Музиката и нејзиното влијание врз вашето расположение

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Во оваа тема би сакал да продискутираме и да споделиме дали и како музиката влијае врз вашето моментално расположение. Сакам да споделиме во одредени ситуации како влијаат музичките жанрови врз нас, да продискутираме околу тоа кој жанр во каква состојба најмногу го слушаме и сл. Еве ќе почнам јас.

Музиката врз мене има огромно влијание кога е во прашање расположението. На пример кога сум нервозен и кога сакам малку да се издишам но тоа да не биде врз некој обично пуштам нешто агресивно, најчесто или панк или некој хардкор бенд. Претежно слушам прогресив што ми дозволува да си ги средам мислите, да се задлабочам во изобилството од мелодиите кои ги нудат таквите бендови. Кога сум тажен и незадоволен од себе или од некоја ситуација обично тука е Skip James т.е. или слушам блуз, ама чист блуз, или слушам модален џез или гранџ. Кога пак сум си радосен пуштам нешто фјужн џез, фанки или класичен рок. Класика слушам обично кога сакам да се одморам од се`, кога сакам да се смирам после некој напорен ден или кога имам потполна тишина.

Па ајде, споделете и вие.

(слична тема не видов, но ако е темава дупла, спојте или бришете)
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
кд се спреам да искачам обавезно рокам парвати грууви саунд, тој ти е скандо андергаунд форест псајтранс музика : )
у моменти кд сакам да заспију наравно чилаут, амбиент,даунтемпо музика.,псајчил.....
у срање моменти тоес кд сам тужан рокам Шпонгл ( за мене најволшебна музика на сфет)
у преептен расположение рокам стар хаце рап ( вутенг, блазиблази, најн, биги и остали црнечки булшит стфари : )
кд е Тијана на гости стфори се романтика сс бич хауз, и поново некој амбиент Lounge стил , брејбитс, диип груви хауз
ск за ск толко ми текињаф, а ииии треа да се тушну , ке лупну некој коментар опет
: )
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Хм .. значи да знам кога си нервозен, кога не :p
Во зависност од расположението .. го бирам и видот на песна којшто сакам да го слушам, но никогаш не одбирам жанр .. што ми текне тоа .. само песната да ми се погоди во зависност од тоа како сум јас расположен.
Најчесто слушам прогресив, некогаш може да се удри и на такви баладички, ако сум тажен или таква ситуација.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Убава тема да кажам пред се‘.
И сега да споделам тоа што го кријам во себе.
Нешто слично како тебе братче и јас сум љубител на хардкор кога сум нервозен. И тоа ставам слушалки на себе и знам да заминам со мозокот по 20-30 минути.
Кога сум тажен најчесто слушам стари балади.
Има една од Il Divo - „Mama“ е таа ми е за кога ќе се сетам какви лоши работи сум и‘ направил на жената што ме порасна.
Постојат песни што можат да ме растажат дури и во најубавиот ден.
Таква е оваа:
А кога сум најсреќен е тогаш се тука сите латино денс хитови.
Кога сум многу уморен знам да пуштам амбиентална музика или некои преработки од Тавитјан.
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Ја немам тачно одредено што кт слушам. Сви песме што ги слушам мене ме опуштав. Кт сам нервозан, среќан, тужан, љут исти песме си ги слушам и тија ме опуштав. Едино ги делу на "тужни" песме и "весели", ако сам превише расположен не ги пуштам тија тужни иначе овакој све си слушам у свак момент.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Марија and emzzy

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Зато јас ко ке ви речам дека Регето е најјаката и најмагичната музика вие не ми вервате. Ако си изнервиран во орок од 5 мин ке се олабајш до немај каде, ако си среќен ќе бидиш уште посреќен. идеална музика за расонување на сабајле а уште подобра за заспивање навечер. Пушташ нешто независно дали е Марли, Питер тош или вејлерс , нешто друго јамајканско или пак нешто балканско реге и тераш, без разлика колку е часот и колку си расположен ...
 

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Зато јас ко ке ви речам дека Регето е најјакатаи најмагичната музика вие не ми вервате. Ако си изнервирам во орок од 5 мин ке се олабајш до немај каде, ако си среќен ќе бидиш уште посреќен. идеална музика за расонување на сабајле а уште подобра за заспивање навечер. Пушташ нешто независно дали е Марли, Питер тош или вејлерс , нешто друго јамајканско или пак нешто балканско реге и тераш, без разлика колку е часот и колку си расположен ...
Не сфаќам дали ова си г напишал ти, или татко ми.
За истава тема имаме зборувано и истово што го рече ти-ми го рече и тој.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kiril

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Не сфаќам дали ова си г напишал ти, или татко ми.
За истава тема имаме зборувано и истово што го рече ти-ми го рече и тој.
Регето е едноставна музика за слушање но тешка за разбирање ...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kiril

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Ако се прашувате колку влијание има музиката врз луѓето а посебно регето набавете го филмот за боб марли и во сцената кога неговите полу браќаи сестри ја слушаат песната што боб ја напишал за тоа што не бил прифатен од нив зашто бил црнец. Песната содржи библиски цитати ама е ептен јака.
ви препорачувам да ја гледате сцената и ако не заплачите тогаш искрено не знам шо да ви речам ..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kiril and emzzy