Насилство во породувалиштата

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Неодамна на една страна на facebook, во една од бившите југословенски републики, беше објавен апел за подигање на човековата свест и за борба против ,,насилството '' во породувалиштата. Имаше и исповеди на неколку жени кои што го претрпеле овој вид на насилство и оддеднаш сфатив дека и мене ми се случуваше нешто слично, но никогаш не сум гледала на тој начин на тоа.
Верувам дека многу жени трпат голем број непријатности при породувањето, но зошто истите ги прифаќаме како нешто нормално, дали денот кога треба да го доживееме најубавото животно искуство - раѓањето, дали тие моменти кои се од безценето значење за мајката е нормално да се претворат во хорор и дали е нормално после сето тоа да се заборават тие негативни искуства, ако е воопшто можно да се заборават.
Од друга страна пак однесувањето на медицинскиот персонал... од лично искуство ке кажам дека два при се породував, во различни болници, во различни градови и третманот е сличен, не те слушаат што и да зборуваш, тие се секогаш во право, а ти безпотребно се жалиш, разгалена си, плачка си или паничарка и нема никаква можност да си во право бидејки тие како медицински лица знаат повеке за твоето тело и твоите чувства во тој момент одколку ти самата.
Моментално ми текнува на неколку непријатности кои што јас лично сум ги доживеала и се прашувам дали истите можат да се сметаат за насилство
- Насилен и груб вагинален преглед со кој што треба да се провери отвореноста на матката.
- Пукање на водењак од страна на медицинскиот персонал без ваша предходна дозвола.
- Инјектирање на разни лекарства, најчесто провокации за напон, без ваша дозвола.
- Дерење од страна на гинекологот или сестрите кон вас, упатени навреди од типот дека сте лигла или разгалена што викате на цел глас...
- Непочитување на вашата интима, иако сте во сала за пороување, ве присилуваат да останете откриена и да бидете изложени на погледи од хигиеничарки, студенти и разни минувачи кои што во моментот случајно се наоѓаат таму од незнам која причина.
- Немањето можност да заземете позиција која што ви е најпријатна, присилувањето да раѓате во положба која ви го отежнува самото раѓање.
- Силното и безмилосно тегнење на стомакот од страна на сестите (ми кажувале за сличај кога сестрана буквално скокала по стомакот на родилката тегнејки го детето надолу)
- Сечење без дозвола на родилката
...
Сигурно има уште, еве додадете вие, кои што сте поминале низ ова или сте слушнале за туѓи искуства.
Мое лично мислење е дека понекогаш во некои случаи лекарот најверојатно мора да биде груб за да постапи правилно, но исто така сметам дека персоналот кој работи во породувалиштата, мора да обезбеди удобност и сигурност на секоја родилка.
Незнам како е во приватните болници во нашата држава, предпоставувам дека е многу подобро, но зарем треба и тоа да има цена, дали родилките кои што не можат да си дозволат да платат породување во приватна болница, немаат право на убаво и пријатно породување?
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Неодамна на една страна на facebook, во една од бившите југословенски републики, беше објавен апел за подигање на човековата свест и за борба против ,,насилството '' во породувалиштата. Имаше и исповеди на неколку жени кои што го претрпеле овој вид на насилство и оддеднаш сфатив дека и мене ми се случуваше нешто слично, но никогаш не сум гледала на тој начин на тоа.
Верувам дека многу жени трпат голем број непријатности при породувањето, но зошто истите ги прифаќаме како нешто нормално, дали денот кога треба да го доживееме најубавото животно искуство - раѓањето, дали тие моменти кои се од безценето значење за мајката е нормално да се претворат во хорор и дали е нормално после сето тоа да се заборават тие негативни искуства, ако е воопшто можно да се заборават.
Од друга страна пак однесувањето на медицинскиот персонал... од лично искуство ке кажам дека два при се породував, во различни болници, во различни градови и третманот е сличен, не те слушаат што и да зборуваш, тие се секогаш во право, а ти безпотребно се жалиш, разгалена си, плачка си или паничарка и нема никаква можност да си во право бидејки тие како медицински лица знаат повеке за твоето тело и твоите чувства во тој момент одколку ти самата.
Моментално ми текнува на неколку непријатности кои што јас лично сум ги доживеала и се прашувам дали истите можат да се сметаат за насилство
- Насилен и груб вагинален преглед со кој што треба да се провери отвореноста на матката.
- Пукање на водењак од страна на медицинскиот персонал без ваша предходна дозвола.
- Инјектирање на разни лекарства, најчесто провокации за напон, без ваша дозвола.
- Дерење од страна на гинекологот или сестрите кон вас, упатени навреди од типот дека сте лигла или разгалена што викате на цел глас...
- Непочитување на вашата интима, иако сте во сала за пороување, ве присилуваат да останете откриена и да бидете изложени на погледи од хигиеничарки, студенти и разни минувачи кои што во моментот случајно се наоѓаат таму од незнам која причина.
- Немањето можност да заземете позиција која што ви е најпријатна, присилувањето да раѓате во положба која ви го отежнува самото раѓање.
- Силното и безмилосно тегнење на стомакот од страна на сестите (ми кажувале за сличај кога сестрана буквално скокала по стомакот на родилката тегнејки го детето надолу)
- Сечење без дозвола на родилката
...
Сигурно има уште, еве додадете вие, кои што сте поминале низ ова или сте слушнале за туѓи искуства.
Мое лично мислење е дека понекогаш во некои случаи лекарот најверојатно мора да биде груб за да постапи правилно, но исто така сметам дека персоналот кој работи во породувалиштата, мора да обезбеди удобност и сигурност на секоја родилка.
Незнам како е во приватните болници во нашата држава, предпоставувам дека е многу подобро, но зарем треба и тоа да има цена, дали родилките кои што не можат да си дозволат да платат породување во приватна болница, немаат право на убаво и пријатно породување?
Ваууууууууууу..каков морбиден наслов(facepalm)
Ме интересира кога си се пораѓала, која година жити бога???
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Не знам дали може да се смета за насилство пукањето на водењак или сечење без дозвола од родилката. Ваљда си велиш тие поќе знаат дали треба и кога треба да постапат така. Барем се надеваш дека поќе знаат.
Јас двата пати се породив со царски рез. И двата пати се чувствував не ко царица ами ко магарица. Додуша вториот пат беше донекаде покултурно, барем шо се однесува до условите, оти начекав пресно реновирано одделение, со убави и чисти соби и тоалети на ниво на хотел. Како е сега, не знам.
Не ми се дереле, ама си играа мајтап, кога се жалев за второто дека нешто не е во ред и дека болката не е како шо треба, ми велеа абе ајде, ти сакаш ко за првото, да си легниш, да те заспиеме и да си поминиш без мака. На крајот испадна дека ако почекаа уште некоја минута, ќе си умревме и јас и детето, оти имав страшно внатрешно крварење. Ова му беше кажано на маж ми лично од докторот. Истиот доктор, следниот ден ми кажа „ех, мачна душо, ти не си била за да раѓаш“. Мислам дека тој ден воопшто не беше денот за да се породам, иако според нивните пресметки доцнев неколку дена. Бебто не беше спуштено воопшто. Па ем ми го пукнаа водењакот, ем ми настегаа инекции и појма немам шо друго за да го убрзаат процесот, за накрај да се решат за царски.
И така...... вака накратко кажано. Порано ми тежеше темава поприлично, ама со време изгледа ја процесирав. Сум ја раскажувала и пишувала во детали многу пати, па веќе не ми се зборува надолго.
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Вооо.. еј ова е стρашно.
Немам ρодено ама стρав ме фаќа, не толκу за тие 9 месеци κолκу за овие пеκолни "9 минути"..
Тоа ти е . Нашата чудесна Маκедонија ; )
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Ваууууууууууу..каков морбиден наслов(facepalm)
Ме интересира кога си се пораѓала, која година жити бога???

Свашта, некој на форум прашува членка која година се пораѓала (facepalm)
Тоа е таа социопатија...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Struggler

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Свашта, некој на форум прашува членка која година се пораѓала (facepalm)
Тоа е таа социопатија...

Добρо бе бρачκа ај κажи ми пρво што баρаш во ваκва тема МАШ нели беше. Κе се советуваш за ρаѓање, за тоа κаκо κе те ρасчепатат без дозвола или κе те сечат?? Κој ти е пρоблемот?
Или паκ намеρно влезе да се чапниш со неκој?
И што има толκу стρашно што пρашала κоја год се поρидила?
Споρед мене тоа е ноρмално пρашање. Значи фаκтичκи пρашала κолκу год има детето ;)
Ама ти се си вρтиш κаκо ти одговаρа само за да најдеш начин κаκо да ги лечиш κомплеκсите.
Ама батκа, си ја утнал темата!
:giggle
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Добρо бе бρачκа ај κажи ми пρво што баρаш во ваκва тема МАШ нели беше. Κе се советуваш за ρаѓање, за тоа κаκо κе те ρасчепатат без дозвола или κе те сечат?? Κој ти е пρоблемот?
Или паκ намеρно влезе да се чапниш со неκој?
И што има толκу стρашно што пρашала κоја год се поρидила?
Споρед мене тоа е ноρмално пρашање. Значи фаκтичκи пρашала κолκу год има детето ;)
Ама ти се си вρтиш κаκо ти одговаρа само за да најдеш начин κаκо да ги лечиш κомплеκсите.
Ама батκа, си ја утнал темата!
:giggle
Нека ја праша по порака. И онака колку да знаеш, се вика маЖ а не маШ.
Иначе зошто да не е темава за нас, можеби имам искуство со тоа.
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and MoonFairy

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Tемава е за мажи исто колку за жени.
Ако ништо друго некој ден идните нивни сопруги ќе поминуваат низ тоа, зошто да не се информираат?

Инаку јас немав такво искуство...Ама САМО заради тоа што имав свој близок, сестра инструметарка. Инаку сигурно ќе поминев исто.
Жално е што мора да фаќаш ургенции во оваа наша бедна државичка, за да поминеш добро.
И јас поминав со царски, ама освен нормалните пропратни понижувачки работи (од типот клизма, катетар, промивки и сл.) не можам да се пожалам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and lady_blue

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Нека ја праша по порака. И онака колку да знаеш, се вика маЖ а не маШ.
Иначе зошто да не е темава за нас, можеби имам искуство со тоа.

Знам деκа се виκа маЖ само попρимам од вас фоρумџиите исто κаκо со Т наместо Д.. нвм
Ај за теκот на бρеменоста да се инфоρмиρаат κе ρазбеρам..
Ама за поρоѓајот. Мал бρој мажи се тие што пρисуствуваат на поρоѓај ..
И сигуρна сум деκа ниту едем маж не би дозволил жената да е таκа тρетиρана, нели!?
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Знам деκа се виκа маЖ само попρимам од вас фоρумџиите исто κаκо со Т наместо Д.. нвм
Ај за теκот на бρеменоста да се инфоρмиρаат κе ρазбеρам..
Ама за поρоѓајот. Мал бρој мажи се тие што пρисуствуваат на поρоѓај ..
И сигуρна сум деκа ниту едем маж не би дозволил жената да е таκа тρетиρана, нели!?
Глупости.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo