Одговорна улога во семејството

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
И јас тебе поради истото :)

И не е точно пак. Јас нема да се чувствувам среќна и задоволна ако јас ја имам цела власт или па тој, сеедно. Мора да има некој баланс. Никогаш ама баш никогаш нема да сакам да контролирам се... За се постои компромис можеби машкото его е тука проблемот. :) Не викам дека би бил диктатор но јас лично би се чувствувала поисполнета како жена ако има рамноправност и во финансиите и во плаќањето на сметките. И јас ќе го јадам истото, ќе трошам струја исто гориво итн. па зошто да не имам право на рамноправност? Додека да успееш да си скоцкана од глава до пети и да учестуваш во плаќањето на финансиите е тоа е вистинска жена.

Зборам од искуство кои што го имале мои познаници и слично и општо онака муабети со мои другари.Еве ти личен пример за мене.
Фаќам девојка.Се е океј, но јас сум строг и ладен.Не дозволувам многу опуштање.Девојката тоа си го сфаќа здраво за готово и знае до кај и е границата.
Но да напоменеме дека на сите можни начини сум и удоволувал, секс, галења, мазења, ама кога требало да се одлучи нешто тоа сум бил јас.

Е сега бидна што бидна со таа фаќам друга.И си викам, брат не заебавај дај попушти малку.Океј, По гз на девојката одев.Испаднав најголем слечко и папучар.

Е од таквиве искуства јас го пишувам ова погоре.Секоја чест на исклучоците во кои најверојатно спаѓаш и ти.
Јас немам ништо против жените, напротив си ги сакам сите ама од што сум се изгорел како и од лична моја заштита и сигурност не би дозволил.
Добро, би дозволил ако ми биде ти жена :D


Полошо е ова во комбинација со кариера на жена и одговорна фунција која почнува секое утро во 7 часот и не признава температури и болести на деца.

Ако е толку мајчин и способен да се носи со цела куќа и покуќнина и направи сите да се задоволни, нека заработува тродупло, немам никаков проблем. Само за жал најчесто е вака пред да стапнат во брак. Кога ќе се потпишат, магично исчезнува неговата способност и почнува од твоја плата да влече 1000ки.:)

Парите се проблем? Колку треба да се заработува по твое? Пример јас и ти сме маж и жена и еве јас знам дека треба тродупло пари да ти донесам дома.Кажи ми цифра со која што ќе те подмитам за да јас го имам главниот збор.

две-три прашања за тебе, додека си вака засилен :)
каков си кога ќе настинеш? температура, главоболки, затнат нос?
како би се снашол во ситуација кога ќе треба да го носиш детето на лекар, а тоа малечко, па ти речат дека треба инфузија да прими и мораш да го легниш на кревет, да му го држиш рачето или па главчето, оти на мали деца инфузија во главче им се става, а тоа вриши и се дере, па прска вена, па мора да го боцкаат од ново?
или па ноќе се плаши да заспива само, се плаши од темница и плаче, а ти не знаеш како да го смириш и како да му објасниш дека нема од што да се плаши?
онака ме интересира колку би бил стабилен и присебен во такви или слични ситуации
колку ќе ти биде тогаш машкото его високо?

Сум поминал низ многу лоши работи, за кои што не сакам да се фалам ни најмалку.Доволно е да ти кажам дека во прилично заебана сообраќајка, во која што после случувањето сите беа во несвест, кој во кома, кој починат на лице место, сум се разбудил прв.Не знам ни сам како излегов од кола која што беше прилично нагмечена и сакав да ја отворам предната врата кај другарот кој испушташе душа за да го спасам некако.Пробав и да свртам во амбуланта но ме спречија луѓе кои што ми рекоа да легнам да не имам скршено нешто и тогаш пак се онесвестив.
На работа имам прилично одговорна работа, работам на објект кој го финансира владата, водам тимови од по 10-тина и повеќе луѓе.Постојано под надзор на ревизија, постојано вршам пресинг, постојано се дерам, носам работници, давам откази, вработувам.
Што значи прилично добро досие имам за една жена да одржувам и уште +2 деца :)
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Сум поминал низ многу лоши работи, за кои што не сакам да се фалам ни најмалку.Доволно е да ти кажам дека во прилично заебана сообраќајка, во која што после случувањето сите беа во несвест, кој во кома, кој починат на лице место, сум се разбудил прв.Не знам ни сам како излегов од кола која што беше прилично нагмечена и сакав да ја отворам предната врата кај другарот кој испушташе душа за да го спасам некако.Пробав и да свртам во амбуланта но ме спречија луѓе кои што ми рекоа да легнам да не имам скршено нешто и тогаш пак се онесвестив.
На работа имам прилично одговорна работа, работам на објект кој го финансира владата, водам тимови од по 10-тина и повеќе луѓе.Постојано под надзор на ревизија, постојано вршам пресинг, постојано се дерам, носам работници, давам откази, вработувам.
Што значи прилично добро досие имам за една жена да одржувам и уште +2 деца :)
Тогаш ти си еден од ретките исклучоци :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Парите се проблем? Колку треба да се заработува по твое? Пример јас и ти сме маж и жена и еве јас знам дека треба тродупло пари да ти донесам дома.Кажи ми цифра со која што ќе те подмитам за да јас го имам главниот збор

Јас сум скромна личност, најчесто со капричиоза ме подмитуваат. Инаку било која цифра да ја земеме како првична за мито со тек на време ќе станува повисока, бидејќи твојот главен збор ќе биде за двајца, па за тројца, четворица итн. Плус додај на тоа дека човек не е свесен за алчноста што ја поседува се додека не го слушне шушкањето на пари во џеб.

А немање на пари е проблем, барем во најголем број на случаеви. Секогаш биле и се извор на нетрпеливост и напнатост во домот во кој најчеста мета се децата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Praetorian

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Јас сум скромна личност, најчесто со капричиоза ме подмитуваат. Инаку било која цифра да ја земеме како првична за мито со тек на време ќе станува повисока, бидејќи твојот главен збор ќе биде за двајца, па за тројца, четворица итн. Плус додај на тоа дека човек не е свесен за алчноста што ја поседува се додека не го слушне шушкањето на пари во џеб.

А немање на пари е проблем, барем во најголем број на случаеви. Секогаш биле и се извор на нетрпеливост и напнатост во домот во кој најчеста мета се децата.

Се согласувам околу тоа.Се додека не сум спремен на мојата идна сопруга да и пружам се’ што посакува секоја жена, почнувајќи од запросување па се до убава средена куќа/стан не планирам да се женам.Се додека не направам пари да им приуштам на моите деца се што јас некогаш сум го немал или сум копнеел да го има воопшто не планирам да имам деца.
Тој е муабетот.
За ова сме на иста бранова должина.
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Зборам од искуство кои што го имале мои познаници и слично и општо онака муабети со мои другари.Еве ти личен пример за мене.
Фаќам девојка.Се е океј, но јас сум строг и ладен.Не дозволувам многу опуштање.Девојката тоа си го сфаќа здраво за готово и знае до кај и е границата.
Но да напоменеме дека на сите можни начини сум и удоволувал, секс, галења, мазења, ама кога требало да се одлучи нешто тоа сум бил јас.

Е сега бидна што бидна со таа фаќам друга.И си викам, брат не заебавај дај попушти малку.Океј, По гз на девојката одев.Испаднав најголем слечко и папучар.

Е од таквиве искуства јас го пишувам ова погоре.Секоја чест на исклучоците во кои најверојатно спаѓаш и ти.
Јас немам ништо против жените, напротив си ги сакам сите ама од што сум се изгорел како и од лична моја заштита и сигурност не би дозволил.
Добро, би дозволил ако ми биде ти жена :D

Па во поголемиот дел е така, бидејќи нашето опшество е глуво за таквите работи.... Реално, никогаш нема да прифатам некој да одлучува за некои мои работи , или заеднички без компромис на двајцата. Особено ме нервира тој прв случај каде што машкото е ладен и строг?? По негови правила? Чао - пријатно. А вториот е сосема различен - не зборува за тоа дали има рамноправност или не, грешката е во тебе, бидејќи си дозволил да те влечат за нос. Едно е љубов - друго е искористување.
Сепак на жалост голем дел од нашиве "алфа мажјаци" си земаат за слобода да присилуваат, потчинуваат и слично и ми се гади од таквите. Не дозволувам да бидам ничиј роб. Или рамноправност или ништо. Секоја чест на исклучоците.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Па во поголемиот дел е така, бидејќи нашето опшество е глуво за таквите работи.... Реално, никогаш нема да прифатам некој да одлучува за некои мои работи , или заеднички без компромис на двајцата. Особено ме нервира тој прв случај каде што машкото е ладен и строг?? По негови правила? Чао - пријатно. А вториот е сосема различен - не зборува за тоа дали има рамноправност или не, грешката е во тебе, бидејќи си дозволил да те влечат за нос. Едно е љубов - друго е искористување.
Сепак на жалост голем дел од нашиве "алфа мажјаци" си земаат за слобода да присилуваат, потчинуваат и слично и ми се гади од таквите. Не дозволувам да бидам ничиј роб. Или рамноправност или ништо. Секоја чест на исклучоците.

Добро, можеби сум налетал на таков карактер.Нели, убаво е да се дознаваат се повеќе и повеќе карактери.Во даден момент не сум знаел како да постапам со одредена личност и доаѓало до такви работи.
Иако јас не давам голем акцент на рамноправноста во врска.А и воопшто во врска не се ни замарам многу затоа што сум кнап со време.
Тоа ми е најголем љубовен проблем за кој ќе ви се исповедам некој ден :)

Само ти не се нервирај алфа женко :p :D
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Добро, можеби сум налетал на таков карактер.Нели, убаво е да се дознаваат се повеќе и повеќе карактери.Во даден момент не сум знаел како да постапам со одредена личност и доаѓало до такви работи.
Иако јас не давам голем акцент на рамноправноста во врска.А и воопшто во врска не се ни замарам многу затоа што сум кнап со време.
Тоа ми е најголем љубовен проблем за кој ќе ви се исповедам некој ден :)

Само ти не се нервирај алфа женко :p :D
хаха да бев амазнока ака алфа female ќе се нервирав , али јас ценам рамноправностa која ми е најбитна а не доминација :p
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
хаха да бев амазнока ака алфа female ќе се нервирав , али јас ценам рамноправностa која ми е најбитна а не доминација :p

Добро женска, еве ти кажи во кој ресторан ќе биде свадбата, каква музика, каква атмосфера ќе има и слично, јас ќе се погрижам за гостите :D
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Добро женска, еве ти кажи во кој ресторан ќе биде свадбата, каква музика, каква атмосфера ќе има и слично, јас ќе се погрижам за гостите :D
хаха, ќе се договориме накнадно да не забегуваме со off-топици. :)
 

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
за да се стигне до "брачните води" треба добро да се знае и запознае парнерот/ката ...
доколку имате повеке допаѓања за многу нешта и сте истомисленици за многу теми - значи имаш идеална врска која може да биде брак.
што менува бракот во ваквата врска ?
- бракот на некој начин само докажува дека целосно и/му веруваш на партнерката/от ...

затоа и не гледам причина зашто мора да има некој кој ке биде "посилен и позвучен" во семјеството ...
нема потреба од "командант" во семејството ако се има разбирање и компромис од двете страни ...


:^)