1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Музички вести

Дискусија во форумот 'Музика' започната од Selma, 9 март 2012.

 1. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,012
  Иииии nice one.

   
  На Female му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Застарена музичка вест која сега ја дознавам Драган Каранфиловски -Бојс добива златна буба мара за трајни вредности(y)
   
  На Female му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,012
  SMUT.jpg

  "По повод 18 години од формирањето на овој бенд на 21.03.2014 (Петок) во клубот Хавана решивме да направиме концерт, да го преснимиме нашиот прв албум, да снимиме видео запис на самото снимање на албумот, да викнеме добри бендови кои се наши пријатели и ни се допаѓа нивната музика.
  Како да беше вчера кога овој бенд почна да функционира и не постои начин да ви ја искажеме благодарноста. Не постојат зборови со кои би можеле да го опишеме тоа што го чувствуваме за вашата поддршка сите овие години.

  ДА - ќе изведеме песни што не сме ги свиреле со години и ДА - ќе има гости кои не се најавени, а ќе ве изненадат!
  Сите кои присуствувале на нашите концерти знаат што ќе се случува, а тие што не знаат ќе дознаат!

  Како специјални гости на концертот ќe бидат гостите Melekh (Софија, Бугарија) и два Скопски бенда кои изминатата година извадија одлични деби албуми, Shock Troopers и Gears.

  21-ви Март (Петок) | 20:00 часот
  Клуб Хавана, Скопје

  Не пропуштајте и поддржете ја локалната сцена!"

  Оригинално од евентот на Smut.

  Едит:

   
  #33 MissChievous, 10 март 2014
  Последна промена: 16 март 2014
  На melpomena и Aristokrat им се допаѓа ова.
 4. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,012
  Take Offense Skopje.jpg

  Diehard Booking ви преставува:

  Take Offense (USA)
  NEW MORALITY (Holland)
  Cold Stare (USA)
  Screaming For Change
  Outlaw

  23-ти Април / клуб Хавана, Скопје /
  почеток 20:00 часот / влез 200 ден.

  Take Offense по втор пат во Скопје!
  Еден од најдобрите млади хардкор бендови на денешницата доаѓа во склоп на нивната Европска турнеја на која го презентираат нивниот најнов албум United States of Mind. Одлична комбинација од хардкор и метал. Ги нарекуваат наследниците на Suicidal Tendencies. Кој бил на нивниот претходен концерт во Скопје знае за каков бенд станува збор, а кој ги пропуштил сега е шансата да чуе во живо.

  New Morality
  Брзи и жестоки рифови. Холандски одговор на Њујоршкиот хардкор.

  Cold Stare
  Бенд-проект на членовите на Take Offense.
  Хардкор панк во стилот на бендовите од осумдесеттите. Издадени 3 EP, кратко и јасно.

  Домашната сцена ќе ја бранат Screaming For Change и Outlaw од Скопје.


   
  #34 MissChievous, 1 април 2014
  Последна промена: 2 април 2014
 5. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,012
  wasted youth skopje.jpg

  * Wasted Youth претставува хардкор панк бенд на начин на кој и треба да биде претставен, политички, со силни левичарски и антифашистички ставови. Доаѓаат од околината на Штутгард, односно од Schwäbisch Gmünd, Германија. Нивниот звук може да се опише како мешавина на хардкор со стрит панк. Започнуваат во 2008 година и од тогаш имаат доста свирено во хардкор/панк/oi сцената во Германија и низ Европа и делеле бина со бендови како Madball, Vitamin X, H20, Agnostic Front, What We Feel, Oppressed, Death Before Dishonor и други познати имиња. Во февруари 2012 свиреа во Скопје како дел од вториот роденден на All Together Distro.

  Изданија:
  2010 Stay Free CD
  2011 Remembering means fighting 7“
  2013 Split 7“ w/ the Oppressed
  2013 Knights of the Oppressed


  * Mindless Violence се оформени во септември 2010. Тие се четири млади, гневни и гласни момци комбинирајќи trash со hardcore punk и секогаш го кажуваат тоа што го мислат! Критикувајќи го општеството во своите текстови, имаат намера на луѓето да им го претстават својот подобар и похуман свет. Едни од најјактивните момци на нашава сцена, препознатливи по опасните живи настапи на многу локални свирки и фестивали.

  Изданија:
  Demo EP
  Split w/ Damage 7’’
  “Забот на времето” EP – април 2013


  18 АПРИЛ 2014
  ГАРАЖА ТАФТАЛИЏЕ
  ПОЧЕТОК: 19:30H
  ВЛЕЗ: 100 ДЕНАРИ


   
 6. Сашо Н.

  Сашо Н. Староседелец

  Зачленет на:
  14 септември 2013
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  4
  ''Сино Небо '' - Првиот сингл на рок бендот RingRoad
   
  На Lena, MissChievous и existence им се допаѓа ова.
 7. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,098
  Сале, албумчето Салеее :biggrin. Кога ќе биде да не известиш. И ако имате нешто свирки, сподели овде.
   
  На Сашо Н. му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Сашо Н.

  Сашо Н. Староседелец

  Зачленет на:
  14 септември 2013
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  4
  Официјално го објавивме и вториот сингл па Ве молиме за искрен коментар!! Поздрав и Ви благодариме!!
   
 9. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,098
  Не е лошо, ја поздравувам идејата.
  Имам по некоја замерка само, додека трае пеењето не ми се допаѓа да ја слушам истата мелодија од гитара или било каков инструмент. Рефрените се добри, солото не е лошо.
   
  На Сашо Н. му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Роџер Санчез на 16 мај во Метрополис Арена во Скопје:)
  Ако иде некој нека пише ПП(pivo)
   

Сподели: