1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Омилени албуми

Дискусија во форумот 'Музика' започната од Saladin, 20 март 2012.

 1. Holla

  Holla Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 јуни 2014
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  90
  Пол:
  Машки
  Yeah .. heavy as 2 pound heroin bag ... still u think it's all depressive music?
   
 2. Thrashbt

  Thrashbt Староседелец

  Зачленет на:
  6 октомври 2012
  Мислења:
  231
  Допаѓања:
  85
  Пол:
  Машки
  Почнуваме долга листа на моите омилени албуми. Првите четири албуми на Металика ми се врвот.
  Metallica - Kill' em All
  [​IMG]

  Metallica - Ride The Lightning
  [​IMG]

  Metallica - Master Of Puppets
  [​IMG]

  Metallica - ... And Justice For All
  [​IMG]


  Да не се заборават Iron Maiden. Омилен албум од нив ми е Somewhere In Time издаден во 1986 година.

  [​IMG]

  Толку засега, во друг пост повеќе :).
   
  На BlackTulip, Idiot, Bleach и уште 1 член му се допаѓа ова.
 3. Saladin

  Saladin Unbaised Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,922
  Допаѓања:
  9,605
  Пол:
  Машки
  Zis.
   
  На Bleach му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Thrashbt

  Thrashbt Староседелец

  Зачленет на:
  6 октомври 2012
  Мислења:
  231
  Допаѓања:
  85
  Пол:
  Машки
  Еден од најдобрите њу вејв треш бендови. Ова му е нивниот прв и единствен албум засега и можам да кажам дека е еден од најдобрите њу вејв треш албуми што излегле воопшто. Тој што сака агресивен метал нека го преслуша. Tantara - Based On Evil.
   
 5. MissChievous

  MissChievous Ingenious Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,071
  Допаѓања:
  7,000
  Peace Of Mind (2012) од Rebelution, совршен спој на реге, рок, фолк и што ти ја знам уште не...

  rebelution peace of mind album cover.jpg   
 6. Holla

  Holla Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 јуни 2014
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  90
  Пол:
  Машки
 7. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,132
  Допаѓања:
  9,087
  Пол:
  Машки
  Кога ќе се спомне СССР и музика, веднаш се помислува на некои руски тажалки, балалајки, Калинка, Катјуша, хор на Црвена Армија.
  Ма не. Имало рок и таму.
  Го издвојувам "Звезда по имени Солнце" од г-пата Кино. Последен нивни албум.
  Од текст до музика е на Виктор Цој.
  Виктор Цои загинува во сообраќајка на 15 август 1990 на патот Слока-Талси во Летонската ССР. Според советската милиција Цој заспал на воланот и неговиот Москвич 2141 преминал на другата лента и удрил во автобус. Смртта настапила веднаш. Заспал од умор, во неговата крв немало алкохол. Во сообраќајката немало повредени. Едно од тркалата ан москвичот на Цој никогаш не е пронајдено.
   
  На Aristokrat му/ѝ се допаѓа ова.
 8. BlackTulip

  BlackTulip Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2013
  Мислења:
  614
  Допаѓања:
  786
  Пол:
  Женски
  Од Nightwish омилен албум ми е Once. Тој им е 5ти студиски албум но мислам дека достигнаа најголема популарност со истиот. Издаден е на 7ми Јуни во далечната 2004 та година. (ах нека се вратат тие времиња :place)
   
  На violetmoon му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,405
  Допаѓања:
  1,531
  Пол:
  Машки
  Amenra: Mass IIII

  198615.jpg

  Албум мрачен колку и самиот cover art. 7 песни, спој на гнев, очај, болка и чад од изгорени човечки тела.
  Патем, Amenra се белгиски post-metal/sludge бенд, препознатлив по нивните настапи кои се карактеризираат со неверојатни визуелизации што соодветствуваат со музиката, groundbreaking рифови, и многу емоции во врисокот на Колин.

  Shahmen: Enter the Circle

  Shahmen-Enter-The-Circle.jpg

  Језда не е албум, туку 15-минутно EP, ова го сметам за можеби најголемото мое рап откритие. Воедно и единствен материјал изваден од ова американско-холандско дуо(Bless - MC/Sense - продуцент) во 2011 година. И ги снемува!
  За сите љубители на мрачен хип-хоп, евентуално фанови на Tyler, the Creator, затоа што вокалот на Bless е многу сличен на Tyler, дури и подлабок и порапав, и одлично се лепи на ориентално-трибалистичките инструментали на Sense.

  Nujabes: Metaphorical Music

  nujabes-metaphorical-music.jpg

  Ако веќе би морал да бирам албум на Nujabes, би била тесна битка помеѓу Metaphorical Music и Modal Soul. Metaphorical Music е албум каде што Себа ја истакнува неговата динамична перкусија врз jazzy инструменталите кои одлично ги дополнуваат Funky DL, Substantial, Cise Starr, Pase Rock, Shing02, Five Deez и неверојатниот Uyama Hiroto, кој со неверојатна мека мелодија ја дополнува Next View. Одличен албум за чилање, за читање, за чај или кафе, и општо за конзумација.

  The Canyon Observer: Chapter II: These Binds Will Set You Free

  tumblr_mbu1y2wdee1qjmzfzo1_500.jpg

  Словенски пост-метал квинтет што донесе револуција во мојот репертоар на музика уште од првото слушање на My Will. Иако таа песна се наоѓа на нивното прво EP, сметам дека Chapter II значеше нивно музичко созревање и дефинирање на звукот што ќе го користат. Интересен концепт околу нивните 2 EP-а е тоа што насловите на самите песни се дополнуваат една со друга. На пример, во Chapter II, насловите на песните се:
  1. As we surrender to lust
  2. And the pleasure of pain
  3. We can descend into the unknown
  4. And drift away
   
 10. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,643
  Допаѓања:
  3,334
  Пол:
  Машки
  Браво за албумов има некој добар звук кој ми мириса на 80-90-те кога музиката имаше душа.
  Руска музика и да немам слушано до сеа освен тие што си ги набројал горе.
   

Сподели: