Нострадамус

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
240px-Nostradamus_by_Cesar.jpg

Мишел де Нотрдам (француски: Michel de Nostredame; 14 декември 1503 или 21 декември 1503[1]2 јули 1566) или попознат како Нострадамус бил француски аптекар и почитуванјасновидец кој отпечатил колекција на пророштва кои брзо станале познати во светот. Најпознат е по неговите „Пророштва“ (Les Propheties), првото издание кое се појавило во 1555 година.
Интересот за делото на Нострадамус, кој е истакната фигура на француската ренесанса е сè уште голем, посебно во медиумите, а на неговите пророштва во некои случаи им се додава библискиот код, или трудовите на некои други пророци.

Интересни факти

  • Предвидувањата на Нострадамус се однесуваат на еден долг временски период - од неговото време до 3797 година, после која тој гледа само експлозија и еден голем пожар и ништо друго.
  • Само мал број од стиховите имаат датуми.
  • Катрените не се хронолошки наредени, па често е невозможно некое пророштво да се поврзе со историски настан.
  • Стиховите се преполни со астролошки поими со кои сепак може да се одреди времето на настанот.
  • Се знае дека пишувал барем два или три стиха за одреден настан, иако не се во книгата едни до други.
  • Еден дел од стиховите се изгубени.
  • Постојат многу толкувачи на Нострадамус, а повеќето од нив различно толкуваат дури и еден ист стих кој се однесува на иднината.
Од стиховите на Нострадамус

За чудовишта

„А кога змијата од кафезот ќе се роди,
ќе биде тоа суштество од нечовечки род...“
„Ќе биде роден од стомак, со две глави
и четири раце, ќе умре рано...“
„Од Јадран сè до Сабинскиот крај
морски страшен ѕвер ќе доплови,
со човечки лик, а рибји пераи,
со јадица луѓето ќе го ловат.

За Македонија

„Заби на небото ќе засветат ноќе,
и сите од Рона сјајот ќе го видат,
војна, глад, а помош доцна ќе дојде:
на Македонците Персија иде.“

За војна со Муслиманите

„Сила голема крстот што го мрази
во Меѓуречје ќе крене глава:
ќе ги пребродат реките брзите одреди,
а оној што на многумина душман им беше,
овој пат ќе биде во право.“

За 1999 година

Седмиот месец 1999, владетел се спрема
грозен и страшен од небо да дојде,
да го воскресне кралот од Ангулем...
Овен доаѓа од една, Марс од друга страна,
никогаш не се гинело вака,
крвта на невините и на децата ќе се лие...“
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hexasto

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Мишел де Нотрдам (француски: Michel de Nostredame; 14 декември 1503 или 21 декември 1503[1] – 2 јули 1566) или попознат како Нострадамус бил француски аптекар и почитуван јасновидец кој отпечатил колекција на пророштва кои брзо станале познати во светот. Најпознат е по неговите „Пророштва“ (Les Propheties), првото издание кое се појавило во 1555 година.
220px-Nostradamus_by_Cesar.jpg

Нострадамус имал еден куп предвидувања, окулу 1000 но се зачувани нешто помалку од тоа . Пред некое време започнав да пребарувам по интеренетов и да ги истражувам неговите предвидувања. Најдов неколку интересни факти кои се поврзани со Македонија и Македонците, но за нив некој друг пат. Најдов уште нешто интересно а тоа е дека во периодот од 2007-2012 година(најверојатно ) ке се случи нуклераен напад во Европа. тука се спомнуваат црниот папа, смртта ( или падот ) на тројцата кралеви , поделба ан светот во три царства и војна помеѓу западното и источното царство и секако нуклеарниот напад. е сега зошто ова баш ми падна во очи. одиме со ред Црниот папа, знаеме дека папа значи татко а се смета дека прецедникот на државата е татко на нацијата од тука можи да заклучиме дека се работи за некаков прецедник. е сега кој прецедник е црн и е многу моќен. логички тоа треба да е Барак Обама. следно нешто е смртта или падот на трите кралеви, кралот во тоа време бил на врвот на државата слично како што е сега претседателот, па пак доаѓаме дека трите кралеви всушност се претседатели. е сега прашање за милион долари кои три претседатели беа соборени од власт оваа година? токму така господине од првиот ред пред мониторот, претседателот на Тунис, на Либија и на Египет.
сите тројца или умреа или веке се при крај.., одиме понатаму, поделбата на светот во три царства. Царството можи во денешно време да се смеат и како сојуз значи ке се создадат три сојузи со кои би командувале три држави на преимер тоа би можеле да бидат САД, Русија и Кина како трите највлијателни и најмоќни држави( уште еден доказ за ова е тоа што ниту една од овие држава не се мириса баш со која било друга) . Исто така се спомнува за силен лидер кој ке трге во света војна против неверниците. До пред некое време тоа се мислеше дека тоа е бин ладен, но според мене тоа е председателот на иран Ахмадинеџат. поврзаноста со нуклераното оружје е актуелно деновиве со изјави дека во иран се произведува нуклеарно оружје и можна е воена интервенција а многу европски земји не ја исклучуваат таа можност па би добиле можно сценарио со воен напад на иран од некоја европска држава со помош од сад па иран би возвратил со нуклераен напда во европа. тука нешто заборавив да напоменам додека сето ова се случува северното царство ке остани неутрално. тоа е причина плус за вистинитоста на се погоренаведеното. зашто за се што се случуваше досега русија остана неутрална односно ниту го поддржа ниту го осуди нападот на либија па најверјатно и с доколку се случи напад на иран ке се случи истото…
сето погоре наведено е мое лично размислување донесено како заклучок од предходно истражување и логичко размислување..
мој тескт за пророштвата на нострадамус напишан пред едно 5-6 месеци
 

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Човекот кој е добро познат во целиот свет, со своите предвидувања..
Во една емисија посветена на Ностардамус сватив дека тој не предвидел ништо конкретно и прецизно. Во своите записи тој запишувал работи кои што подоцна многу луѓе ги имаат проучувано. Но што заклучија од тоа? Тој никогаш не предвидел ниту точно време ниту место на било кој настан. Луѓето што ги преведувале и проучувале тие записи по своја логика си ги поврзувале предвидувањата и затоа секогаш бевме во заблуда што ќе се случи, како ќе се случи, па крај на свет, па во 2000 година па во 199.. и демек натаму не постои светот и многу други работи. Скоро ништо од тие негови предвидувања се нема случено, освен војната во Франција и големите освојувања на Наполенон. Но и самиот Ностардамус потекнува од Франција..па како го претумачил ова, да не се чудиме многу..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cakar_ulav

девојкатаовен

Полноправен Член
12 јуни 2012
50
50
18
29
Јас во врска со Нострадамус знам една приказна:

Еден ден тој отишол на гости кај некој значаен човек. Човекот имал 2 јагниња едно црно и едно бело. Сомневајќи се во способностите на Нострадамус, човекот сакал да го зезне и го прашал „Што мислиш, кое јагне ќе го јадеме за ручек?“ Нострадамус му одговорил „Црното“. потоа човекот му рекол на готвачот да го заколе и зготви белото јагне. После ручекот, човекот го прашал дали знае какво јагне јадел, а Нострадамус се уште тврдел дека е црното и покрај зборовите на човекот кој велел дека е белото. Го повикале готвачот. Човекот: „Кое јагне го зготви?
Готвачот: „Црното
Човекот: „Зарем не ти реков белото
Готвачот: „ Да, но јас додека да се свртам, кучињата си го беа поделиле, па јас го зготвив црното.
Нострадамус: „Дали уште се сомневаш во моите способности?
Човекот: „Не
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Човекот сигурно дека си бил отповеќе креативен, а за пророк јас лично не верувам дека бил, а дека влијаел за некои работи да се случат сигурно влијаел, пошто опседнатоста на луѓето со него и со неговите приказни била и е огромна, па некои можеби и намерно ги правеле работите што тој ги предвидел само за да ги уверат луѓето дека се тие оние за кои зборувал големиот Нострадамус.
Ете конкретен пример е примерот за тројцата антихриста кои ги предвидел.
Првиот бил Наполеон Бонапарта, вториот Хитлер или Хистер (третиот е уште непознат) а во домашната библиотека и на двајцата биле книгите со големите претскажувања на Нострадамус, а познато е и дека двајцата биле опседнати со него и неговите книги..
Кој да знае, можеби нивната опседнатост и целта да бидат дел од неговата приказна ги натерало да не ги бираат сретствата за тоа да го исполнат, па така и пророкувањата се исполниле..

Ете мое мислење за тоа што кажал, а се исполнило, а во другите работи што ги кажал или нацртал може секој да си најде некакво толкување по своја логика....
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Ете го и документарецот за тоа што го зборев погоре.^
Со српски превод.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Ja га глеа документарац ичера за предвидувања, да ти кажу прао и ја мислу Наполеон и Хитлер биле опседнати од записи на Нострадамусот : ) Какфи антихристи какфи сфирачи и бакрачи, нема могуќе такфо нешто да постои
А зшто не га опишаја тога третога како што ги опиша овија двоица ненормални : )
Еве на новово бебе за роденден ќе му поклонат книга со претскажувањата на Нострадамус и магично ќе се претвори во третиот антихрист.
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Еве на новово бебе за роденден ќе му поклонат книга со претскажувањата на Нострадамус и магично ќе се претвори во третиот антихрист.
Да а ? : ) знам прочита и на друк форум дека тој бебе ке е бш трети антихрист (кралски фејспалм)
Него кд смо веќ куде Нострадамуса, сакам да га глеам онј његоф стар филм, гледаја сам га како мал, мноо е добар
ке биде ли некој фин и леп као што е леп и погача, да ми га прати торент да га глеам, неможу да га најду
И да не е тачно сфе тој за њега, нема везе, филм е убаф и интересан, класика
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Да а ? : ) знам прочита и на друк форум дека тој бебе ке е бш трети антихрист (кралски фејспалм)
Него кд смо веќ куде Нострадамуса, сакам да га глеам онј његоф стар филм, гледаја сам га како мал, мноо е добар
ке биде ли некој фин и леп као што е леп и погача, да ми га прати торент да га глеам, неможу да га најду
И да не е тачно сфе тој за њега, нема везе, филм е убаф и интересан, класика
Има еден Нострадамус 2013 се вика исто е интересен за гледање, демек поврзаноста на толкувањата на маите и на Нострадамус за крајот на светот.
А дај ми линк од тој филм, слика нешто што било па ќе ти најдам добар торент пошто не ми текнува за кој збориш.
Едит: Овој да не е
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Да даааа тј е, ама еве и ја га најде ск , значи треа женско да се умеша у потрагу и оп еве пред очи ми е цел филм
а колко време га тражи и не га најде.Еве глеам на јутуб и цел га има, глеајте си га, Фала Хоуп бш си дама у срце
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*