Омилени цитати (со наведен автор)

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com

„Each soul is potentially divine.
The goal is to manifest this divinity by controlling nature, external and internal.
Do this either by work, or worship, or psychic control, or philosophy – by one, or more, or all of these – and be free.
This is the whole of religion. Doctrines, or dogmas, or rituals, or books, or temples, or forms, are but secondary details.“

Raja Yoga, Swami Vivekananda
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: :Faun:

Iris*

Староседелец
30 јануари 2014
842
1,432
1,103
Најголема среќа во животот е да бидеме сакани - сакани поради тоа какви сме, или уште повеќе, без разлика какви сме.
Виктор Иго
 

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Pain. You just have to ride it out. Hope it goes away on its own. Hope the wound that caused it heals. There are no solutions. No easy answers. You just breathe deep and wait for it to subside.
Most of the time, pain can be managed. But sometimes, the pain gets you when you least expect it. Hits way below the belt and doesn’t let up.
Pain. You just have to fight through. Because the truth is, you can’t outrun it. And life always makes more.
-Grey's anatomy
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: :Faun:, Tantara and Iris*

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Too often, the thing you want most, is the one thing you can’t have. Desire leaves us heartbroken. It wears us out. Desire can wreck your life.
But as tough as wanting something can be… the people who suffer the most, are those who don’t know what they want.
-Grey's anatomy
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: :Faun: and Tantara

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Ако мислиш и ти да бегаш – ми вели, никогаш да не се обѕрнуваш назад. Твоето свртување може да биде кобно - ми вели, зашто ќе дознаеш кој е тој што те брка. Ќе му го видиш лицето и може да се предадеш. Ќе застанеш и ќе му се предадеш - вели. Затоа бегај се додека не се умори тој што те брка. Додека не те заборави. И додека ти не го заборавиш него“.
-Петре М. Андреевски
 

Iris*

Староседелец
30 јануари 2014
842
1,432
1,103
People are taught that pain is evil and dangerous. How can they deal with love if they’re afraid to feel? Pain is meant to wake us up. People try to hide their pain. But they’re wrong. Pain is something to carry, like a radio. You feel your strength in the experience of pain. It’s all in how you carry it. That’s what matters. Pain is a feeling. Your feelings are a part of you. Your own reality. If you feel ashamed of them, and hide them, you’re letting society destroy your reality. You should stand up for your right to feel your pain.
Jim Morrison
 

Achernar

Староседелец
31 август 2013
2,564
3,840
1,153
„Можеби нема да бидеш нејзиниот прв, последен или единствен. Сакала пред тебе, а може да сака и по тебе. Но ако те сака сега, што друго е важно? Таа не е совршена – но не си ни ти, а вие двајца можеби никогаш нема да бидете совршени заедно, но ако те засмејува, те поттикнува да размислуваш подобро и признава дека е човечко суштество кое прави грешки, држи се до неа и дај ù го најдоброто што можеш.

Можеби не размислува за тебе секоја секунда од денот, но ќе ти даде дел од неа за кој е свесна дека може да го скршиш – нејзиното срце. Па не ја повредувај, не се обидувај да ја промениш, не ја анализирај претерано и не очекувај да ти даде повеќе од она што може. Насмевни се кога те прави среќен, нека знае кога те прави лут и нека ти недостига кога не е тука.“
Боб Марли
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Tantara, antonio and Iris*

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
But there are some lines… that are way too dangerous to cross.
Here’s what I know: If you’re willing to take the chance, the view from the other side… is spectacular.
-Grey’s Anatomy
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina