Останување во брак заради децата

Harmonija

Истакнат Член
12 јули 2013
600
405
363
28
Децата секогаш се производ на некоја љубов. Бракот е како проект, многу треба да успее а само малку да се сруши. Родителите кои имаат генетска одговорност , прават се за да продолжи бракот поради децата. Тие кои не се одговорни ,се тепаат , се пцујат, се малтретираат....................А дека е подобро за децата развод тоа само децата со разведени родители можат да кажат колку трауми претрпеле.Ако ме прашате , најмалку од се во животот сакам да поминува моето дете низ тој пат.

Животот започнува со љубов, ама и врската треба да остане со љубов, а не со заеднички интерес, деца! Како тие деца ќе ги следат настаните низ целиот живот на двата родители додека се гледаат напреку?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: *V******

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Децата секогаш се производ на некоја љубов. Бракот е како проект, многу треба да успее а само малку да се сруши. Родителите кои имаат генетска одговорност , прават се за да продолжи бракот поради децата. Тие кои не се одговорни ,се тепаат , се пцујат, се малтретираат....................А дека е подобро за децата развод тоа само децата со разведени родители можат да кажат колку трауми претрпеле.Ако ме прашате , најмалку од се во животот сакам да поминува моето дете низ тој пат.

Не е подобра ситуацијата и кога се заедно, а се караат за секоја ситница како и да е ни така ни онака не е добро затоа најубаво е сите во џебот по едно пакетче презервативи да си имаме ;)
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Децата секогаш се производ на некоја љубов. Бракот е како проект, многу треба да успее а само малку да се сруши. Родителите кои имаат генетска одговорност , прават се за да продолжи бракот поради децата. Тие кои не се одговорни ,се тепаат , се пцујат, се малтретираат....................А дека е подобро за децата развод тоа само децата со разведени родители можат да кажат колку трауми претрпеле.Ако ме прашате , најмалку од се во животот сакам да поминува моето дете низ тој пат.
а ако прашаме некој друг, поинаку би одговорил?
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Зависи зошто и како и кога е разнишан бракот - врската помеѓу мажот и жената во тој брак!
Не може да се глуми пред дете! Ако го прават тоа, детето ќе научи дека со глумење и лажење ќе може да живее во животот!
Одличен пример! NOT!

Претежно бракот пропаѓа од неверства и снемување пари! Иако последното е глупост за развод и барање разделба.
Исто така бракот не може да се одржи ако двајцата во бракот си ветиле верност еден кон друг (во стилот не плеткање со други личности - ниту љубов ниту секс!), а одеднаш ете ти еден од нив сака да има и друг/а! Одеднаш му штрекнува во умот - што правам јас, не сум за семејство, не за ваков вид!
Треба да се разјаснат некои дилеми со себе си и со идниот партнер во животот (да, во животот) пред да се појде по патот на градење семејство!

Кога се има дете - бракот се заборава! Бракот повеќе не е само врска маж - жена, љубов меѓу нив итн ! Кога луѓето ќе решат да бидат богови - и ќе создадат живот по нивниот лик - мора да се заборават земските работи и пречки!
Сето тоа мора да се надминува!
Се за детето!
Ако родителите имале волја да создадат живот, мора да имале и волја да го одржат тој живот совршен колку што можат подобро!
Еден ден тоа дете ќе стане бог како нив - ќе создава!

Но денес, за жал - секоја будала прави деца, гради деца, создава богови! Секој неурамнотежен ум кој што не решил ништо во врска со себе си и иднината - создава за да потоа избега од создаденото! Дури пак и се дрзнува да се расфрла со лаги пред создаденото за да си го оправда бладањето и грешките!
Браво!

Штета за децата кога имаат родители кои заборавиле дека се богови меѓу смртници! :(
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Зависи зошто и како и кога е разнишан бракот - врската помеѓу мажот и жената во тој брак!
Не може да се глуми пред дете! Ако го прават тоа, детето ќе научи дека со глумење и лажење ќе може да живее во животот!
Одличен пример! NOT!

Претежно бракот пропаѓа од неверства и снемување пари! Иако последното е глупост за развод и барање разделба.
Исто така бракот не може да се одржи ако двајцата во бракот си ветиле верност еден кон друг (во стилот не плеткање со други личности - ниту љубов ниту секс!), а одеднаш ете ти еден од нив сака да има и друг/а! Одеднаш му штрекнува во умот - што правам јас, не сум за семејство, не за ваков вид!
Треба да се разјаснат некои дилеми со себе си и со идниот партнер во животот (да, во животот) пред да се појде по патот на градење семејство!

