1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

На кој начин ја негувате косата?

Дискусија во форумот 'Тело' започната од Deadelina93, 15 февруари 2012.

 1. BlackTulip

  BlackTulip Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2013
  Мислења:
  614
  Допаѓања:
  786
  Пол:
  Женски
  Кога станува збор за препарати како шампони маски .. користам само шампон моментално од гарниер и капки за коса од авон со араганово масло.
  Но два пати неделно и ставам кокосово нерафинирано масло во комбинација со некои други како маслиново или рициново масло. Кокосовото е многу добро бидејки ја штити косата и при самото миење.
   
 2. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Истакнат Член

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,072
  Допаѓања:
  925
  Пол:
  Женски
  Најдобар начин за нега на косата е користење масла. На водена коса ставете кокосово масло, масирајќи го скалпот, оставете да стои преку ноќ или измијте ја главата по еден час со благ шампон и ставете геренератор.
  Јас си ставам кокосово масло во ептен мала количина после миење на косата и ја сушам. Премека е и веднаш се расчешлува, нема да имате заплеткани влакна.
  Се и имам ставано и природни маски со јајце и маслиново масло за сува коса, бадемово масло за да не пукаат врвовите, рицинусово за поттик на раст на косата, чичково е за против првут.
   
 3. Ita

  Ita Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,036
  Допаѓања:
  2,075
  Пол:
  Женски
  Мојата коса е ко сено, залижено :(
  Таф пената за волумен доста ја фалат, не сум ја пробала ама ќе биде кај и да е.
  Е сега сакам да прашам што да направам за да не ми се мрси толку брзо косата?
  Ми опаѓа од што секој втор ден ја мијам плус на времето ја ретчев оти толку памет имав.
   
  На Ѕид на плачот му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ѕид на плачот

  Ѕид на плачот Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 септември 2016
  Мислења:
  201
  Допаѓања:
  100
  Пол:
  Женски
  За почеток би ти препорачала, не знам колку ти е долга и како си ја носиш косата. Да не ја миеш пречесто, на два дена, верувај тоа е многу особено за нашиот тип, што е склона кон опаѓање, мене косата буквално ми се проретчи од туширање секој ден, летно време по двапати, зимно време секој ден по еднашка, а вториот ден веќе ми се мрси ко да не сум се бањала со месеци. Пошто нашите коси се навикнати на вода, доколку не и го даваме тоа, таа се мрси. Најпрвин треба да ја навикнеме макар на три дена, да ја миеме, а на секои три дена, ќе си користиш рицинусово масло, рицинусовото масло е против тоа мрсењето, перут, ама белото шишенце, скроз. Ем плус помага против опаѓање, со ова шишенце можеш косата да не си ја миеш дури и до 4 дена.
  Тафт пената не би ти ја препорачала, после бањање, прај си плетенки вечер, спиј со нив, насабајле одврзи ги и така ќе имаш и волумен, терај така најпрвин по два, три дена... Послем на секои четири пробај да си ја миеш косата. Ама пред секое бањање ќе држиш рицинисуво масло на косата, најмалце два, три часа. Колку можеш повеќе, толку подобро. Косата како ќе ја навикнеш таква ќе биде. Треба нега. А, со тафт пената нема да постигнеш нишо. Не си ставај само хемикалии на косата. После секое бањање плетенки. :) Ја така си правам, инаку ја убив од пеглање. По 15 минути одвои секогаш. Не мораш ситни да ги праиш, поголеми.
   
  На Ita му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ita

  Ita Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,036
  Допаѓања:
  2,075
  Пол:
  Женски
  Јас па купив чичково масло. И тоа викаат дека било добро, па да го потрошам и ќе го земам ова ти што го викаш. Само не знам како ќе издржам три дена со немиена коса, а треба да ја навикнам така оти без коса ќе останам и тоа само горе ми паѓа :(
  Во секој случај фала ќе го применам советот, а и јас не сум баш за хемии на телото и косата да се ставаат.
   
  На Ѕид на плачот му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Ѕид на плачот

  Ѕид на плачот Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 септември 2016
  Мислења:
  201
  Допаѓања:
  100
  Пол:
  Женски
  А бе, нема зиан од било кое масло, јас дома имам колекција од разно разни масла... :) само никако не зимај масла во кои се наоѓа рaraffinum liquidum (течен парафин). Секогаш ова го повторувам, насекаде. Секогаш пред да си купиш масло, прочитај. На маслото треба да пишува само името негово, на пример рицинусово, рок и толку. Друго не. А, и исхраната влијае многу...
  Треба во се да внимаваме, ако сакаме здрава кожа, коса, нокти и слично... :)
   
  На Ita му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ВинаНевина

  ВинаНевина Полноправен Член

  Зачленет на:
  26 мај 2017
  Мислења:
  77
  Допаѓања:
  68
  Пол:
  Женски
  Моментално употребувам head&shoulders шампон бидејќи ми се створи првут, па ми го препорачаа овој како најефикасен. Едвај чекам да го завршам... Исто така при миење на косата користам Syoss регенераотр и искрено не знам што функција ми брка, дали ми помага или одмага, ама си го користам скоро година дена.
  После миење на врвовите од косата ставам масло од Balea и многу сум задоволна од истото. Ја ревитализира косата многу брзо и и дава сјај. И тоа, ако сакам да ја измачувам косичката со пегли, преси, фигара употребувам спреј за заштита од топлина исто на Balea, во розово шишенце е со пумпица, ама скоро почнав да го користам, па не можам многу да ви кажам...

  [​IMG] [​IMG]
   

Сподели: