Мудри мисли и народни поговорки

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
СВЕСНОСТ И НЕСВЕСНОСТ

Што гледаш кога ќе погледнеш во огледало?

НЕСВЕСНОСТ:Гледам преубава коса и очи;гледам усни по кои сите лудуваат;ммм гледам поглед со кој секоја би ја оборил;гледам будала;гледам глупача;гледам лузер;гледам идиот...
СВЕСНОСТ:Гледам свест која се искушува;гледам ентитет способен за се,затоа што тој е СЕ.

Што би направиле доколку на Лото би добиле голема сума на пари?

НЕСВЕСНОСТ:Опааа,па прво што би купил...;ма ќе се пијанчам до коска;па незнам...повеќето би ги дал во добротворни цели;пола ќе ги раздадам,пола ќе ги оставам за себе;ууу,би купил добра кола;не не,мотор;ма немам појма,ќе изнакупам се...
СВЕСНОСТ:Ќе продолжам да живеам...би му дал некому ако му се потребни.

Што е за вас Животот?

НЕСВЕСНОСТ:Па види сега...;не сум сигурен;незнам колку е точно;мислам дека некој велеше...
СВЕСНОСТ:СЕ!

Што планирате во животот?

НЕСВЕСНОСТ:Па да запишам добар факс;да завршам факс;да најдам добра работа;да постанам важна личност;да бидам правник;да бидам доктор...
СВЕСНОСТ:Да живеам.

Колку сте свесни за самите себе?

НЕСВЕСНОСТ:Пааа...не го разбирам прашањето;мислам дека сум многу свесен;кога сум пијан сум најсвесен;јас сум секогаш свесен;сакаш да кажеш дека сум глуп?!
СВЕСНОСТ:Недоволно

Што е за вас љубов?

НЕСВЕСНОСТ:Па тоа е кога имам некој кој ме сака и јас него;ма љубовта не постои друшкане,тоа е само илузија;да,имав љубов но ми се здосади;љубов?;љубовта е нешто супер чувство нешто преубаво...
СВЕСНОСТ:СЕ!

Што мислите за некој кој се фрлил од зграда?

НЕСВЕСНОСТ:Ма будала;лудак;тежок е животот пријателе;ма кој го е*е,битно не е некој кој го знам;тажно е тоа;кој му е крив ка е глуп;ах несреќник морал да има проблеми;жално за родителите;мора да било поради љубов...
СВЕСНОСТ:Не би мислел,туку би пробал да го разберам.

Имате шибица и влегувате во мрачна соба.Што ќе запалите прво:печка,свеќа или петролејка?

НЕСВЕСНОСТ:Па печката,да ме грее ако е ладно;свеќата,ме опушта;јас петролејката,после можам другото ако затреба.
СВЕСНОСТ:Шибицата

Дали се молите,на кого и зошто?

НЕСВЕСНОСТ:Да,на Бог,бидејќи е Семоќен и ги слуша моите молитви;да,на Аллах,бидејќи тој е патот на Исламот;не се молам бидејќи Бог не постои.
СВЕСНОСТ:Не,бидејќи мојот Творец е во мене,а јас во Него,ние сме едно,притоа ако се молам Нему,би се молел на себе,а тоа нема смисла,затоа што Бог е во мене,а јас во Него.

Од кои националности ви се пријателите?

НЕСВЕСНОСТ:Ма ги имам од повеќе;само македонци,албанците не ги поднесувам;строго албанци,други да не видам;па имам и македонци и албанци и други...
СВЕСНОСТ:Јас имам само пријатели.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: mspasenoski

mspasenoski

Староседелец
19 февруари 2013
442
701
1,103
36
Карпош - Влае
Не можеш да го фатиш ни за глава ни за опашка (вешто ги прикрива своите нечесни работи така што не можеш да го откриеш точно што прави и како прави) !
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
Кучето не лаит за да го варди селото, кучето лаит за да си го варди газот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Roxelana

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Duševni mir
Bila jednom dva monaha, koji su punih četrde¬set godina živeli u istom manastiru a da se nijed¬nom nisu posvađali. Jednog dana prvi monah rekao je drugome: „Ne misliš li da bi trebalo bar jednom da se posvađamo?" a ovaj je uzvratio: „Zašto da ne? Oko čega ćemo se svađati?" „Mogli bismo oko ovog hleba", predložio je prvi. „U redu, svađajmo se oko hleba. Kako se to radi?" „Ovako", rekao je prvi mo¬nah. „Ovaj hleb je moj, šta ćeš sad?" „Zadrži ga", rekao je drugi monah.
...