Објекти со минимални димензии

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Ограничувањата неретко претставуваат огромен предизвик.
Од една страна да се испочитуваат, а од друга да се надминат.
Да се победи минималноста на дозволениот простор, без притоа да се изгуби квалитетот на живеењето.
Би можеле ли да живеете во дом со минимални димензии?
Во прилог еве една интересна идеја:

Модуларно решение за мали куќи
По создавањето на ламелата наречена Loftcube, студиото на Aisslinger,создаде ново решение за малечки модуларни куќи, наречено Fincube, куќарка која може да се демонтира и постави на нова локација без големи тешкотии.


Нивната идеја е создавање на мали куќи, ламели кои со модуларни системи лесно се монтираат и демонтираат во било кое природно опкружување, па така транспортната куќа може и често да ја менува својата локација.


За изградба на ваква куќа ви се потребни само 2/2 метри земјиште на кое налегнува целиот објект, кој потоа конзолно се проширува. Прозорите на сите страни се заштитени со лачна дрвена рамка која што дозволува да продре светлина а воедно и го заштитува објектот овозможувајќи му приватност.



 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini and Hip.Hop_MKD

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
јас не би можел да живеам на олку мало место... јас сум човек шо за да се опушти му треба простор ...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Знаеш ова интересен нацрт е, да имам расположливи средства за да ја изградам не би се мислел.. =)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: lady_blue

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
minihome_solo-front.jpg


minihome_solo-front2.jpg


minihome_solo-front3.jpg

I
minihome_solo-plans1.jpg


minihome_solo-plans2.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Мислам дека би полудел, кога би се нашол во такви простории. :D
 

Avona Vi

Истакнат Член
15 февруари 2012
493
630
93
Убаво е, ама никогаш не би можела да живеам во толку мал простор..
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
За големината не ми пречи ич колку изолацијата. Поготово можам да замислам со некаков си трејлер на тропско сонце. Ќе цркнам. А вака малечки дури и симпатични ми се.