На пастрмајлија - каде е највкусна? Подготвувате?

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Кој што сака нека рече ама Кратовските пастрамајлии се најубави :) Инаку сум од Кратово, па кој е за пастрамајлија нека повели наваму :)
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Кој што сака нека рече ама Кратовските пастрамајлии се најубави :) Инаку сум од Кратово, па кој е за пастрамајлија нека повели наваму :)

Јас еднаш јадев во Кратово и не ми се допаднаа, можеби не сум била гладна.:rofl Зашто на сите и се допаднаа само на мене не.
Може нареден пат ќе ми се допадне, инакз јадев пред неколку години.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Во Штип има јадено пилешка пастрамајлија, мене ми беше вкусна. Штом има во Штип сигурно има и по други градови.
 

Maks

Староседелец
Имате ли пробано пастрамајлија?
Дома ли ја приготвувате или купувате?
Каде ја имате јадено најубавата пастрамајлија?

Во Злетово многу вкусни патрамајлии прават, а пак на фурна се најслатки ама оддамна немам јадено правена во фурна. Имам јадено и во Штип, Кратово ама не е тоа тоа. Најчесто порачуваме пастрамајлии.:)
Некој ако доага накај овој крај зимно време, одиме на пастрамајлии. :gladen
Во Штип само на едно место ги прават во фурна на дрва другите сите ги прават во печка на струја. :)
 

Rusty

Истакнат Член
19 февруари 2012
27
17
303
Кога ќе се спомне поимот пастрмајлија треба веднаш да ве асоцира на Штип.Не знам од каде во другите градови има поубава пастрмајлија.Имам пробано нешто слично на пастрмајлија во Велес, али штипска си е штипска,тука нема дискусија
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ludi Maks