Непопуларни (музички) мислења

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Секаде ја има темава, што не и овде.

Непопуларни музички мислења или т.н. глув/а, немаш вкус.
Велат за вкусови не се расправа, но несомнено е дека некои вкусови се универзални, па сѐ спротивно од тоа е богохулење.
Од друга страна, постојат гилти плежр песници што воопшто не се наш стил, но имаат некој текст или ритам скокотлив за увото, па се слушаат строго во Osamen.mp3 атмосфера дури околината спие.
Темава нека послужи да си ја олесните душата од песни, албуми и изведувачи по кои лудува и се поклонува мнозинството, а за вас не се ништо посебно или обратно.
„Лаку ноч“ повеќе од "Sweet Dreams"? Слободно.

За почеток...колку и пати да сум дала шанса, The Dark Side Of The Moon никогаш нема да ми стане култно-посебен ко што го прават.
shrug.gif

5ByyB - Imgur.gif
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Една согласка со салатката погоре :D само тај албум ми се подзагустува.
Тејлор Свифт (осим Crazier :D)
Dream Theater 1 - 2 албуми.
Не ми текнуе друго бе .. а има ногу :/
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Nighty

Староседелец
24 февруари 2012
727
1,181
1,103
Јас ќе одам прво со обратното, па после стандард xD -

Не ги слушам Nickelback (иако онаа баладата стара шо е мејнстрим, како се викаше, на времето ми се лепеше доста за уво), но патетично ми е кога по „автоматизам“ кога некој ќе ги спомне како добар бенд, мнозинството реагира со исмевање и ругање.

Главните хитови на продиџи, Firestarter и Breathe, ми се грди (ова НЕ важи за Voodoo People и No Good, мада вторава не ми е ништо посебно).
Истовремено, 90% од останатите нивни песни, заклучно последниот албум, ми се одлични.

Cascada (Euro dance) ми е одличен бенд со лесни, певливи песни, иако мнозинството вртат очи ко ќе го речам тоа.
Истовремено, вокалот што им е, Натали, ми е права кукла. :rolleyes:

Засега тоа ми текнува... ако имам нови, ќе дополнам. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ditto+Maker

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Музиката мене ми е чист ескапизам така да неам некои познавања посебни, никогаш не научив да разликувам хард рок од метал и генерално слушам нешто што има емоционално влијание врз мене. (party)
Освен можеби панк-рокот кој горе-долу го познавам како правец иако и тоа не претерано...
Никогаш не сум спуштил албум и да го слушам цел, најмногу одлична музика сум нашол со кликање на линкови на јутјуб и тоа од рандом изведувачи :p

Од она што сум слушнал по препорака, пример Лед Цепелин и Пинк Флојд ми се скроз одбивни, цел слушен апарат просто е напнат и во нелагодна позиција, не знам зошто, освен ако тие бендови правеле музика под дејство на тешки опијати па сега и за нивна консумација треба алтерд стејт оф коншснес. Убиствено досадни. Не разбирам зошто ги сметаат за култни, ако некој е поупатен нека објасни.
Битлси како бенд шо универзално се смета за еден од најјаките евер... шо знам, има ок песнички, во секој случај подобра опција отколку Лед или Пинк.
Ролинг Стонс имам слушнато неколку песни, онака ок, ништо посебно.

Народњаците спаѓаат во музика само технички така да мислење дека цеца или шабан шаулич се срање е кептн обвијус иако би било непопуларно кај мнозинството население...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: $3Я3|\||)&p&†Y

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Од она што сум слушнал по препорака, пример Лед Цепелин и Пинк Флојд ми се скроз одбивни, цел слушен апарат просто е напнат и во нелагодна позиција, не знам зошто, освен ако тие бендови правеле музика под дејство на тешки опијати па сега и за нивна консумација треба алтерд стејт оф коншснес. Убиствено досадни. Не разбирам зошто ги сметаат за култни, ако некој е поупатен нека објасни.
Битлси како бенд шо универзално се смета за еден од најјаките евер... шо знам, има ок песнички, во секој случај подобра опција отколку Лед или Пинк.
Ролинг Стонс имам слушнато неколку песни, онака ок, ништо посебно.
Тоа е последица од old is gold менталитетот. Хипстеришење пред хипстеришењето. Пример, Битлси првин биле одбивани од издавачките куќи затоа што звукот им го сметале за просечен и им велеле дека никогаш нема да успеат. Кога конечно потпишале договор, почнало стандардното наметнување со песнички во кои секој може да се пронајде т.е. љубовта и врските. Мислим, да било денес да излезе некој со текст што 50 пати ќе врти "All You Need Is Love", да, може ќе стане вајрал хит ко веќе заборавените бејби бејби оуу и хејт, брејк, шејк, певлив на уво, ама ни оддалеку култен ко она „од пред 50ина години е, мора да е добра.“
Инаку публиката не им била ништо поразлична од денешнава хејтана публика на Џастин Бибер и Уан Дајрекшн. Само немало интернет да покажат сечени вени, бес и хистерија по убиството на Ленон, рецимо.
tumblr_m5pu59s5kL1qhnkvco1_500.jpg

BS-sm-beatles-p-.jpg

Aug291964.jpg
Истото е и со Лед Цепелин, Пинк Флојд и било кој бенд што во своето време донел нешто ново и револуционерно - несомнено основоположници на тој нивен стил, а било кој што понатака ќе ги цитира истите ко музичка инспирација, е тапа, копикет и не заслужува почит...иако може реално да е подобар од нив.
Еве, од трипи, мене повеќе ми се допаѓаат Electric Moon, Earthless и Acid Mothers Temple...али они се сељаци спрема Пинк Флојд.
Исто ко и Џими Хендрикс, кој се смета за виртуоз во своја област, а е всушност доста нестабилен свирач (дрнка, благо речено :D) и во денешно време тешко дека би добил 100 клика на Јутуб без да му пишат "lol fag noob"...ама сепак е Џими, нали.
Донекаде и сфаќам зошто е тоа така, ама донекаде и не. (think)

Он: Не знам колку е непопуларно уствари...али Нирвана се тежок просек, такоџе и Металика. Еминем е преценет.
Garbage се подобри од The Cranberries и Florence + The Machine.
Дет, дум и металкор (со ретки исклучоци) не е метал, туку само емо жгољовци што дупат уши ко заколени бишиња.
 
Последна промена:

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Суперхикс се срање, Maroon 5 не дека се срање ама песните им се лоши и плус гласот на пеачот е толку лош што полош не знам дали има, One Direction се срање големо колку вселената.

Во темава не се дозволени цитирања од типот, еј абе како може вака да кажеш не си во право и слично?
 
Последна промена од модератор: