Моралот - калап за креирање на личноста?

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
абе ај јас ја извадив дискусија надвор заради твојата ограничена свест и не доволно познавање на тие норми ама еве Ikac читај го него тој исто го пишува само вергла за идеално општество кое никаш нема да постои ете тој нека ти објасни

ОГРАНИЧЕНА СВЕСТ?
Јел ти то јако нас јебаваш?
Ако тоа е ограниченост, ја искрено ќе се викам Петкица, или било како!
И секако дека нема да постое идеално општество, како шо нема да постое идеален човек!
Ама подобро е да постое слободно општество што е приближно до идеалното, отколку никакво шо само ДЕМЕК ќе се труде да ги почитува моралните вредности, а со тоа уствари НИШТО не се постигнува поради тоа што само се прикажува лажното „ЈАС’’. Секој искрено сака да те испцува кога ќе го изнервираш, макар и да те истепа. Ама нема да го направе тоа од тие причини, а ти ќе си останеш да си мислеш дека е мнооогуу љууубезееен и фин! (wasntme) Рака дигам за тај морал!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ikac, Electra and slb_bobo

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
ОГРАНИЧЕНА СВЕСТ?
Јел ти то јако нас јебаваш?
Ако тоа е ограниченост, ја искрено ќе се викам Петкица, или било како!
И секако дека нема да постое идеално општество, како шо нема да постое идеален човек!
Ама подобро е да постое слободно општество што е приближно до идеалното, отколку никакво шо само ДЕМЕК ќе се труде да ги почитува моралните вредности, а со тоа уствари НИШТО не се постигнува поради тоа што само се прикажува лажното „ЈАС’’. Секој искрено сака да те испцува кога ќе го изнервираш, макар и да те истепа. Ама нема да го направе тоа од тие причини, а ти ќе си останеш да си мислеш дека е мнооогуу љууубезееен и фин! (wasntme) Рака дигам за тај морал!
на тебе остана петки да пишуваш овде а ?
 

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
на тебе остана петки да пишуваш овде а ?

Да бе, почитувам слободна волја, не мораш да учествуваш ако нејќеш :p
И да, обично луѓето кога не знаат да одговорат, одма се фаќат за ситници. :)
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Да бе, почитувам слободна волја, не мораш да учествуваш ако нејќеш :p
И да, обично луѓето кога не знаат да одговорат, одма се фаќат за ситници. :)
ама затоа просветителите се секогаш тука да го нагласат тоа нели ...
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Ooooo demek na alba ne i e otvoren umot ili nekoi skaat da izgledat razlicni od drugite?Pa ajde prosetajte goli pa ke ve smetame poinakvi.Hipoteticki vaka ni mene ne me ubedivte deka ste spremni da go smenite opstestvoto.Ma znam deka ne vi e cel ubeduvanjeto ama sepak nasocete go vasiot otvoren um kon realnosta,ili pak imajte muda pa smenete ja na podobro i jas rado ke vi se priklucam....Ajde da porasneme naslovete ja temata stom vi smetaat off topicite,a segasniov naslov nanovo otvorete go.
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Ooooo demek na alba ne i e otvoren umot ili nekoi skaat da izgledat razlicni od drugite?Pa ajde prosetajte goli pa ke ve smetame poinakvi.Hipoteticki vaka ni mene ne me ubedivte deka ste spremni da go smenite opstestvoto.Ma znam deka ne vi e cel ubeduvanjeto ama sepak nasocete go vasiot otvoren um kon realnosta,ili pak imajte muda pa smenete ja na podobro i jas rado ke vi se priklucam....Ajde da porasneme naslovete ja temata stom vi smetaat off topicite,a segasniov naslov nanovo otvorete go.
заеби :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Ох, аман бре :D
Толку го отеравте тоа со шетањето голи, шо беше еден обичен пример.
Поентата беше да дискутираме за моралот ОД РАЗЛИЧНА СТРАНА. Не значи дека ние со тоа ќе сменеме нешто, пошо седејќи овака на форуми и нема баш да сменеме нешто. И не сфаќајте се буквално, никој не е речел целосно НЕпочитување на вредностите, туку во одредени случаеви кога сето тоа е толку безвезално, баш примерот со Петко.
Еј и да, пораснувањето и не е баш убава работа :)
 

МиГ 21

Староседелец
12 ноември 2012
1,252
2,458
1,133
Прилеп
Сосема сте застраниле од темата, а тој Петко ако се откажува од општеството поради некои морални норми кои не му се допаѓаат и не ги почитува би било дволично кога ќе му затреба помош да се повикува на истите. На некаков морал кој тој го отфрлил... Инаку претходно кажав дека секое општество или заедница има некои свои правила и норми на однесување, па и кај вас дома ги има.