Одмазда - за или против?

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
На пример?

Ти како се одмаздуваш, мелпомена?
Џабе е да кажувам,односно напишам,секако дека колку и да не сакам нема да напишам нешто лошо за себе.Ке испадне само да се ипофалалам.Банални ми се вакви теми,кога треба сами себе да се опишуваме.Може фалби колку сака да се изначита човек.
Тоа би било видување за самата себе си а да нема врска со она уствари баш како што е.
Нели секогаш си мислиме дека имаме дебела причина да се одмаздиме,односно дека личноста на која и се одмаздуваме дури и повеке заслужила :)
Ретко да приметам од некој,гледајки од страна дека сам себе си се напага дека не е во право за помислата дека треба да се одмазди.
Ете да се случи не дај боже да ми згрешиш а притоа да си свесен дека си ми згрешил па само така може да осознаеш како јас навистина се одмаздувам.Или пак има уште еден начин,да забележиш друг како ми греши(така да изгледа од твој аспект гледано)и успат да ја проследиш мојата реакција.Само така ке го имаш вистинкиот одговор кој јас неможам да ти го дадам.
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Мортидо
Друже, муабетот е дека никој не останува рамнодушен кон некој што му згрешил. Пример еве имаш некој другар кој те наместил за нешто. Сигурно дека не би останал рамнодушен и при првата прилика да му вратиш ќе му се одмаздиш и ќе се тешиш со тоа дека е правда. Јас мислам дека човештвото никогаш не мрдна повеќе од тоа „Око за око, заб за заб“.
Не знам...понижувачки ми е да паднам толку ниско.
Не ми имаат многу згрешавано у животов или можеби јас така како рамнодушен по природа поинаку сум ги перцепирал работите и не сум земал при срце. Некој друг да бил поинаку ќе постапувал, шо знам. Е најтазе прееска шо ми се деси; го носим татко ми на работа и застанувам покрај пут наместо да влезем у фирма, имаше 10 метра. Му викам океј е овде или да влезем унутра. Ми вика чим те мрзи да влезеш добро. И ајде сега, ме мрзело, мајката. Мене не ме мрзеше, но он така си сконтал и ете закачка. ... има луѓе на кои се’ некој им греши и им је крив, им забодел нож у леџа бла бла. Меџутим, друг пример ... бевме тројца другарчиња од кои едниот нонстоп сереше де мене за третиот, де нему за мене ... и ко се разоткри го седнав на маса фино лепо најкултурно без повишување на тон му изналупав се у лице, попивме уш по една пијачка и му реков бато здраво ќе ти викам по пут но ти со мене си завршил ... веруј тоа поише го уби, тоа што така изреагирав отколку да паднев на негово ниво и ја да лаев наоколку за него ... и ден денеска бега од мене нема лице да ме види ... на некој начин ете и тоа е одмазда, но не паѓам ниско ... Сеа мојов пример може е така по лајт, не ми се десило немој да ми згреши ептен хардкор па да го барам со секира низ град, но знаејќи се себе си ипак не сум за одмазда у стил ’’зуб за зуб’’.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Мортидо
Како и да е си му дал до знаење дека треба да плати некако со тоа што ти згрешил. Тоа е доволно за да го наречеш одмазда.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Мортидо
Како и да е си му дал до знаење дека треба да плати некако со тоа што ти згрешил. Тоа е доволно за да го наречеш одмазда.
Точно,и тоа е еден вид на одмазда.А плус има уште еден исход во тој случај,за оние што можат да сватат,му даваш пример како треба а плус си го натерал да свати каде згрешил.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

Nemirna.

Активен Член
14 февруари 2012
116
84
28
Хахах јас никогаш не сум се одмаздувала, ама едно девојче и тоа како си заслужи одмазда пред одредено време па решивме со другарките да и се одмаздиме. Смислувавме разни планови и сакавме да направиме да потоне, да незнае каде е, да плаче... Јас ко јас, во моменти на бес се силам како кузнај што ќе направам и на крај ништо. И така по некое време без да помешам прсти го гледаме девојчево само, како се крши од плачење. На статуси на фејсбук пишува нешто у смисла као ја сум најнесреќниот човек во светов ова она и тогаш сфатив дека добро сум правела порано, а тоа е - без одмазда. Само од себе се се враќа. Господ гледа :D
А во врска со љубовта, ќе се напицкаш ко за на модна писта, ingore до даска и тоа ти е најдобра одмазда :frantic
 

i_wanna_fly

Староседелец
25 јули 2012
649
848
1,093
Знам дека одмаздата не е во ред, дека не треба да се одмаздуваш, ама како да си помогнам и да не се одмаздам кога некои луѓе буквално плачат за да им се одмаздиш?? Нема да лажам и да речам дека не сум се одмаздила некому за нешто, но дури и кога го правам тоа, го правам со умереност...после да не може в очи да ме погледнат. Ретко се случува тоа да го правам, исклучиво во случаи кога некој ќе ме натера да збеснам.
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
дали се одмаздата е најдобар лек за скршеното срце и повредената гордос или пак е уште повеќе распламтување на бесот и болката ???

Не смее да се покажува слабост доколку пример ти раскине женската.А со одмаздата покажуваш слабост, и даваш на знаење дека те повредила па го враќаш ударот.
Најголема одмазда е кога ќе ја одјебеш 300 % со тоа што ќе изгубиш секаков контакт со нејзе.Нејзе ќе ја пецка :D
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Темава е за љубовна одмазда, па ќе се задржам на тоа...

Јас не се трујам со такви нешта, не ковам стратегии, не спремам завери...едноставно притискам игнор и толку е.
А рамнодушноста е најголемата одмазда...

Не знам дали ми е доблест или мана, ама кога некој ќе го пречкртам од листата на живите, мислам дека на смртна постела да лежи нема очи да му видам.
Избришан е.
Не постои.
Крај!!!
Тоа го знаат сите што ме знаат мене.

Зависи сега и за што конкретно се работи, не може секоја глупост да ја сметаш за нешто што се рамни со повреда на твоето его.
Не сакам бре да се замарам со траги-комични ситуации, да се ставам во кош со фрустрирани џукели што грицкаат нокти и се жалат себе си.
Јас од старт некако си ги поставувам нештата на право место и се трудам да ги терам како такви, да не дојде време некој да се тапка по своето его дека направил идиот од мене. Зашто кога некој ќе те сјебе, ќе направи Бозо од тебе џабе се сите наредни превземени мерки.
Ти веќе си се осетил ко морон.
Имало такви дешавки не викам не,и јас сум била помлада, понеискусна....
И во тие пар ситуации, на крај спонтано се местеле коцките за последна да се смеам јас. Во една ситуација дури по 2 години, ама битно се насмеав;)
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
нема шо да и се одмаздувам, то шо праела. то че ја најди........ живото че и врати...пошо живото бил тркало
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: violetmoon and Badgirl