На кој начин планирате да ја запросите вашата идна сопруга?

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Во мојот град-Охрид, постои едно местенце, кое е на надморска висина од прилика 200-300 метри. Од тука се гледа цел град, одблесокот на месечината дава златна нианса врз езерото, калето рефлектира мир и спокојство, се наоколу е нематеријална убавина, постои пат но е слабо фрекфентен, едно од најромантичните места на градот за кое малку мина знаат. Често го посетувам. Кога сум сам, легнувам на хаубата од колата под ведро небо и размислувам за најубавите работи кои ми се случиле, и најинспиративните насоки на мојот живот за кој се залагам. Ирелеванто и лукаво е на тоа место да размислуваш за негатовности, иронија,хејтерство,социални грижи, песимизам.
Мислам дека тоа местенце ќе ми влее самодоверба да ја побијам рационалната неодлучност и да го направам тој чекор. Верувам дека гледката од таа перспектива ќе го прикие трепетот на зборовите во најразлични тонови, претпоставувам на моменти тивок пискав на моменти длабок (дует од мецо-сопран и баритон) сплотени во еден вокал. Павароти да завидува на мојата диафрагма и гласовните можности, којзнае колку октави ќе достигнам како производ на внатрешна еуфорија,возбуда, ураганска такихардија.
Тивка музика од радивцето на колата, You are beautiful- James Blunt ја ароматизират атмосверата, го подобруват амбиентот.
Би го прикажал целиот шарм и на заем би побарал со цел да ја импресионирам и извеличам таа вечер.
Купидон ќе воскресне за да не ја пропушти оваа вечер.:D
Не би филозофирал како наследник на Архимед, или рецитирал своја поезија како потомок на Шекспир, не би изгледал со сериозен осмех да искажувам детали како Херман Хесе,или со ноншалантно понашање како Казанова, едноставно ќе се обидам да не изгледам како некој монах што долетал од некоја боженствена димензија. Не сум инфлуенс и јас сум човек. Би бил директен но не и брзоплет со преходно смислен говор, и преку најдлабоката искрејна љубов контрабасно со огромна енергија претходно абсорбирана од парадајската глетка ќе го закитам судбоносното прашање (истрелано со милиони прашалници кои судбина значат) како шлаг на перфектниот абмиент.
Конкретизирам за тајмингот, мора да биде после залезот на сонцето, за емотивно да се доолови совршенството.
Да не дробам вака цела вечер, книга ќе напишам со метафори и парадокси:D

Не викам дека не е добро романтична вечера, пирамидални светилки со ароматизирани свеќи, културен конобар, тивка музика, подршка од виолинист, рандом персони на соседни маси некои трауматизирани, некои релаксирани, некои со сериозен осмех и подигнат палец за охрабрување , да аплаудираат на тој прекрасен гест каде јас публично без трошка страм драматизирам.

Но тоа не е мојот стил, јас тоа го применувам и додека сум во врска во секојдневието па затоа би барал нешто поинтимно, и потајно.

Пс. Верувам во љубовта и во дуалноста на овој свет. Ако постои Адам постои и Ева, ако постои бог постои и божица, верувам како апсолут во прашалниците и извичниците на судбината, не значи дека нешто материјално ќе ја импресионира персоната за која вие сонувате.
Ех The Mayor среќна е таа твоја идна сопруга... :) Секоја чест за идејава,многу креативно од твоја страна...можеш да додадеш плус едно шише вино + две чаши за да наздравите за убавиот момент кој верувам дека долго ќе се памети,особено од нејзина страна :)
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
не само што е преубава замислата,туку како живописно објасни за момент секој би се замислил на тоа место...бравос! :)
Една и единствена цел имав- да се зголеми креативноста на форумот, без разлика од кој аспект се согледуваат работите.
Скоро сите мои постови се долги, а кога ќе читам како некоја сликовница да разгледувам. Апелирав и до администраторите, поготово за тие што сакаат да отвараат теми како треба да изгледа.
Немам забелешки за форумов, сите членови се позитивни, само кога сакам да прочитам нешто непостои начин.
Секоја чест на исклучоци.
Во овие теми е задоволство да се прочита замислата на секој член.
Имам премногу обемна замисла на темава, но нема да се бламирам да пишам цели реферати, додека не прочитам некоја замисла слична на оваа.
Еве ти предлагам предизвик, креирај тема каде обемно ќе ги искажеме своите ставови на висок стил, со позитивна содржина, и таа тема да ја направиме најубава на форумов;)
Поздрав и секое добро. Уште еднаш од срце ти благодарам.:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Ех The Mayor среќна е таа твоја идна сопруга... :) Секоја чест за идејава,многу креативно од твоја страна...можеш да додадеш плус едно шише вино + две чаши за да наздравите за убавиот момент кој верувам дека долго ќе се памети,особено од нејзина страна :)
Благодарност и до тебе Мила.
Еден комплимент за името. Прекрасно и мое најобожувано.
Пишував книга во овој стил како љубовен роман, пренатрупан со современа лингвистика, вметнати се психологија, љубов, религија, метафора за историски настани, квази реторика цитирана од најбламираните ликови во денешницава , како и мудрости зен теории, медицина пренесена преку љубовта, мистика, хајтизам базиран врз материјалните добра и правиот допир на нематеријалните блага..... и така натаму....и така натаму................ И погоди што?





Главен лик е Мила:)


Прашањето зошто не продолжиш?
Од социални обврски немам време да пишувам:(, но верувам дека ќе ви се допадне од причина што постои и форумската идеологија и речникот на кој е пишувана не е само висок стил постојат и супериорноста на форумските цитати, и ако испадне да ја завршам, јавно ветувам дека ќе ве поканам на промоцијата. ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Мила К. and JaMi

TheCat

Староседелец
22 февруари 2012
193
381
663
Во мојот град-Охрид, постои едно местенце, кое е на надморска висина од прилика 200-300 метри. Од тука се гледа цел град, одблесокот на месечината дава златна нианса врз езерото, калето рефлектира мир и спокојство, се наоколу е нематеријална убавина, постои пат но е слабо фрекфентен, едно од најромантичните места на градот за кое малку мина знаат. Често го посетувам. Кога сум сам, легнувам на хаубата од колата под ведро небо и размислувам за најубавите работи кои ми се случиле, и најинспиративните насоки на мојот живот за кој се залагам. Ирелеванто и лукаво е на тоа место да размислуваш за негатовности, иронија,хејтерство,социални грижи, песимизам.
На видикон? :)
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
додека сонува кошмари.....да знае дека има и полошо
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Aaliyah

Mermaid

Полноправен Член
25 мај 2012
42
25
8
Скопје
Во мојот град-Охрид, постои едно местенце, кое е на надморска висина од прилика 200-300 метри. Од тука се гледа цел град, одблесокот на месечината дава златна нианса врз езерото, калето рефлектира мир и спокојство, се наоколу е нематеријална убавина, постои пат но е слабо фрекфентен, едно од најромантичните места на градот за кое малку мина знаат. Често го посетувам. Кога сум сам, легнувам на хаубата од колата под ведро небо и размислувам за најубавите работи кои ми се случиле, и најинспиративните насоки на мојот живот за кој се залагам. Ирелеванто и лукаво е на тоа место да размислуваш за негатовности, иронија,хејтерство,социални грижи, песимизам.
Мислам дека тоа местенце ќе ми влее самодоверба да ја побијам рационалната неодлучност и да го направам тој чекор. Верувам дека гледката од таа перспектива ќе го прикие трепетот на зборовите во најразлични тонови, претпоставувам на моменти тивок пискав на моменти длабок (дует од мецо-сопран и баритон) сплотени во еден вокал. Павароти да завидува на мојата диафрагма и гласовните можности, којзнае колку октави ќе достигнам како производ на внатрешна еуфорија,возбуда, ураганска такихардија.
Тивка музика од радивцето на колата, You are beautiful- James Blunt ја ароматизират атмосверата, го подобруват амбиентот.
Би го прикажал целиот шарм и на заем би побарал со цел да ја импресионирам и извеличам таа вечер.
Купидон ќе воскресне за да не ја пропушти оваа вечер.:D
Не би филозофирал како наследник на Архимед, или рецитирал своја поезија како потомок на Шекспир, не би изгледал со сериозен осмех да искажувам детали како Херман Хесе,или со ноншалантно понашање како Казанова, едноставно ќе се обидам да не изгледам како некој монах што долетал од некоја боженствена димензија. Не сум инфлуенс и јас сум човек. Би бил директен но не и брзоплет со преходно смислен говор, и преку најдлабоката искрејна љубов контрабасно со огромна енергија претходно абсорбирана од парадајската глетка ќе го закитам судбоносното прашање (истрелано со милиони прашалници кои судбина значат) како шлаг на перфектниот абмиент.
Конкретизирам за тајмингот, мора да биде после залезот на сонцето, за емотивно да се доолови совршенството.
Да не дробам вака цела вечер, книга ќе напишам со метафори и парадокси:D

Не викам дека не е добро романтична вечера, пирамидални светилки со ароматизирани свеќи, културен конобар, тивка музика, подршка од виолинист, рандом персони на соседни маси некои трауматизирани, некои релаксирани, некои со сериозен осмех и подигнат палец за охрабрување , да аплаудираат на тој прекрасен гест каде јас публично без трошка страм драматизирам.

Но тоа не е мојот стил, јас тоа го применувам и додека сум во врска во секојдневието па затоа би барал нешто поинтимно, и потајно.

Пс. Верувам во љубовта и во дуалноста на овој свет. Ако постои Адам постои и Ева, ако постои бог постои и божица, верувам како апсолут во прашалниците и извичниците на судбината, не значи дека нешто материјално ќе ја импресионира персоната за која вие сонувате.
Би сакала да го посетам тоа место :) Преубаво си го опишал
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The_Mayor

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Ќе приредам спектакл на плоштад. :rofl Ќе го памети тој ден до крајот на животот. Не знае што ја чека.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TIGERWOMAN31SK

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Ако играм кошарку за Партизана, на некое финале кт би играле ако победимо, ако ми дадев Гробари земаја би га њин мегафон и пред пуну салу сс навивачи и играчи би гу запросија. Хала пионир собира около 9000 иљаде душе такој да никад нема да га забрави тој.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TIGERWOMAN31SK and Gemini