Оптимист, песимист или реалист?

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
грешка си,околината ни креира све.јас можам само да не паѓам под влијание,и да неможе некој да манипулира со мене.другото други го кројат.

Не би можел да си дозволам друг да ми го води животот.Мора на површина да излезе твоето „јас“ и животот да го земеш во твои раце.
Мораш да ризикуваш за да успееш.И кога ќе го прифатиш тој ризик мораш да одиш со мисла дека ризикот ти се исплати и дека ќе успееш.Тоа е позитивно.
Ако ти уште пред да го прифатиш ризикот речеш : Кај бе јас, не можам ова, немам шанси да успеам да знаеш дека нема да успееш.
И кога ќе видиш, мора да имаш оптимистички размислувања.Ако сакаш да успееш.
И тоа збориме за оптимизам со доза на скептицизам и внимателност, а не збориме за оптимист кој прифаќа нереален ризик и паѓа во депресии после тоа.
 

TIGERWOMAN31SK

Истакнат Член
3 јули 2012
822
697
93
Не би можел да си дозволам друг да ми го води животот.Мора на површина да излезе твоето „јас“ и животот да го земеш во твои раце.
Мораш да ризикуваш за да успееш.И кога ќе го прифатиш тој ризик мораш да одиш со мисла дека ризикот ти се исплати и дека ќе успееш.Тоа е позитивно.
Ако ти уште пред да го прифатиш ризикот речеш : Кај бе јас, не можам ова, немам шанси да успеам да знаеш дека нема да успееш.
И кога ќе видиш, мора да имаш оптимистички размислувања.Ако сакаш да успееш.
И тоа збориме за оптимизам со доза на скептицизам и внимателност, а не збориме за оптимист кој прифаќа нереален ризик и паѓа во депресии после тоа.
е така веќе поубаво објасни за каков оптимист се работи.
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
е така веќе поубаво објасни за каков оптимист се работи.

Ми се има случено да претерам со оптимизам и тоа после неколку низи на успеси, и наредниот успех кој го планираш, толку многу оптимистички и со потсмев го гледаш што кога не ми успеав и изгорев сума на пари ми идеше да си ги откинам тестисите со заби од мака.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TIGERWOMAN31SK

TIGERWOMAN31SK

Истакнат Член
3 јули 2012
822
697
93
Ми се има случено да претерам со оптимизам и тоа после неколку низи на успеси, и наредниот успех кој го планираш, толку многу оптимистички и со потсмев го гледаш што кога не ми успеав и изгорев сума на пари ми идеше да си ги откинам тестисите со заби од мака.
како и да е јас сум за реалност па ти како сакаш кажи ме :cool:
 

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
326
396
1,063
Тежнеам да сум песимист и реалист бидејќи ако нешто очекувам и истото не се оствари, а јас сум бил оптимист, разочарувањето би било големо.
Вака, седи си раат, не очекувај ништо и изненадувањето ќе биде пријатно, мерачки:).
 

freak

Староседелец
18 јуни 2012
190
120
1,043
27
Битола
Може да се рече од се по малку иако се трудам да бидам оптимист и да размислувам позитивно за нештата. Но некогаш си премногу down за да размислуваш позитивно.
 

alekjov1234

Староседелец
3 август 2012
138
48
1,028
Реалист би рекол, ако си оптимист секогаш можеш да бидеш разочаран, ако си песимист никогаш нема да бидеш среќен, реалниот поглед кон нештата те штити и од двата случаи.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Реалист би рекол, ако си оптимист секогаш можеш да бидеш разочаран, ако си песимист никогаш нема да бидеш среќен, реалниот поглед кон нештата те штити и од двата случаи.

Не можеш да бидеш реалист без да бидеш повеќе наклонет кон песимизмот. Јас дури сметам дека реалисти не постојат туку постојат оптимисти (неколку категории) и песимисти. Но песимизмот е тој кој нуди пореален поглед без пропратното заслепување од оптимизмот и желбата за успех.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

alekjov1234

Староседелец
3 август 2012
138
48
1,028
Не можеш да бидеш реалист без да бидеш повеќе наклонет кон песимизмот. Јас дури сметам дека реалисти не постојат туку постојат оптимисти (неколку категории) и песимисти. Но песимизмот е тој кој нуди пореален поглед без пропратното заслепување од оптимизмот и желбата за успех.
Се согласувам, ако подразмислам подобро стварно е така, некогаш реалноста е толку песимистичка што те тера да размислиш дали уствари си едното или другото, ама секогаш треба да се соочиме со она што е реално колку и да е сурово.