Најубава општина во Скопје?

Нај-општина според мене е:

  • Аеродром

    Гласови: 25 43.1%
  • Бутел

    Гласови: 2 3.4%
  • Кисела Вода

    Гласови: 8 13.8%
  • Центар

    Гласови: 9 15.5%
  • Гази Баба

    Гласови: 3 5.2%
  • Ѓорче Петров

    Гласови: 3 5.2%
  • Чаир

    Гласови: 3 5.2%
  • Шуто Оризари

    Гласови: 1 1.7%
  • Карпош

    Гласови: 20 34.5%

  • Вкупно гласале
    58

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Во градот Скопје има 9 општини: Аеродром, Бутел, Гази Баба, Ѓорче Петров, Карпош, Кисела Вода, Центар, Чаир и Шуто Оризари. Според бројот на жители, најголема општина во град Скопје е Гази Баба со 72.617 жители, а најмала е Шуто Оризари со 20.800 жители.

Која Скопска општина според вас е најурбана, најмирна за живеење, најдобра во секој поглед?
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Зависи што бараш. Цел живот живеам во центар и засекогаш ќе сакам да живеам. Се што ти треба ти е во близина, не мора да даваш пари ниту за автобус ниту за такси (нормално ако не си преголема мрза). Не мора да значи дека само затоа што си во центар, немаш мир и тишина. Често се мисли дека премногу метеж и галама има, но зависи од зградата и нејзината локација.
Иначе, најубава населба ми е Карпош, ми се допаѓаат зградите со малите паркчиња измеѓу.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Alley3112 and Scars

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Зависи што бараш. Цел живот живеам во центар и засекогаш ќе сакам да живеам. Се што ти треба ти е во близина, не мора да даваш пари ниту за автобус ниту за такси (нормално ако не си преголема мрза). Не мора да значи дека само затоа што си во центар, немаш мир и тишина. Често се мисли дека премногу метеж и галама има, но зависи од зградата и нејзината локација.
Иначе, најубава населба ми е Карпош, ми се допаѓаат зградите со малите паркчиња измеѓу.

Јас не би можел во центар да живеам. Многу бучава од тоа колите, моторите, урлаат дечишта......
Јас би некаде под Водно. Таа страна е најдобро и најмирно, но и најскапо. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: emzzy

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Јас не би можел во центар да живеам. Многу бучава од тоа колите, моторите, урлаат дечишта......
Јас би некаде под Водно. Таа страна е најдобро и најмирно, но и најскапо. :D

Да, често се мисли дека има премногу бучава, но се зависи од зградата.
 

The_countess

Истакнат Член
10 јуни 2012
441
545
193
29
На Водно живеам, но сепак кога би бирала аеродром би го избрала. Не дека не ми се допаѓа Водно, туку Аеродром е многу поголем и нуди големи можности за тепање време..
Сепак сум задоволна со тоа што го имам :)
Најмирна населба е дефинитивно Водно.. Нема ни дискотеки ни клубови.
За најурбани општини мислам дека се Центар и Аеродром..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: True_Blood and JaMi

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
“Иначе, најубава населба ми е Карпош, ми се допаѓаат зградите со малите паркчиња измеѓу“

Епа кога доаѓам во Скопје , јас сум таму некаде:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marchisio

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
според мене секогаш ќе си биде Аеродром на прво место!Тоа е мојата наслеба каде што израснав и ги поминав најубавите моменти во моето детство.Има отприлика се што треба во една населба.Најмногу ми се допаѓа тоа што има многу зелени површини,паркови и детски игралишта.Тука и кејот на реката Вардар за рекреирање,тука е и салата МЗТ која е срцето на Аеродром.Има три трговски центри Бисер,Три Бисери и Скопјанка.Има 7 основни ,3 средни училишта и 7детски градинки.Во Аеродром се наоѓа и црквата Св.Илија одма до поликлинката Јане Сандански.
На чело на оваа населба е градоначалникот Ивица Коневски кој прв го воведе „ISO” стандард за квалитет во ЈПССДП, правејќи го прво јавно претпријатие во Македонија со ваков стандард.
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
28
Битола
ДА ТЕ ПОПРАМ СКОПЈЕ ИМА 10 ОПШТИНИ СИ ЈА УТНАЛ САРАЈ...НАЈУБАЈ СЕ АЕРОДРОМ И КАРПОШ ТУКА НЕГДЕ И ГАЗИ БАБА..А НАЈЛОШИ СЕ ЧАИР И САРАЈ