат Член

Зачленет на:
    9 февруари 2015
    Мислења:
    1,568
    Допаѓања:
    681
    Не не не не никако тоа,децата си се деца и секогаш ќе си бидат,а бракот е брак и не може секогаш да биде моето мислење е тоа :cool:

8. ●Untouchable°

●Untouchable° Истакнат Член

Зачленет на:
    24 август 2015
    Мислења:
    1,170
    Допаѓања:
    1,111
    Да имам деца и да морам да трпам се.. Ам јас сум верена ... Дури ни презиме немам сменето а се плашам... :facepalm2
    Оф лелеее.. тешко си мене.. без деца е вака ам со деца.....
    Боже.. никогаш не замислував дека ќе е вака.... ни на сон... едноставно да мораш да останеш ради чест.......:ladno°°°
    (shake):frantic

9. Electra

Electra Неонка Член на администрација Админ

Зачленет на:
    16 февруари 2012
    Мислења:
    2,008
    Допаѓања:
    6,615
    Чекај, не сакаш да си со него, а мораш поради некаква чест?
    Претпоставувам се вмешани родители, одеднаш шокирани и „загрижени“ роднини до 9то колено, комшии и пријатели.
    Ако имаш шанса т.е. си бар некако финансиски стабилна, бегај и не се врти.
    Што е со стресовиве уште сега, а не па цел живот, со деца плус.
    Жално е, ама родителите нема да се вечно тука, а комшиите и некои небитни роднини па ич не се ни за земање предвид.
    Честа се губи кога се губиш себе, ама пусто турско...

Не знам, како созревам, добивам само поголема аверзија кон бракови, адети, чест терање и потиснување сопствен мир ради други.
    Не е исто да се жртвуваш за компромис кога се жртвуваат и другите страни, и да бидеш безгласна буква за на друг да му е убаво (а да не треба да излезе од својата комфорт зона). :x

10. Mnogo Bitno

Mnogo Bitno Истакнат Член

Зачленет на:
    9 февруари 2015
    Мислења:
    1,568
    Допаѓања:
    681
    Еве да не излезе се мешам,а истовремено сакам само да се надоврзам на @Electra
    Патријахалното е претерано во смисла да на стари години само прозорот и тарасата ти се нај добри другари,кога мислам на прозор и тараса мислам на тоа дека тие роднини,пријатели,комшии и по некој родител не сите работата претежно после пензијата им е да бидат снимачи со инфрацрвено (и нели навечер) да бидат во тек кој со кого излага,кој со кого се е*е кој каква кола вози и што ја знам да сето тоа собрано утре дента се презентира по други комшии на улица,во продавница па и на локалното пазарче,јас ве уверувам дека тоа нема да се искорени па ни за 20 години кај 70% од луѓето и стари и тие што си растат, јас незнам зошто на сите тие им се дава на значење им се правдате (некој) и живеете за нив за да тие утре не ве зборат ДИРЕКНО тие и обратно да си терате (нели тоа што тие го мислат само за правилно) пак ќе ве зборат само не толку многу и кога ќе видиш -више дара него мало-,зошто едноставно не ги игнорирате,не се претворите во тие што сте и да не допира тоа до вас,не да си таков па да се правиш дека ги игнорираш,а таквата ситуација те јаде од внатре,едноставно да не допира до тебе,да си имаш на ум дека тие луѓе не постојат (ако се такви )поготово комши,квази пријатели,и пушачи разни..

На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: