1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Омилени цитати (со наведен автор)

Дискусија во форумот 'Литература и книжевност' започната од Libra, 16 февруари 2012.

 1. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  733
  Допаѓања:
  1,253

  Tvoja stopala koliko bih samo želela da budem tvoja stopala
  Da zajedno s tobom nosim onu veliku kap kiše koju nosiš na ramenima
  Možda je to kap istine oko koje se spore mudraci
  Onaj jedini drhtaj vetra: poverava ti sebe celog celcijatog.
  Eva Zonenberg
   
  На minion, İncognito и antonio им се допаѓа ова.
 2. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,595
  Допаѓања:
  5,668
  To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all. – Oscar Wilde
   
  На antonio му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  733
  Допаѓања:
  1,253
  Није истина да оно што кажемо, или мислимо нас дефинише, веч оно што радимо.
  Џејн Остин
   
  На Prashina и antonio им се допаѓа ова.
 4. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,595
  Допаѓања:
  5,668
  „Не постои ништо што може да се спореди со пишувањето. Сѐ што правиш е тоа што седиш на машината за пишување и крвавиш.“
  -Хемингвеј
   
  На antonio му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,718
  Допаѓања:
  877
  "The foam of the grape is like the storm upon the sea; the ships tremble and shudder; the shipmaster is afraid.
  That is thy drunkenness, O holy one, and the winds whirl away the soul of the scribe into the happy haven.
  O Lord God! let the haven be cast down by the fury of the storm! Let the foam of the grape tincture my soul with Thy light!
  Bacchus grew old, and was Silenus; Pan was ever Pan for ever and ever more throughout the æons.
  Intoxicate the inmost, O my lover, not the outermost!"

  -
  Liber Cordis Cincti Serpente sub figûra אדני
   
 6. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,595
  Допаѓања:
  5,668
  „Од што и да се направени нашите души, неговата и мојата се исти."
  -Емили Бронте
   
  На antonio, Prashina и Хептаграм XI им се допаѓа ова.
 7. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,595
  Допаѓања:
  5,668
  [​IMG]
   
  На antonio му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  733
  Допаѓања:
  1,253
  Out beyond ideas of wrongdoing
  and rightdoing there is a field.
  I'll meet you there.
  When the soul lies down in that grass
  the world is too full to talk about.
  Rumi
   
  На Luckky, Хептаграм XI, antonio и уште 1 член му се допаѓа ова.
 9. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  733
  Допаѓања:
  1,253
  Ova žena je ćudljiva, vječiti april, vesela je pa tmurna, pričljiva pa malorjeka, svakog jutra ustaje i na lijevu i na desnu nogu pa je ne određuje dan već trenutak, slučajno je ovdje, kivna kad se sjeti da je mogla biti na drugom mjestu, razdragana kad pomisli da će biti. Obična je samo kad zaboravi.
  Meša Selimović
   
  На antonio и İncognito им се допаѓа ова.
 10. İncognito

  İncognito Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,466
  Допаѓања:
  3,741
  ddf-936x642.jpg
   
  На alba, antonio, Iris* и уште 1 член му се допаѓа ова.

Сподели: