На училиште секоја сабота до крајот на учебната година

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Абе ајде кренаа востание што падна снег. Па што очекуваа во зима бе алооо, да не сакаа да паѓа лото? Ме нервира што среде зима тие излегуваат со изјави за „неочекуван снег“ и после се` се затвора, се креваат востанија да не се учи, се прогласуваат вонредни состојби. Сфашта.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Замисли си само дека на -10 градежници работат на отворено на скеле на 20 метра од земја.Работат, значи размислуваат и употребуваат алати и тоа треба да направат нешто без грешка.И тоа уште од 7 часот наутро па се до 5 попладне.
А средношколци еве од скопје излегуваат во 6 ипол, автобус им доаѓа за 5-15 минути.Во автобус топло особено во новиве.Стигнуваат до школо, пешачат 5 минути до школо и потоа се 6-7 часа во училница каде што има парно.

<иронија>Најзагрозени сте навистина </иронија>
хаха да одеше во школо (барем во моето) ќе видеше дека парното беше слабо пуштено, скоро ич зашто глупите служители ја потрошиле нафтата додека ние бевме на распуст ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
хаха да одеше во школо (барем во моето) ќе видеше дека парното беше слабо пуштено, скоро ич зашто глупите служители ја потрошиле нафтата додека ние бевме на распуст ;)
Гледај, кога јас бев во средно и кога немаше парно затоа што директорот сакаше да заштеди ние се буневме и не посетувавме настава а бевме во дворот на училиштето.
Ваше право е да се буните за подобри услови за учење а не да барате подобри услови за да не учите.
Никогаш нема да ми докажеш дека учениците се најзагрозени случаи во ова општество.
Најзагрозени се студентите особено оние што живеат во студентски домови и социјални случаеви.

Пола саат мада живеам на 15 мин од центарот а школото е скоро па надвор од градот.

Значи ти вкупно 1 час поминуваш на отворено, на ладно.Некој поминува 11 часа на ладно и тоа работи како коњ а зема мизерна дневница.
Сеуште се чуствуваш дека си обесправен или оштетен?
 

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
хаха да одеше во школо (барем во моето) ќе видеше дека парното беше слабо пуштено, скоро ич зашто глупите служители ја потрошиле нафтата додека ние бевме на распуст ;)
Исто беше и кај мене....Скршени прозорци парно нема...врати што не се затвараат..Тоа е сликата од нашите школи..А и тоа беше поише за они кои шивеат по далеку...Еве јас имав во клас деца од Булачани кои идеа 1 саат пешки за да дојдат до автобусот а последен автобус до тоа место кај што им требаше 1 саат до дома им беше во 4...ние сме во школо од 2 и они додека да дојат треба да си идат...Одлуката беше многу коректна и сега треба да си се учи ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

Snape

Истакнат Член
14 февруари 2012
285
401
63
28
Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry
Гледај, кога јас бев во средно и кога немаше парно затоа што директорот сакаше да заштеди ние се буневме и не посетувавме настава а бевме во дворот на училиштето.
Ваше право е да се буните за подобри услови за учење а не да барате подобри услови за да не учите.
Никогаш нема да ми докажеш дека учениците се најзагрозени случаи во ова општество.
Најзагрозени се студентите особено оние што живеат во студентски домови и социјални случаеви.



Значи ти вкупно 1 час поминуваш на отворено, на ладно.Некој поминува 11 часа на ладно и тоа работи како коњ а зема мизерна дневница.
Сеуште се чуствуваш дека си обесправен или оштетен?
Jaс не се чувствувам оштететен али сеа ние кога учевме не се буневме сеа коа овие треба да одржуваат часови не ни е фер.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp and Bum-Bum

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Jaс не се чувствувам оштететен али сеа ние кога учевме не се буневме сеа коа овие треба да одржуваат часови не ни е фер.

Оценувај према знаењето а не према тоа кој колку кафиња испил во локалниот кафич до школо.Ти си завршил со идењето на ладно време и сега спремај се за финални испрашувања/матура што и да е.Кој не сака да учи нека не учи, а кој сака да стане премиер нека стане! :D

Чил аут, одам на цигарче се враќаме по краткото ЕПП
 

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
Кога идев во школо само по 2 -3 саботи обработувавме и толку. Најчесто класната ни се закануваше со неоправдани и единици по нејзин предмет и тоа во дневник со пенкало ако не идевме. И така моравме сите да одиме, не е којзнае што ама тоа ти е. Добро е сега што ние студентите не обработуваме ниедна сабота :D
 

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
509
803
693
Немаше потреба да седиме дома недела и пол. Првата недела беше ладно, па што? Можевме слободно да одиме на школо. Втората беше оправдано, да, Кичево имаше метар снег. И ние во сиот снег одевме на школо..