Најдобра прочитана книга до сега - со кратка рецензија

the.boy

Истакнат Член
11 јуни 2013
68
72
318
41
Точка на измама - Ден Браун
Будење - Антони де Мело
Сага на Форсајтови - Џон Голсуорт
Бесмртност - Милан Кундера
На ивица - да се живее со глобалниот капитализам (не ми текнува кои бе авторите) :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Не можам да одредам само една, од чиста причина што не можам да се одлучам која :sreken
Тука спаѓаат : ,,Кралот Лир" - Вилијам Шекспир, ,,Големите очекувања" - Чарлс Дикенс, ,,Да се убие птицата што се потсмева" - Харпер Ли, ,,Десет мали црнци" и ,,Непозната дестинација "- Агата Кристи, ,,1984" и ,,Животинска фарма" - Џорџ Орвел, ,,Странец во огледало" - Сидни Шелдон ,,Злосторство и казна" - Фјодор Достоевски, ,,Сто години осаменост" и "Љубов во време на колера" - Габриел Маркес, ,,Папокот на светот" - Венко Андоновски, ,,Вториот пол" - Симон де Бовоар иии толку ми текнува..
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Се мислев помеѓу „Тегобност“ од Сартр и „Ковачи на лажни пари“ од Андре Жид...

Тешка одлука, но сепак ќе го изберам Сартр и неговата „Тегобност“ од ништожевно постоење на се, преку кое и се спознава еден живот :)
 

IronMan

Нов член
7 ноември 2013
20
10
3
Не се многу:
Алхемичарот-Коелјо
Игрите на Гладните-Колинс
Раѓањето на огнот- Колинс
Мокингџеј-Колинс
(*трилогија од Сузан Колинс и кога би можел да ги рангирам од најдобра кон најлоша тоа би било вака Мокингџеј,Игрите на гладните, Раѓањето на огнот)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dumbledore

онјаЛ

Полноправен Член
22 ноември 2012
69
85
18
Блудиниот син - Чарлс Буковски (Буковски е реалист со многу директни мисли. Во книгата си го опишува сам животот во трето лице, такозвани Хенри Кинаски. Има описи на настани „помрсни“ од било кој. Со свои зборови, мислите во глава на хартија. Легенда е човекот.)
Frogs into princess - Richard Bandler (Почетоците на NLP и воедно било каква психологија ми беа со оваа книга. Книгата е уствари семинар одржан од Bandler и John Grinder (мислам). Се почувствував како на матрикс да ја зедов црвената пилула :D)
Будење - Де Мело (Иако во последно се косам со религиите, книгата е супер да се научи нешто повеќе, да се отвори мозок и за други агли на гледање на светот)

И едно извинување до редхед за закаснетата рецензија :sram
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Redhead and Lena