Морско прасе

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Како мало не очекувај да пие многу вода.Не знае сеуште да пие вода, тоа сега само ја гриза куглата во цуцлата.Ама со тек на време кога ќе ожедне за 1-2 дена ќе се научи :) Не му се секирај.
А сеа прасево на девојкава е големо и пие две цуцли вода на ден :D Само со вода не може да постигне.
Хах, срце.
Ова малце се смири, знае да ми зацивка од убавина додека го галам - знам дека не му е лошо, срцето не му лупа 200 на саат и не пробува да избега, ама се надевам дека со време ќе почне и да се радува кога ќе дојде време за галење :)
Друго, дали се вакцинира?
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Хах, срце.
Ова малце се смири, знае да ми зацивка од убавина додека го галам - знам дека не му е лошо, срцето не му лупа 200 на саат и не пробува да избега, ама се надевам дека со време ќе почне и да се радува кога ќе дојде време за галење :)
Друго, дали се вакцинира?

Девојка ми моментално ми коментира на прашањево така да ќе пренесам шо збори.
-Ако прасето ти е подарок од дечкото, тогаш треба да се вакцинира ама дечко ти особено ако е улав :D
Инаку вистински не се вакцинира.Едино пази да не го изложуваш на ладни и влажни места, места каде што се пушат цигари и тоа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheKitten

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Копирам од википедија
Можете преку лето да им купувате и сено, кое е прочистено, наполнете го кафезот или аквариумот до врв, и за 2 дена ќе го снема сеното а воедно и цело време ќе играат со него, нема глас да им чуете. Ова се препорачува во испитна сесија(јунска)

И последното, не ги пуштајте по дома, ако ги загинете сигурно се наоѓаат во корпата за отпадоци и гризат нешто. И внимавајте да не прегризат некој кабел, фатално е!

Овошје можете да давате но не во многу големи количини како зеленчук, малце јаболко, мандарина во зимно време, лубеница на лето(и тоа како ја обожаваат) мн малце банана пошто и шеќерот во поголеми количини влијае штетно врз нив. Пошто прасињата се вегетаријанци не смеете ама во никој случај да им давате месо. Исто така не смеете да им давате млечни производи, тие предизвикуваат дијареа која е фатална за нив и тоа во мн краток временски период од само 4-5 часа.


Добро ме интересира, кој ги дробел овие глупостиве па и тоа на википедија. (facepalm)
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Копирам од википедија







Добро ме интересира, кој ги дробел овие глупостиве па и тоа на википедија. (facepalm)
Ете затоа не ја сакам македонската википедија. Секоја будала може да направи акаунт и да пишува глупости кои си немаат врска, а модераторите (толку им знаењето) им ги одобруваат статиите. Најјакото од сето ова е што вика вегетаријанци се. Алоо? Зар никогаш не слушнале за тревојади, месојади и сештојади? (facepalm)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ете затоа не ја сакам македонската википедија. Секоја будала може да направи акаунт и да пишува глупости кои си немаат врска, а модераторите (толку им знаењето) им ги одобруваат статиите. Најјакото од сето ова е што вика вегетаријанци се. Алоо? Зар никогаш не слушнале за тревојади, месојади и сештојади? (facepalm)
Седи сеа ти не знаеш. Они од овошје јадат зеленчук.
 

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Копирам од википедија




Добро ме интересира, кој ги дробел овие глупостиве па и тоа на википедија. (facepalm)

Океј, тогаш помагај. И јас знам дека се тревопасни :)

Grass is the guinea pig's natural diet
Like humans, but unlike most other mammals, guinea pigs cannot synthesize their own vitamin C and must obtain this vital nutrient from food
A constant supply of hay or other food is generally recommended, as guinea pigs feed continuously and may develop habits such as chewing on their own hair if food is not present.[93] Because guinea pigs' teeth grow constantly, they routinely gnaw, lest their teeth become too large for their mouth, a common problem in rodents.[46] Guinea pigs will also chew on cloth, paper, plastic, and rubber.
A number of plants are poisonous to guinea pigs, including bracken, bryony, buttercup, charlock, deadly nightshade, foxglove, hellebore, hemlock, Lily of the Valley,mayweed[disambiguation needed], monkshood, privet, ragwort, rhubarb, speedwell, toadflax[disambiguation needed], and wild celery.[94] Additionally, any plant which grows from a bulb(e.g., tulip and onion) is normally considered poisonous,[94] as well as Ivy and oak tree leaves.

Од англиската Вики :)

Моево моментално јаде салата од трева и краставица, со малце мешавина од неговата купечка храна :)
А доручкуваше резанче јаболко :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Седи сеа ти не знаеш. Они од овошје јадат зеленчук.
Абе не, друго ми беше зборот. Јас нити сум чувал нити знам за чување морски прасиња, ама она што го пишува таму е чисти глупости у боја. Од овошје јаделе зеленчук, нешто се препорачува у јунска сесија (се мислам што би се препорачувало у јануарска сесија), ако го загинеш веројатно е во кантата и внимавајте да не гриза кабел фатално е.

Или чекај, има една добра реченица таму:
Ако ви требаат морски прасиња подобро е да вдомете некое и да биде среќно.
Ако ми треба морско прасе за експериментирање може да си вдомам некое? Ќе биде среќно, ветувам. Ќе го наклукам со ендорфин, допамин и серотонин и има да биде најсреќното морско прасе во историјата на морските прасиња.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Podem and The Tramp

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Седи сеа ти не знаеш. Они од овошје јадат зеленчук.
Лошо си разбрал за ова со овошјето, најверојатно поради отсуството на интерпункциските знаци. Се мисли дека овошје јадат во помали количини од зеленчук. Од зеленчук може ќе изедат 2 листа зелена салата, а од овошје само мало парченце, а не цело јаболко, круша и остали овошја.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Абе не, друго ми беше зборот. Јас нити сум чувал нити знам за чување морски прасиња, ама она што го пишува таму е чисти глупости у боја. Од овошје јаделе зеленчук, нешто се препорачува у јунска сесија (се мислам што би се препорачувало у јануарска сесија), ако го загинеш веројатно е во кантата и внимавајте да не гриза кабел фатално е.

Или чекај, има една добра реченица таму:

Ако ми треба морско прасе за експериментирање може да си вдомам некое? Ќе биде среќно, ветувам. Ќе го наклукам со ендорфин, допамин и серотонин и има да биде најсреќното морско прасе во историјата на морските прасиња.

Секогаш е подобро да вдомиш, него да купиш миленик.
Спасуваш живот.
Кај нас нема шелтери за морски прасиња, да имаше, сигурно моето ќе беше вдомено, а не купено.
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Секогаш е подобро да вдомиш, него да купиш миленик.
Спасуваш живот.
Кај нас нема шелтери за морски прасиња, да имаше, сигурно моето ќе беше вдомено, а не купено.

Можеш да вдомиш улична џукела, мелез од куче, друго куче и самиот ѓавол па никој не би го прибрал освен некој жалослив. Морските прасиња се продаваат најчесто како миленици па ретко би ги вдомувале.Освен ако место улични мачки/кучиња имавме морски прасиња...

Во однос на текстот за морското прасе, внимавај кога му даваш зеленчук.Најчесто со сласт го јадат, а им предизвикува пролив посебно оној кој содржи висок процент на вода.Подобро остави некое време малку да овени краставицата,марулата и слично,па после ќе ја јаде без поголеми проблеми.
Знаат доста да пораснат колку една просечна мачка достигнуваат големина. Колку повеќе расти толку повеќе ќе имаш потреба за менување на струготините.Претпочитај да земаш дрвени струготини, некој член претходно кажа од кај може да се набават, пилевината е премногу ситна често пати кога грицкаат нешто што е на подот, внесуваат и ситни парчиња од пилевината во желудникот па им создава доста проблеми со органите за варење.
Имаат маана со аклиматизацијата особено ако после капење ги ставиш на ладно место, исто како и останатите животни нели, сакаат собна температура и не нагли промени. Забележав праша за водата, пијаат сосем малце вода дури незабележително е, ја гризи или ја шмука цуцлата од поилката, најчесто 2-3 капки за цел ден им се доволни.
Кога ќе стасни полово зрело и ако имаш малку повеќе простор можеш да земеш уште едно па ќе направиш цело стадо.Предност е што со нив можеш да го вратиш влогот за храни опрема, и да набавуваш уште храна опрема или да ги продаваш,твој избор а држат добра цена.
Аквариумите најчесто се користат за глодарите, најдобро се набљудуваат преку стаклото,само проблемот е што знаат често пати да бидат загушливи за животните немаат кој знае колкав провев. Импровизација со дрвен терариум е најдобро. Среќно со новиот член во фамилијата:)


Ете затоа не ја сакам македонската википедија. Секоја будала може да направи акаунт и да пишува глупости кои си немаат врска, а модераторите (толку им знаењето) им ги одобруваат статиите. Најјакото од сето ова е што вика вегетаријанци се. Алоо? Зар никогаш не слушнале за тревојади, месојади и сештојади? (facepalm)
Валјда тревојад ги асоцира строго на ТРЕВА, па пишат вегетаријанци, за животни што се хранат со храна од растително потекло.