Одмазда - за или против?

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
дали се(?) одмаздата е најдобар лек за скршеното срце и повредената гордост или пак е уште повеќе распламтување на бесот и болката ???
Кога планираш да се одмаздиш на некого, со тоа само дозволуваш таа личност да продолжи да те повредува.
 

Nicole

Староседелец
27 јуни 2012
249
226
643
Едно збогум засекогаш, па нека се чуди што направил и што изгубил, не би паѓала толку ниско како него да се одмаздувам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mrs.Stinson and Legioner

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Не. Најубаво е да се сфати како било - поминало.. Тоа повеќе боли да знаат дека си продолжил со животот и без нив отколку да се трудиш да наметнеш болка.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Jasmina-Jase

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Не. Најубаво е да се сфати како било - поминало.. Тоа повеќе боли да знаат дека си продолжил со животот и без нив отколку да се трудиш да наметнеш болка.

зависи колкав е степенот на болката некој простува некој не се мислам зависи од тоа како настанал прекинот на врската
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
зависи колкав е степенот на болката некој простува некој не се мислам зависи од тоа како настанал прекинот на врската
Па добро да , ама не зборувам за љубовна одмазда само. За било кој вид. Најдобро е да покажеш дека си го надминал тоа и дека ништо не ти значи , а другата страна ќе се чувствува поразено поради тоа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dr.Gonzo

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Низ светот има ова,по селата има она...кога ке прочитам такви изјави,постови помислувам се,само дека личноста што го напишала дека е нашетена Не.
Демек некои работи ги има само или во селата или па низ светот,апсурдни изјави.

Гледам нагоре а најверојатно и надоле ке е исто,ретко кој би признал дека е одмаздољубив.
Нема кој не е одмаздољубив,само има разлика за она кој како се одмаздува.И не сите исто се чувствуваат кога ке си ја постигнат целта откако ке се одмаздат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Низ светот има ова,по селата има она...кога ке прочитам такви изјави,постови помислувам се,само дека личноста што го напишала дека е нашетена Не.
Демек некои работи ги има само или во селата или па низ светот,апсурдни изјави.

Гледам нагоре а најверојатно и надоле ке е исто,ретко кој би признал дека е одмаздољубив.
Нема кој не е одмаздољубив,само има разлика за она кој како се одмаздува.И не сите исто се чувствуваат кога ке си ја постигнат целта откако ке се одмаздат.
На пример?

Ти како се одмаздуваш, мелпомена?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Мортидо
Друже, муабетот е дека никој не останува рамнодушен кон некој што му згрешил. Пример еве имаш некој другар кој те наместил за нешто. Сигурно дека не би останал рамнодушен и при првата прилика да му вратиш ќе му се одмаздиш и ќе се тешиш со тоа дека е правда. Јас мислам дека човештвото никогаш не мрдна повеќе од тоа „Око за око, заб за заб“.