Кога се има дете - бракот се заборава! Бракот повеќе не е само врска маж - жена, љубов меѓу нив итн ! Кога луѓето ќе решат да бидат богови - и ќе создадат живот по нивниот лик - мора да се заборават земските работи и пречки!
Сето тоа мора да се надминува!
Се за детето!
Ако родителите имале волја да создадат живот, мора да имале и волја да го одржат тој живот совршен колку што можат подобро!
Еден ден тоа дете ќе стане бог како нив - ќе создава!

Но денес, за жал - секоја будала прави деца, гради деца, создава богови! Секој неурамнотежен ум кој што не решил ништо во врска со себе си и иднината - создава за да потоа избега од создаденото! Дури пак и се дрзнува да се расфрла со лаги пред создаденото за да си го оправда бладањето и грешките!
Браво!

Штета за децата кога имаат родители кои заборавиле дека се богови меѓу смртници! :(
многу бреј извичници :D ич неќум извичници, ми се чини дека грми текстов :D
Инаку, ете океј, сето шо го напиша - така е.
Ама shit happens и рамнотежата се пореметува. И не мора да значи дека е заради неверство или немање пари или уѕури.
Просто се случува, различни ситуации различно влијаат врз личностите, па доаѓа момент кога тие што си ветиле дека ќе бидат заедно засекогаш, да се оддалечат еден од друг до тој степен што работата веќе не ја бива. И шо треба да прават тогаш?
Ако тргнам од себе, веројатно би го рекла - ќе трпам и ќе кркам шо сама сум си надробила, оти децата најмалку заслужуваат да минуваат низ глупости заради грешки на родителите (иако и тоа трпење и кркање веројатно има своја граница).
Ако се работи за друг, можеби би рекла - секој има право да биде задоволен од животот кој го живее. А децата, не можеш постојано да ги заштитуваш од животот.
Муабетот ми е дека секој сам најдобро си ја знае сопствената приказна и не верувам дека кога човек ќе се најде пред такво решение, не размислува дали и колку и како, било која негова одлука би влијаела врз децата.
А дека сме богови - некако не се согласувам
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and slb_bobo

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Можеби во темава фали исповед на некој похрабар што родителите му се разведени па да ни раскаже дали ги оправдува или ги осудува....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ghtalpo

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Зависи зошто и како и кога е разнишан бракот - врската помеѓу мажот и жената во тој брак!
Не може да се глуми пред дете! Ако го прават тоа, детето ќе научи дека со глумење и лажење ќе може да живее во животот!
Одличен пример! NOT!

Претежно бракот пропаѓа од неверства и снемување пари! Иако последното е глупост за развод и барање разделба.
Исто така бракот не може да се одржи ако двајцата во бракот си ветиле верност еден кон друг (во стилот не плеткање со други личности - ниту љубов ниту секс!), а одеднаш ете ти еден од нив сака да има и друг/а! Одеднаш му штрекнува во умот - што правам јас, не сум за семејство, не за ваков вид!
Треба да се разјаснат некои дилеми со себе си и со идниот партнер во животот (да, во животот) пред да се појде по патот на градење семејство!

Кога се има дете - бракот се заборава! Бракот повеќе не е само врска маж - жена, љубов меѓу нив итн ! Кога луѓето ќе решат да бидат богови - и ќе создадат живот по нивниот лик - мора да се заборават земските работи и пречки!
Сето тоа мора да се надминува!
Се за детето!
Ако родителите имале волја да создадат живот, мора да имале и волја да го одржат тој живот совршен колку што можат подобро!
Еден ден тоа дете ќе стане бог како нив - ќе создава!

Но денес, за жал - секоја будала прави деца, гради деца, создава богови! Секој неурамнотежен ум кој што не решил ништо во врска со себе си и иднината - создава за да потоа избега од создаденото! Дури пак и се дрзнува да се расфрла со лаги пред создаденото за да си го оправда бладањето и грешките!
Браво!

Штета за децата кога имаат родители кои заборавиле дека се богови меѓу смртници! :(


Добро би било кога рајата би можела да ги разјасни дилемите пред посветување на брак и деца, светот секако би бил подобро место за живеење....само некако системот ги држи во инфантилна состојба, потребни се конзументи, што помизерни тоа подобро, да врти парата.... што би правел капитализмот со среќни и задоволни луѓе? Нема да трошат на ствари кои не им требаат и нема да работат работи кои не ги сакаат за да можат да си дозволат играчки кои не им требаат...

Не знам на што мислиш со ова `богови`, денес децата се раѓаат да бидат добри и послушни запци во механизмот, конзументи и плаќачи на даноци.
Инаку отсекогаш `секоја будала` правела деца, во минатото и повеќе отколку денес... Индија, Бангладеш, Пакистан денес се типични примери. Источна европа за воља на вистината стагнира, изумира и се иселува.