Омилено пиво

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Најсилни пива што го имам пробано, со 7,1% алкохол.

FD+Snake+Dog+IPA+2.JPG


И со 7,25%.

heavyseas_loosecanon.jpg
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Еве неколку интересни занимливости и факти за пивото:

Пивото е најконсумираниот алкохолен пијалак ширум светот. Верувале или не, се продава дури и на Антарктикот. Се верува дека пивото е измислено далеку пред нашата ера, а досега се развиени преку 200 техники за неговата изработка. Еве неколку факти поврзани со него.
  • .„Пивото е доказ дека Господ нѐ сака и дека сака да бидеме среќни“ – Бенџамин Френклин
2-Fakti-i-zanimlivosti-za-pivoto-kafepauza.jpg
  • Во Белгија се произведуваат повеќе од 400 различни брендови на пиво.
  • Најскапото пиво во светот е „Vielle Bon Secours“ кое чини 79 долари по шише, а може да се најде во барот „Bierdrome“ во Лондон.
  • Најстариот пишан рецепт кој е некогаш пронајден е за пиво.
  • Најпопуларно пиво во светот е Хајнекен.
    3-Fakti-i-zanimlivosti-za-pivoto-kafepauza.jpg
  • Првата лименка пиво е направена во 1935 година.
  • Некогашниот американски претседател Џорџ Вашингтон имал своја пиварница на имотот во Маунт Вернон.
  • Пивото е полно со калории.
    4-Fakti-i-zanimlivosti-za-pivoto-kafepauza.jpg
  • Во Велика Британија, во просек се пијат 100 литри пиво по човек годишно.
  • Старите Вавилонци биле многу сериозни кога станувало збор за пивото. Доколку се одлучело дека пивото не е со добар квалитет, тие го давеле производителот во сопственото пиво.
  • Едно шише пиво после напорен ден е одлично за релаксација и опуштање, а помага и при заспивањето.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Ова беше само дел од колекцијата пробани пива во Америките.

rsz_usa_067.jpg

Она второто од десно, Leinenkugel Summer Shandy, беше првото пиво со арома на лимон што го имам пробано и беше прекрасно! За разлика од радлерот на Скопско.

btl_12oz_6pk.jpg


Пробав и едно со арома на праска, но го немам шишето за жал, не ми текнува како се викаше.
 

Slims

Активен Член
19 април 2012
192
177
43
Од нашиве Скопско и Горско ми се најсимпатични на вкус, другите мислам дека само јунаци можат да ги пијат. :D
Ма најубаво е кога си земеш две литра Каменитца. Ем евтино а вкусно, ем се напиеш како шо треба. Мераци. (wasntme)
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Bavaria највеќе од се сакам да пијам.Убаво е, мала флаша е, што се вика те тера одеднаш да го надигнеш шишето и да го снема пивцето.Може да се конзумира без апетисани.
Е ако има апетисани највеќе ми лежи Carlsberg.
Скопското го имам препиено :D Смучена ми е таа арома и тој вкус на Скопско