Омилено пиво

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Indeed, и Бимиш е локално пиво, поради неможноста да се наметне на пазарот има пазар само на островот (помалиот) а и општо искуствата со локални пива се ок.
Кај нас локални би биле оние кои ги пијат по принцип на локал патриотизам,битола на пример, со период на полураспад од 2.000 години.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ако имаш среќа по западов да шетнеш напраи секаква усилба да не ги зимаш познативе марки туку да пробаш исклучиво локални. Разликата е како бог и шеширџија.

За никшиќко ќе ти кажам за времето на распадот до некаде 99та дршеше некое ниво. После паднаа. Сеа се воздигаат. Им давам шанса, пошо беа некад стварно добри.

slb_bobo седи мирен, цената е од кличинската продукција. Бохемциве љокаат далеку повеќе од нас. а и праат далеку повеќе.

Не е само тоа, кај нас имаш пиво у пластика (т.е. остаток од пиво) што според цената е поблиску до Чешка. Ама тоа дека имаме тапа пива(ри) имаме и што е уште полошо немаат ни намера да се подобрат затоа што и вака и така им се троши пошто нема друго. Секои 2-3 години ќе вадиш нов бренд (демек нов) и ќе се држиш на пазарот и на рекламниот простор.

И друга работа што мене ме курчи во мачедонијата се пиво-фестовите. Има 3 колку што знам (Скопје, Прилеп и Охрид) и на сите пивото е дупло поскапо од обично пошто нели ипак одиш на настан каде што се промовира пиво па би требало да го преплатиш. Ах да, ама па гратис си добиваш чашка пластична да те потсеќа на тоа дека си платил 80-100 ден. за 400 ml пиво.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Не е само тоа, кај нас имаш пиво у пластика (т.е. остаток од пиво) што според цената е поблиску до Чешка. Ама тоа дека имаме тапа пива(ри) имаме и што е уште полошо немаат ни намера да се подобрат затоа што и вака и така им се троши пошто нема друго. Секои 2-3 години ќе вадиш нов бренд (демек нов) и ќе се држиш на пазарот и на рекламниот простор.

И друга работа што мене ме курчи во мачедонијата се пиво-фестовите. Има 3 колку што знам (Скопје, Прилеп и Охрид) и на сите пивото е дупло поскапо од обично пошто нели ипак одиш на настан каде што се промовира пиво па би требало да го преплатиш. Ах да, ама па гратис си добиваш чашка пластична да те потсеќа на тоа дека си платил 80-100 ден. за 400 ml пиво.

За пиво фестивалите одамна дигнав раце, посебно кога отидов на премештајот од Кале во Борис Трајковски. Политиката што ја прават им е од самоуништувачки карактер, потрошувачите ќе си се шлепаат со купени пива од маркет, овие нема денарче да заработат, ќе викаат излитени пропаднати групи. Наместо да бидат повеќе прагматични, они си прават facedesk под агол од 90 степени.
 

Thrashbt

Староседелец
6 октомври 2012
233
86
1,038
30
Битола
Од нашите стрикно Златен Даб. Скопското многу ми го запустија во последно, не ми е то шо беше порано. А најдобро пиво општо според мене е Heineken. Што се однесува до темните пива или Guinness или темно Лашко, овие нашите некако не ги бива.
 

WolfGirl

Староседелец
21 јуни 2016
214
136
1,053
Tuborg и Heiekеn . Омилени . Скопското многу ми горчи исто важи и за горското пиво . Златен даб ми е ок ама го пијам само кога нема туборг и хајнекен .
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: klepsidra

Thrashbt

Староседелец
6 октомври 2012
233
86
1,038
30
Битола
Tuborg и Heiekеn . Омилени . Скопското многу ми горчи исто важи и за горското пиво . Златен даб ми е ок ама го пијам само кога нема туборг и хајнекен .
Горското пиво не е ни пиво. Исто ко да пиеш вода со вкус на пиво.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Од годинва ова ми е омилено.
gulden-draak.png
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: klepsidra