1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Орално здравје, прашања поврзани со оралната средина

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Farfalla, 7 април 2014.

1. Farfalla

Farfalla Староседелец

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    455
    Допаѓања:
    1,012
    Проблеми со устата и забите, структурите во устата, проблеми со јазик, непца, гингиви...
    Мислам дека е потребна една ваква тема, со оглед на расфрланите мислења низ целиот подфорум.
    Повелете.

На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
  2. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,013
    Чисто информативно, осмица не се вади како другите заби, туку секогаш е операција со конци и сето тоа?

А и уште нешто, од секогаш ме интересирало дали постои забар каде што може да те успијат ко во Америка? Ако не за едно обично поправање, го прави ли тоа некој за покомплицирани ситуации?

3. Coci8

Coci8 Староседелец

Зачленет на:
    26 април 2013
    Мислења:
    106
    Допаѓања:
    55
    Си ја гризав усната и сеа треба да си одам на операција на фационална или така некако
    ми збореше докторот тоа ти е ова ти е,јас го гледам,и го гледа и климам и на крај го прашувам
    *ти знаеш нешто за автоматика и електрика*
    се насмеа и ја упрости работата,ке си дојдам на термин, ке ја сецнел малце, ке ставел два конци и тоа е тоа
    Наравоучение
    Не си ги гризајте усните :x

4. Farfalla

Farfalla Староседелец

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    455
    Допаѓања:
    1,012
    Во зависност од поставеност на самиот заб се одредува процедурата за негово вадење. Ја земаме осмицата за пример во овој случај, ако истата има прави корени, односно корени кои не се дивергентни, ако има добра поставеност за да може да се извади со клешти, тогаш нема потреба од операција и конци. А доколку е локализирана длабоко во коската и притоа е лошо поставена така што удира во соседниот заб, или пак доколку се наоѓа во одредна циста, да, тогаш се прави операција, која не е страшна. Се изведува под локална анестезија, се прави резен, се отвара алвеолата, се вади забот, се шие. Лошото е што после тоа се појавува оток, и нели болки заради траумата на ткивата, кои и при рутинско вадење ги има. Ништо што не може да се среди со аналгетици и ладни облози.
    Во врска со второто прашање, постои и кај нас општа анестезија. Јас колку што знам до сега, само на детската клиника во државна. Изведуваат процедури кај лица со посебни потреби, со фобија од стоматолог, при тризмус каде е отежнато отварањето на устата. И има доста пациенти, скоро секое сабајле може да се каже.

На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,013
    Што е подобро за непца, хексорал или гингивал ц?

6. violetmoon

violetmoon Модератор
    Член на администрација

Зачленет на:
    11 декември 2012
    Мислења:
    2,603
    Допаѓања:
    5,674
    Убаво е комбинација на двете,прво да плакниш со xексоралот а после некое време да премачкаш од гелот кој е на база на камилица и ублажува.
    Ќе има поголема ефикасност на тој начин.

На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
  7. existence

existence Boolean
    Член на администрација Админ

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    7,391
    Допаѓања:
    9,099
    Јас имав една учителка во прво и второ одд., на некои 400-500 метри од мене живее и често ја гледам. Женава има околу 75 години и никогаш нема појдено на заболекар нити па имала некогаш проблем со забите. Според неа тоа се должи затоа што секој ден џвака листови жалфија, каде и да оди без жалфија во џебот не тргнува.

На MissChievous и Prashina им се допаѓа ова.
  8. escape

escape Староседелец

Зачленет на:
    20 октомври 2012
    Мислења:
    2,170
    Допаѓања:
    2,232
    баба Рада :)
    шала на страна за природно само чај од нане или липа. Ама при толкава болка тешко дека ќе ти помогнат чаевите или било што природно. Само таблета кетонал ако ништо друго не ти помага. А што толку ти правел заболекарот? Па не боли толку многу кога ти вадат нерв еве мене на еден заб три пати ми го вадеа и ни болка осетив ни ништо и фактички кога нема нерв не треба да има ни болка пошто забот е мртов

9. Altaïr

Altaïr Shinigami

Зачленет на:
    23 јули 2012
    Мислења:
    5,752
    Допаѓања:
    2,574
    Изгледа мртов заб ја боли.

10. escape

escape Староседелец

Зачленет на: