Најдобра музика на Балканот

Најдобра музика прават:

  • Македонците

    Гласови: 5 45.5%
  • Србите

    Гласови: 1 9.1%
  • Бугарите

    Гласови: 0 0.0%
  • Грците

    Гласови: 0 0.0%
  • Албанците

    Гласови: 0 0.0%
  • Црногорците

    Гласови: 0 0.0%
  • Хрватите

    Гласови: 0 0.0%
  • Словенците

    Гласови: 0 0.0%
  • Никој

    Гласови: 5 45.5%
  • Босанците

    Гласови: 0 0.0%
  • Ромите

    Гласови: 0 0.0%

  • Вкупно гласале
    11

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
гласам за никој, пошо само мк народната (постара) музика вреди и секако RO-MD музиката...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Почнаа и србите да крадат како бугарите. Според мене само романците прават добра музика. Бугарите ги слушав порано, но веќе не. Србите исто и тие забегаа а и досадни се веќе. Грците чат-пат кога имаат добра музика. Хрватите не ги слушам. Босанците исто. А за албанската музика многу малку знам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
A dze su bosanci bolan ? колку шо е босанкста музика кефска , то го нема нигде на балкану (освен кајс нас ..)
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Не слушам нешто многу музика од Балканов, ама гласав за Македонија, зошто си имаме добри бендови, по мој вкус. Покрај Hardfaced, Smut и сличните, секако Суперхикс. Инаку, многу ги сакам Debeli Precjednik, тие од Хрватска се.


Исто и Guzva U 16-ercu, и тие се хрвати. Особено песната Vozda plemena, врв е!
Добри се и Elvis Jackson, тие од Словенија мислам дека се.​
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ГоспоТ

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не слушам нешто многу музика од Балканов, ама гласав за Македонија, зошто си имаме добри бендови, по мој вкус. Покрај Hardfaced, Smut и сличните, секако Суперхикс. Инаку, многу ги сакам Debeli Precjednik, тие од Хрватска се.
Исто и Guzva U 16-ercu, и тие се хрвати. Особено песната Vozda plemena, врв е!
Добри се и Elvis Jackson, тие од Словенија мислам дека се.​

Хрватите изобилие од снукери и панкери, србите power и black металци, словенците алтернатива и ска, нашиве... има два три добри бендови што пукаат прогресив.

А од Гужва у 16-ерцу ја знаеш Шупак? Нели е најздрава? :D
Ги имаш тука и Direktori - Pivo, Goblini - Punk's not dead, Хладно пиво да не спомнувам (омилена ми е Биолошки сат)...:D

Oд словенциве Сидарта не се нешто лоши, ама не се ни којзнае што. Елвис Џексом ги слушам уште пред 4-5 години уште копиљ втора средно бев и прво мислев дека се американци. Исто има еден добар брутал дет бенд Аrmaroth, имаат 4 студиски песни и се распаднале.

Од србиве како подобри би ги ставил Alogia, Оружјем противу отмичара (ја сакам таа што им пее), Неочекувана сила која се изненада појављуе и решава ствар (или само СИЛА), КандаКоџаиНебојша...

Сума сумарум има по нешто добро, ама добро е што не е преекспонирано у јавност. Си имаме ние андерграундциве јазик со кој се разбираме и функционираме и дознаваме за свирки, албуми, нови бендови и сл.:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and DarkPassenger

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
гледам солена анкетава 40% македонци, 10% срби, 50% никој. Лол
За тие шо одговориле никој- не претпознавате што е поим музика. На гугле не се учи за музиката и top 10 songs this sumer.
За србите- споредба со долнонаведенава песна од нашата легенда, лане мое, липе цвату, рузмарин или која друга? За наредоните несмеам да коментирам срамота е,10-0 ги тепаме.
Ги обожавам нашите етно песни... нашите креатори, уметници, секоја чест за нивните дела. Кој знае да ужива во алкохол во веселба, кој знае да игра да пее знае да си ја расположи душата е мој човек.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ludaca