1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Омилени цитати (со наведен автор)

Дискусија во форумот 'Литература и книжевност' започната од Libra, 16 февруари 2012.

 1. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,439
  Допаѓања:
  747

  „Each soul is potentially divine.
  The goal is to manifest this divinity by controlling nature, external and internal.
  Do this either by work, or worship, or psychic control, or philosophy – by one, or more, or all of these – and be free.
  This is the whole of religion. Doctrines, or dogmas, or rituals, or books, or temples, or forms, are but secondary details.“

  Raja Yoga, Swami Vivekananda
   
  На :Faun: му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  537
  Допаѓања:
  963
  Најголема среќа во животот е да бидеме сакани - сакани поради тоа какви сме, или уште повеќе, без разлика какви сме.
  Виктор Иго
   
  На antonio, :Faun:, Cassiopeia и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,394
  Допаѓања:
  5,485
  Pain. You just have to ride it out. Hope it goes away on its own. Hope the wound that caused it heals. There are no solutions. No easy answers. You just breathe deep and wait for it to subside.
  Most of the time, pain can be managed. But sometimes, the pain gets you when you least expect it. Hits way below the belt and doesn’t let up.
  Pain. You just have to fight through. Because the truth is, you can’t outrun it. And life always makes more.
  -Grey's anatomy
   
  На :Faun:, Tantara и Iris* им се допаѓа ова.
 4. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,394
  Допаѓања:
  5,485
  Too often, the thing you want most, is the one thing you can’t have. Desire leaves us heartbroken. It wears us out. Desire can wreck your life.
  But as tough as wanting something can be… the people who suffer the most, are those who don’t know what they want.
  -Grey's anatomy
   
  На :Faun: и Tantara им се допаѓа ова.
 5. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,394
  Допаѓања:
  5,485
  Ако мислиш и ти да бегаш – ми вели, никогаш да не се обѕрнуваш назад. Твоето свртување може да биде кобно - ми вели, зашто ќе дознаеш кој е тој што те брка. Ќе му го видиш лицето и може да се предадеш. Ќе застанеш и ќе му се предадеш - вели. Затоа бегај се додека не се умори тој што те брка. Додека не те заборави. И додека ти не го заборавиш него“.
  -Петре М. Андреевски
   
  На antonio, :Faun:, Tantara и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  537
  Допаѓања:
  963
  People are taught that pain is evil and dangerous. How can they deal with love if they’re afraid to feel? Pain is meant to wake us up. People try to hide their pain. But they’re wrong. Pain is something to carry, like a radio. You feel your strength in the experience of pain. It’s all in how you carry it. That’s what matters. Pain is a feeling. Your feelings are a part of you. Your own reality. If you feel ashamed of them, and hide them, you’re letting society destroy your reality. You should stand up for your right to feel your pain.
  Jim Morrison
   
  На Tantara, Mystic и violetmoon им се допаѓа ова.
 7. Mystic

  Mystic Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,247
  Допаѓања:
  3,433
  We're born alone, we live alone, we die alone. Only through our love and friendship can we create the illusion for the moment that we're not alone.
  Orson Welles
   
  На Tantara, antonio и Iris* им се допаѓа ова.
 8. Mystic

  Mystic Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,247
  Допаѓања:
  3,433
  „Можеби нема да бидеш нејзиниот прв, последен или единствен. Сакала пред тебе, а може да сака и по тебе. Но ако те сака сега, што друго е важно? Таа не е совршена – но не си ни ти, а вие двајца можеби никогаш нема да бидете совршени заедно, но ако те засмејува, те поттикнува да размислуваш подобро и признава дека е човечко суштество кое прави грешки, држи се до неа и дај ù го најдоброто што можеш.

  Можеби не размислува за тебе секоја секунда од денот, но ќе ти даде дел од неа за кој е свесна дека може да го скршиш – нејзиното срце. Па не ја повредувај, не се обидувај да ја промениш, не ја анализирај претерано и не очекувај да ти даде повеќе од она што може. Насмевни се кога те прави среќен, нека знае кога те прави лут и нека ти недостига кога не е тука.“
  Боб Марли
   
  На Tantara, antonio и Iris* им се допаѓа ова.
 9. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,394
  Допаѓања:
  5,485
  But there are some lines… that are way too dangerous to cross.
  Here’s what I know: If you’re willing to take the chance, the view from the other side… is spectacular.
  -Grey’s Anatomy
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 10. pozdrav eden topol

  pozdrav eden topol Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 ноември 2017
  Мислења:
  536
  Допаѓања:
  311
  4NAMaen.png
   
  На Iris* му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: