Омилени албуми

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Премногу се за да ги набројувам, а и голем дел се веќе спомнати.
Но, ова е единствениот албум каде секоја песна, од прва, до последна, ми е прекрасна на свој начин.
Од меланхолични тонови, до фанки призвук и препознатливиот стил на Кофоглавиот...:x
Кој има 40ина минути и потреба од одмор на мозокот, нема да зажали.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Queen - A night at the Opera

Почнувајќи од првата песМа, "Death on two legs" која што е целосно посветена на тогаш претходниот менаџер на бендот каде што додека го слушаш бендот го осеќаш нивниот бес, завршувајќи со познатата (ми стана клише сите да ги знаат по таа песна) "Bohemian rhapsody" и "God save the Queen". Извонредно ремек дело, а можеби и најзрелото од Queen иако е нивни четврти студиски албум. Да не заборавим дека тука е и "The prophet's song".
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin, MoonFairy and Lena

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ете, Lena само што ме потсети на "Ziggy Stardust and the spiders from Mars" од Боуви (ја си го викам пиџама мен). Феноменално парче музика од „старо“ време ( :D), а и таму ми е омилената од него "Ziggy Stardust".
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy, Holla and Lena

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Yes - Fragile (1971), Tormato (1978) & 90125 (1983)
Албумиве просто го обожавам. Па и групава корени на спејс/прог-рокче плус Dream Theater ги слушале коа биле копиљаци :D. Шо знам, купица прогресивни ствари, купица големи хитови за тие времиња (а и денес се слушани и тоа многу) почнувајќи од Heart of the sunrise, South side of the sky, Don't kill the whale, Release release, Arriving UFO, Madrigal, Circus of heaven, па и онаа што сите ја знаат Owner of a lonely heart, Changes, Leave it, Hearts, City of love. Ако некому му е дојдено до убаво прог-рокче топло препорачувам овие 3 албуми од легендарните.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Thela Hun Ginjeet, Thela Hun Ginjeet.... Qua tari mei

King Crimson - Discipline (1981)
Тоа погоре е делче од една песна која се вика баш така, Thela Hun Ginjeet. Албумот како целина е нешто спој од new wave и progressive rock. Звучи многу поразлично од претходните King Crimson (оние до 1974-та) ама сепак го имаат задржано тој спој од мрачни акорди и чудни прогресии. Плус тука е и првото доаѓање на Tony Levin кој носи и те како освежување во бендот. После 7 годишната пауза која ја направиле ова им бил одличен кам-бек. Можеби изоставени се малку џез примесите ама сепак ги има. Слушајќи го по ред, почнува со Elephant talk и завршува со Indiscipline на едната страна, а целосно со Discipline (пошто у тоа време албумите се издаваат со A-side & B-side) и баш така звучи албумот, ко полека да навлегува во хаос од звуци за да заврши со убаво подредено и средено парче музика.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Општо City and Colour ми се меѓу поомилените бендови, ама албумов ми е ептен при срце.
City and Colour - Little Hell (2011)


Наредниве 2 ми се поезија, не само кога станува збор за текстовите, туку и начинот на изведба на песната, пред се вокалот.
La Dispute - Somewhere At The Bottom Of The River Between Vega And Altair (2008)


Touché Amoré - Is Survived (2013)


И уште еден, нешто налик на претходните.
Deaf Havana - Fools and Worthless Liars (2011)

 
Последна промена:

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Веројатно еден од најдобрите албуми што некогаш ги имам слушнато. Houston: We Have A Drinking Problem на Bad Astronaut од 2002. Како си тече албумов, нема утка во ниту еден дел од ниту една песна:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLGE5YRHR4eQJCGgauJf28b9SS_hgV5z1f

 
Последна промена:

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Дефинитивно цел преслушан и нема песна која оди во крајна негатива.
Акцент турам на Deadwing, Lazarus, Shemovedon a совршенстово доаѓа во Arriving somewhere but not here.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena