Нека дознае светот! Медиумската битка за Македонија започнува!

Статус
Затворена за нови мислења.

Везилка

Активен Член
20 февруари 2012
118
220
43
33
Се извинувам за темава, знам дека е забрането вакви теми на форумов, ама ова е алармантно!
Копирајте го текстов, и испраќајте го по меилови на познати странски медиуми како CNN, BBC, и други.
Нека дознае светот дека Албанското население овде шири радикален Ислам, и не угнетува од 2001ва година наваму. Нека дознае светот дека Албанското население поддержува егзекутори на деца!
Ве молам оставете ја темава, копирајте го тексотв и праќајте го !

Around 1,500 Islamist radicals protested today in the Macedonian capital Skopje demanding the release of the five Islamist radical suspects arrested by the police on the 2nd of May following an intensive 3 week investigation of the cold-blooded summary execution of four Macedonian children and one mid-aged Macedonian while they were fishing on Good Friday this year.
The Macedonians are predominantly Christians while the ethnic Albanian minority in Macedonia that accounts for around 20% of the population are predominantly Muslims. In the last decade there have been increased incidences of imported radical Islamism from the Middle East that has not found a fertile ground among the Macedonian Albanians despite their attempts to lure them into extremism. However,there are reported Islamist terrorists cells in whole of the South-East Europe region including Macedonia.
The Macedonian police ensured that the protest and march through the streets didn't took a chaotic turn.The radical Islamist protesters chanted "Allahu Akbar","Death to Christians","War on the Christians",and brandished Al Qaeda insignias.
http://www.taratur.com/data/05.04skopjeprotesti01.jpg
The Macedonian police had arrested three out of the five suspects directly implicated into carrying the horrific crime that Macedonia has not seen since the WWII.All the neighbouring countries pledged support to the Macedonian Interior Ministry and arresting the two remaining suspects for whom Interpol warrants have already been issued.

http://img502.imageshack.us/img502/1385/radikal001.jpg
http://img213.imageshack.us/img213/9291/radikal002.jpg
http://img195.imageshack.us/img195/6108/radikal003.jpg

This is one of the suspects and please check him out
http://www.facebook.com/agim.ismaili.3
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Ќе земам ќе преведам јас на Француски оти гледам нема. Ќе ставам кога ќе е готово, па копирајте кај што треба.
Амин, и нам нешто корисно да ни текне. :)

Оо јас, патриот сум мајката, колку можам - толку. Ако сте биле активни патриоти на јутуб од 2007 па навака, сигурно се знаеме. Ова оф топик малце, фали ме усто ќе те раскинам. :D
Инаку одговор за англискиот текст? Се изгубив таму на другиот форум, не знам кое што е, а не ќе е лошо да се корегира.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
JaMi обиди се и ти да го преведеш на француски, или пробајте заедно со Electra преку фб или скајп. Многу е важно за Македонија и за сите нас. Еве ја македонската верзија.

04.05.2012 Скопје Македонија

Околу 1.500 радикални исламисти, денес протестираа во главниот град на Република Македонија , Скопје , со барање за ослободување на 5-те осомничени, кои беа уапсени на 2ри Мај по интензивната истрага која траеше 3 недели за ладнокрвната егзекуција на четири момчиња од македонска националност и еден средновековен Македонец , додека рибареа на Велики Петок годинава.

Македонците, се воглавно од христијанска вероисповед , додека етничките албански малцинства, кои изнесуваат околу 20% од населението во Р.Македонија , се муслимани. Во последната декада, имаше зголемен број на инцинденти предизвикани од радикални исламисти со потекло од Блискиот Исток , кои иако пробаа да ги навлечат локалните Албанци кон екстримизам , не успееа во тоа. Сепак има докази за присуство на исламски терористички келии во Јужна и Источна Европа , вклучувајќи ја и Република Македонија.

Денешниот протест, се одвиваше по улиците на главниот град Скопје и траеше околу еден час по што топлата се растури. За време на протестот, исламските радикалци извикуваа : Алах е голем ! Смрт на Христијаните ! Војна на Христијаните !

Македонската полиција уапси три од петте осомничени за грозоморниот масакр, кој македонската нација го нема видено од Втората Светска Војна. Сите околни земји, му дадоа подршка на македонското министерство за внатрешни работи во апсењето на останатите двајца осомничени кои се во бегство и за кои беа издадени потерници од Интерпол.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Et voila!

Aujourd'hui (или hier, оти веќе вчера е), environ 1.500 islamistes raducaux a protesté dans Skopje, le capitale Macédonienne, pour réclamer libération des 5 islamistes raducaux qui ont été arrêtés le 2 mai, après une formation intensive qui a durè trois semaines. L'enquête a été lancée après un assassiner brutale de quatre enfants et un mi-âgés homme, tous les citoyens Macédoniens.

<slika>

Les Macédoniens sont majoritairement Chrétien, et les Albanais composé 20% de la population, principalement musulmans.
Dans la dernière décennie, les incidences de l'islamisme radical importé du Moyen-Orient ont agumenté, mais il n'a pas trouvé un terrain fertile parmi les Albanais en dépit de leurs tentatives pour les attirer dans l'extrémisme.

La police Macédonienne veillé à ce que la protestation et le mars dans les rues n'a pas pris les turne chaotiques. Les islamistes radicaux scandaient: "Allahou Akbar», «Mort aux chrétiens», «La guerre contre les chrétiens", et brandit Al-Qaïda insignes.

<slika 2>

La police Macédonienne a arrêté trois des cinq suspects qui ont été impliqués directement dans la réalisation cette crime horrible que la Macédoine n'a pas vu depuis le WWII.
Tous les pays voisins, promettait le soutien de la ministère de l'Intérieur Macédonien, et les arrestations pour les deux autres suspects, pour lesquelles, même d'Interpol est à la recherche d', ont déjà été émis.

Нека поправи ЈаМи и друг што знае, ако има нешто.

Едит: Има и некои грешки во англиската верзија. Поупатениве: Финалната е или почетната?
Барем англиски знам флуентно, па да средам ако треба.
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Абе ало људи, кои Американски меиуми, кое би би си, кое си ен ен... Овој е све потпомогнато од Америку!! Преведите на Руски ако знае некој, ја ќе га праќам овј текст на Руски медиуми. Ако тражимо помош, да тражимо од Православни Христијани, а не од измислену расу: Американци!
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
некои работи можам да ги толерирам до речисис невозможни граници ама се си има свој почето и свој крај.овие нивни протести веќе почнуваат да газат на работ..Мислам дека беше доста оставање на работите да течат полека, доста беше глумење розово општество со цел да биди ситуацијата добра. Лошо е кога на некого му даваш прст а тој ти ја зема целата рака... Ги копирав текстовите и ги испратив до неколку познати медуми ...
 

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743

Не можам ни да го догледам видеово, се ежам прво од музиката, после од се шо ни се дешава во Македонијава во последно време. И видеово може да се праќа покрај текстовите (иако има многу грешки, разбирлива е поентата). Време е еднаш засекогаш да ги истребиме копилињата од овде!

-

http://ireport.cnn.com/docs/DOC-785531?ref=feeds/latest
Кликајте 'This belongs to CNN' за да објават.
 
Статус
Затворена за нови мислења.