Најчудна фраза или збор на некој Македонски дијалект?

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Најдов писмо на тетовски дијалект па реков да го споделам со вас. Ова е прав тетовски, ние вака не го зборуваме, дури и за мене некои зборови се непознати. Интересно во секој случај.

Нејќем да те сакалдисуем, ама срцево ми Ќипе од муќе и сеќирације.
Ја когај слушам што ми кажуa за тебе!
Прееска го сретнав у "Чапчоо Сокаче" Петрета-Кандило од Коутук и ми кажуеше како те видеу на корзо у Скопје со некоа караконџула, што на образите и бузете турила по поу ока белило и црвило.
Ти бар знаеш како сум наорлена на тебе, па тогај зошто ме тураш у гајле?
Зашто ми праеш таквија збрќе. Ја сум ти рекла: Нејќем да се влечем по тебе ка партаука и нејќем да ме пуцаш ка јојо.
Тија дејќе скопсќи, срчка да ги изеде, сараџа да ги отреби и рофија да ѓи дамлоса, што не остајле ни петеу у чаршија раат, а камоли тебе сурат мој напишан.
Кандило ми вика да не берем многу гајле и ич да не се сакаудисуем, зошто тија биле како короконџуле и оцерени ка будалинќе.
Ако е ова вистина - арно, ама ако са оплакнати еден дн ќе дојдем од апансас и когај ќе ѓи фатим, влакно на глава нема да им остаем, ќе ѓи искубем ка чафќе, и ќе ѓи напраем ка папајце.
Ама ми се чини и ти си за утепуење, зошто когај доаѓаш у Тетоо и когај ќе ти брбнем за ниф, ка очите да сум ти ѓи извајла. Ќе почнеш да ѓи цпуеш боштум абер немаш за ниф... Ќе ми речеш дека мораш да идеш на "Два Бреста" на фурна да наручаш за утрента пастрмајлије, иако ти убоо знаеш дека пастрмајлијете ги прае Драго Топалот.
Ме мафташ ка будаљинка на мртво, а и ладен си станау у последно време према мене и ич не ме сајдисуеш. Сигурно зашто не носим најлонќе ка скопјанќете. Ако је за тоа ќе идем у Вратница и ќе купим и тоа америчќи па тогај ќе видимо чиви ноѓе и чиви бутќе са пубаај.
Имам многу да ти кажуем ама нејќем више преку писмо. Па те молим да дојдеш што побргу, жити мене, зашто више немоем да издржим појќе, сум станала ка коу лозјарски.
За поздрав ти праќам по Славета "Цунибаба" малу орае, коштање, раќија џенарикојца, винце поткомиње и една кошница јабуќе.
Сега на крај те цунуе шиесе и шес пута твоата осантерисана

М Е Н Ч А
 

Kiril

Активен Член
24 јуни 2012
181
127
43
35
Струмица
Бунела=Вилушка
Чикич=Чекан
Ќирфии=Клинец
Б`лтии=Секира
Вонка=Надвор
Енус=Сега
Ѕрѕалии=Кајсија
Курем=Стомак
Лнгиди=Мекици (крофни)
М`ска=Грми
На`сј=Навистина
Ожљембан=Насмеан
Ронка=Трошка
Тинкии=Лим
Френки=Домати
Цреп=Саксија
Чушки=Пиперки
Има оште ама не ми текнуват саа, ак ми текне уш некуј ке се дупишм:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheQueen and Mystique

Teddy Picker

Староседелец
15 јуни 2012
155
162
643
Фоф компирето
  • далдисал сам не сам забакардисал! >најјако
  • пандуфи, клепаци
  • котле
  • ѓузентија
беровски, поточно малешевски. Доста ми беа 8години поминати таму, не дај боже да ви пишувам тука малешевски
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and Lady*

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
извангелоса - значело ме исплаши , врашко- значело ко демел пусто да остане хахха,...инаку професорите ни беа од Охрид и стално на крај на испит не прашува : Свршивте ли колеги:sreken ? Е тогаш имаше газење и смеење до бесвест...всушност значењето е дали сме завршиле со пишување:giggle

Имав една средба со Струмичани...ако ги разбрав нешто да ме утепаш, брзо зборат ама и користат по непознати термини ...инаку Кумановци ми се најинтересни за слушање оти се шо ќе кажат изгледа многу позитивно и многу се смееме коа ќе дојдат пријателите од Куманово , а и општо мислам дека се најопуштен народ !
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
како па да не-неможам да ја сватам фразава:sleep
Mи викамо и како па да да : ) hahaha

Пред некој дн играмо покер и глеам цагер 00:00 и викам ги како ке каеш електросни цагер на куманофски
Исти к*р сфите бројке hahhaha
 

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
Исчољка се/ си ги...- Кумановски
А превод ни ја не знам точно, ќе дојде како изгреба, исчука...