Низ што поминуваат деца од кинеско село за да стигнат до училиште

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
СТРАШНО: ПОГЛЕДНЕТЕ КАДЕ ПАТУВААТ ОВИЕ ДЕЦА ЗА ДА СТИГНАТ НА УЧИЛИШТЕ



Децата од селото Pili, Xinjiang провинцијата во Кина, станаа светки познати откако се објавени овие фотографии за патот кој мора да го поминат за да стигнат на училиште.

Во селото Pili живеат 416 жители од кои 86 се ученици. Но проблемот е што најблиското училиште е одалечено 200 километри. За да стигнат до неа овие деца мораат да поминат 80 километри низ тесни планински патчињаа, опасни стени и диви реки.

Секоја година пред почетокот на школската година учителите доаѓаат во селото по децата и заедно тргнуваат на пат до интернатот во кој остануваат до крајот на семестарот.
!


За да стигнат од селото до училиштето овие деца мораат да поминат 4 замрзнати реки, 200 метри долгиот мост направен од жици и нешто што наликува на жичара и 4 мостови направени само од дрво. Ако не се доволно јаки да ја поминат дивата река Yarkand, мораат да одат по заобиколен пат преку опасни стени и брзаци. Во било кој момент може да им падне камен на главата а тесните планински патчиња не некои места се толку тесни што на нив има место само за една стапалка.На овие деца патот им трае цели два дена од самрак до зора.

deca-uciliste6.jpg


deca-uciliste5.jpg


deca-uciliste4.jpg


deca-uciliste3.jpg


deca-uciliste2.jpg


deca-uciliste1.jpg

Ова се вика желба за учење и желба за напредок...А не на нас школото ни е пред нос и пак не сакаме да одиме...
Браво и за децата но и за нивните учители :)
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Што се нема по светот. Многу бе 200 километри, мене да ме тераат да одам Скопје да учам а патот да ми биде преку планини, би одбрал да останам неписмен.
Иначе секоја чест на Кинезите, многу тродољубива нација.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

ShakaZulu

Староседелец
19 февруари 2012
431
886
1,103
И шо сега, сакаат да кажат дека нема пат до нивното место па штрковите им донесле онакви чанти, фармерки и се остало во кое се облечени (?).
Едноставно не верувам дека за овакво ниво на цивилизираност во изглед може да се постигне преку стрмни стени .... дека возило по земјен пат оди до кај нив во селото оди милијадра посто...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum and True_Blood

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
Зарем не е ова доволно за кинеската влада?Какви маки си имаат дечињава и во зимо и во лете додека кинеската влада си ги полни трпезите дома!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum