1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Омилени цитати (со наведен автор)

Дискусија во форумот 'Литература и книжевност' започната од Libra, 16 февруари 2012.

 1. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  347
  Допаѓања:
  769
  Пол:
  Женски
  Сите ние сме ангели со едно крило. Можеме да летаме само ако се прегрнеме еден со друг.
  Лучано де Крешенцо
   
  На incognito и corki им се допаѓа ова.
 2. incognito

  incognito Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  1,949
  Допаѓања:
  3,081
  Чувај се од бесот на трпеливиот човек.
  John Dryden
   
  На Baknuvalka и Iris* им се допаѓа ова.
 3. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  347
  Допаѓања:
  769
  Пол:
  Женски
  Прво бидете осамени. Прво почнете да добивате задоволство од самиот себе. Прво станете толку автентично среќни, да нема никакво значење и ако никој не ви дојде, вие сте полни, преполнети. Ако никој и не зачука на вашата врата, сепак е се во ред- ништо не пропуштате. Вие ни не очекувате некој да дојде и да зачука на вратата. Вие сте дома. Ако некој дојде добро е, преубаво. Ако пак никој не дојде, добро е, преубаво. Тогаш можете да имате контакт со другите. Тогаш можете да го правите тоа како домаќин, а не како роб; како цар, а не како сиромав.
  Ошо
   
  На antonio, FemmeFatale, incognito и уште 1 член му се допаѓа ова.
 4. FemmeFatale

  FemmeFatale Нов член

  Зачленет на:
  5 октомври 2017
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Никогаш не ја сфатив потребата децата да ги паметат датумите на битките. Тоа е губење време и ментална енергија. Наместо тоа треба да учиме важни работи како што се: како функционира мозокот, како да ги водите своите финансии, како да ја одберете својата професија, како да станете подобар родител, како да воспоставите врски кои ќе ве исполнат и како да стекнете самодоверба и сигурност во себе. Лујза Хеј (flower)
   
  На antonio му/ѝ се допаѓа ова.
 5. incognito

  incognito Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  1,949
  Допаѓања:
  3,081
  O meni se najlepše brinu oni koji me ostavljaju na miru.

  [​IMG]
   
  На bliznaci и Iris* им се допаѓа ова.
 6. bliznaci

  bliznaci Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  207
  Допаѓања:
  49
  Пол:
  Женски
  I wish you strength to bring you pride,
  And a love to keep you clean,
  And I wish you luck,come Lammastide,
  At racing on the green.-Ова е строфа од збирката поеми на А.Е.Хаусман.
   
  На incognito му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: