1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

На денешен ден...

Дискусија во форумот 'Историја' започната од Hip.Hop_MKD, 18 февруари 2012.

 1. İncognito

  İncognito Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,396
  Допаѓања:
  3,665
  На денешен ден 1971 година во Париз почина рок шаманот, легендарниот Џим Морисон. Водачот на славните „The Doors“, познат по својата мрачна и мистична лирика инспирирана од Блејк, Рембо, Хаксли како и ред други славни имиња на бит генерацијата, водеше брз и хаотичен живот кој само по 27 години резултира со неговата смрт.
   
  На Iris* му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,572
  На денешен ден 1989 уапсена е Марта Ан Џонсон за убиство на својата
  ќерка.

  На денешен ден 1962 роден е Том Круз.

  На денешен ден 1988 Американците по грешка уриваат Ирански патнички авион убивајќи 290 патници.

  На денешен ден 1890 Ајдахо станува 43та држава во САД.
   
  На Outrider му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,265
  Претерал со Хорс и шибање во вена...
   
 4. İncognito

  İncognito Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,396
  Допаѓања:
  3,665
  Нема врска, пропаганда е тоа.
   
 5. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,572
  На денешен ден 1776 Америка прогласува независност.

  На денешен ден 1826 умреле Џон Адамс и Томас Џеферсон, вториот и третиот претседател на Америка.

  На денешен ден 1911 во северноисточна Америка се измерени температури до 41 степен, кои биле смртоносни за повеќе од 200 луѓе.
  Ее а сега кај нас 45 и немаме гајле, тоа ти е издржливост.

  На денешен ден 1954 Марилин Шепард е претепана до смрт во својот дом. Нејзиниот маж докторот Сем Шепард тврдел дека за време на убиството тој спиел и се разбудил баш кога непознат маж бегал од нивниот дом. Подоцна власта го обвинува за убиство на жена му и тргнува во потрага по него.
  Оваа случка е инспирација за филмот Fugitive или Бегалец на нашки.
   
 6. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,572
  На денешен ден 1811 Венецуела станува првата Јужноамеричка држава која прогласува независност од Шпанија.

  На денешен ден 1975 Артур Еш станува првиот црн тенисер кој го освојува Вимблдон. Подоцна после неговата смрт, тенискиот стадион во Њу Јорк е именуван по него.

  На денешен ден 1996 родена е првата клонира овца, Доли.

  На денешен ден 1943 започнува битката за Курск, најголемата тенковска битка во историјата.

  Тоа е тоа, утре поинтересен ден бил во историјата.
   
 7. İncognito

  İncognito Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,396
  Допаѓања:
  3,665
  Среќен роденден Џими(party)(pivo)
   
 8. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  675
  Допаѓања:
  1,168
  Ден за Рацин(flower) (22 Декември 1908)
   
  На violetmoon и İncognito им се допаѓа ова.

Сподели: