Озборување

Dare

Староседелец
15 јули 2012
84
86
618
Реално ке ви кажам какво е моето искуство со ова хоби....Обично не озборувам/трачарам блиски луѓе- блиски другари, фамилија, луѓе кои ги ценам и почитувам. Иначе кај нас озборувањето може да се каже е како некој вид традиција. Дури чудно е некој во друштво ако се коентира за некој/а да не каже ништо, одма сите бледо го гледаат во стилот ,,аха ти си тастер,, и никој нема да го дружи :) Од моето досегашно трачарско искуство мислам дека најчесто се озборува за тепање време, малце сеир, зезање на туѓ рачун.... и така натака.
Еве на пример запознавам некоја женка што ми се свиѓа, и онака ке прашам за нејзе што-како, за рок од 10минути матичен број и дознавам....па сеа вие видете. А тие што викаат дека лупаат се у фаца се најголеми алапачи :) ова од искуство ви го кажувам да си знаете..поззз:zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hkakashi

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Ко ќе шеташ низ охридсконо шеталиште шо би рекле туристине немат шанса да не бидиш оговаран. Охридсконо кино секогаш е полно..
Мерак ми е да седнам таму, да се опуштам со едно кафиште и Спрајт и да го оговарам секој шо ќе поминит а успат на мене клаени цвикери да не се познават кај гледам.
Охридска работа.
 

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
35
Скопје
Ретко оговарам ама ептен често сум била тема на оговарање и по некое време доаѓал муабетот и до мене... Како реагирам кога дознавам? (facepalm) и после следува :|. Ама тоа што го знам со сигурност е дека мажите повеќе оговараат од жените! Колку и да не си признаваат, така е. Али неќам овој коментар да се претвори во дискусија за мажи и жени пошто нема крај ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

Gemini

Староседелец
24 мај 2012
2,478
5,077
1,153
Wind Of Change
Ако речам дека не оговарам ќе излажам затоа многу ретко оговарам,а мета на оговарање сум била бидејќи некои муабети допреле до мене и реакцијата не ми била чудна бидејќи се сум очекувала од тие некогашни другарки.Сигурно мојот живот им бил поинтересен од нивниот ..сега за сега немам ништо слушнато ново во мојот живот :zelen ...ама мислам дека подеднакво оговараат и мажите и жените.
 

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
искрено и оговарам и ме оговараат...јбг менталитет, сите сме исти.
не можеме со право да се нервираме на нечие туѓо оговарање и шпекулативно озборување ако и ние самите го правиме истото.
а треба мноооогу време за да се променат некои навики, многу време..
 

Aleksis

Jukebox
4 април 2013
1,443
2,543
1,133
Ма дајте бре луѓе..сите оговараме понекогаш.Некој повеќе, некој помалку!Некој секојдневно,некој поретко...
Толку имам да кажам за темава...
 

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Малце ми е смешно она никогаш не оговарам,....а таков ни е менталитетот и без разлика колку нејкеме ако некој не ни по терк ќе збуцаме некој збор за него као абе ко демек малце појке пиел или слично...можеби и несвесни сме се впуштиле во оговарање...доаѓа пријател ти кажува лле оној се развел ...па некој друг ке додаде нешто ....ја вака слушнав , ти така...сето тоа може да биде оговарање ...и ти си бил можеби мета...и ти си оговарал во некој момент....меѓутоа се додека тоа не повредило ничиј живот или довело до некој проблем...многу нормално е....зависи какви се намерите...има и злобници сеа шо само тоа им е целта у животот......и да јас мислам дека секој оговарал некогаш у својот живот на некој начин .)

xoxo:giggle
 

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
Не сакам многу да озборувам. Мета на озборување сиурно сум била некогаш. За тие што озборуваат сметам дека се само идиоти кои немаат свој живот.