Моминска/ергенска вечер

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Дали некогаш сте организирале или сте присустувале кај некого?
Јас еднаш имам присуствувано кај братучетка, ама ништо посебно не беше, еден куп жени во една кафана, од таму во друга и тоа беше се.
статијава од црно бело ме инспирираше да ја отворам темава
(http://www.crnobelo.com/zabava/drustveni-igri/742-kako-do-pozabavna-mominska-vecer)
Па повелете,споделете искуство.
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
јас бев кај другар пре н неколку месеци... вечерта помина по кафани и барови.. се напрајвме дрва пијани и еднио го загинавме во една кафана... ко во хенговер беше уствари... еден за малку ке завршеше в болница порад итруење с оалкохол.. сепак беше лудо и незаборавно...
 

marjan

Истакнат Член
13 февруари 2012
489
657
93
Bitol, Bitola, Macedonia
Дали некогаш сте организирале или сте присустувале кај некого?
Јас еднаш имам присуствувано кај братучетка, ама ништо посебно не беше, еден куп жени во една кафана, од таму во друга и тоа беше се.
статијава од црно бело ме инспирираше да ја отворам темава
(http://www.crnobelo.com/zabava/drustveni-igri/742-kako-do-pozabavna-mominska-vecer)
Па повелете,споделете искуство.[/quote
е па ви требало стриптизер така ке си поминевте поубаво :)

имам присуствувано и ми се бендиса си гледас сеир со пијаници (happy)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp and Glorry

Клара

Полноправен Член
17 февруари 2012
80
58
18
Немам присусвувано на ваква забава, другарката беше трудна кога се омажи па неможевме да ја заморуваме и со забава, мораше да мирува :)
Можеби е интересно, ама некако премногу американизирано ми делуваат во последно време ваквите забави што ги прават, како бледа копија на некој американски филм.
Здравје Боже следна прилика кога некоја другарка ќе се мажи ке и организираме ама нешто оригинално :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

Дејмон

Староседелец
16 февруари 2012
456
650
1,093
Unknown
Немам присуствувано, ама би сакал. Интересна работа ми изгледа, па зошто да не. :)
Инаку, кога би организирал за некого или некој да организира за мене дефинитивно сакам да е нешто како на видеово.

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
И јас бев кај тетка ми, кај една другарка..и стандарт исто па исто. Жени насоберени пеат играат се веселат.. :D
 

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Еве неколку совети според кои можете да се водите при организирањето нечија моминска вечер :
Список со поканети.
Направете список со девојките што планирате да ги поканите на моминската вечер. Најубаво е да се соберете најблиските пријателки бидејќи така најубаво ќе си поминете. Моминската вечер треба да претставува интимна забава во која ќе откачите. Треба да бидете слободни и сигурни дека сé што ќе се случи таа вечер ќе остане меѓу вас. Што значи дека тука нема место за сестрата или братучетката на нејзиниот иден сопруг.
Време и место.
Постојат неколку опции за тоа каде може да се одржи ваквата вечер. Сé зависи од тоа каков тип девојки сте и каде најубаво си поминувате. Ако сте по српско, резервирајте маса во некоја меана со жива музика. Ако повеќе сте по клупската музика, резервирајте сепаре во некој од клубовите или дискотеките. Постои и трета опција, да се соберете кај некого дома за да се загреете, а подоцна да продолжите во некој локал.
Но, ако не сакате моминската вечер да биде како сите останати, смислете тема на забавата. На пример, можете да посочите кодекс на облекување, па сите да дојдат облечени во црвено. Дизајнирајте ја масата со црвен чаршаф во комбинација со златно. Купете црвено вино или направете црвени коктели. Сé нека асоцира на љубов.
Подарок за невестата.
Не заборавајте да купите подарок за невестата по кој ќе ја памети незаборавната ноќ. Можете да ѝ купите скапа долна облека која ќе ја носи на денот на свадбата или на медениот месец. Или, пак, за сите купете исти алки и обетки кои ќе ве поврзуваат за целиот живот. Нормално, вечерта не смее да помине без стриптизер.Стриптизерите без проблем доаѓаат и дома и во јавност.
Повик до невестата.
Вечер ти подготвуваме моминска вечер - наместо ова, кажете ѝ дека ќе ја соберете од дома бидејќи итно ви треба нејзината помош. Претходно осигурајте се дека е слободна. Додека сте во автомобил одбегнувајте да дадете одговор на прашањето каде одите. Отидете до кај вас, каде што ќе ја чека облеката што треба да ја облече. Сега е време да се упатите на местото каде што ќе ја чека жешкиот стриптизер.

 

Sesil

Староседелец
20 февруари 2012
300
230
1,043
Уште едне начин како да се потроши некоја пара плус, кој како и многу други го научивме од западњачките филмови. Неам лично присусвувано али као што глеам по ФБ и што ми кажувале пријателки не е ништо посебно, само обична вечер, екипа излева у кафич, кафана... се пие до даска и плус некои тракатанци носат на себе, исти маички... Баш пред скоро време у кафичот кај шо бев едни тераа моминска вечер и сите носеа ленти као шо носат мисиците, на сите пишуваше ,,на распродажба,, освен на лентата на идната невеста на која пишуваше ,,продадено,,.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: rain-bow

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Сум била на повеќе, кај другарки и баш супер си поминувавме...
Еднаш и на ергенска бев, кај еден другар, (сите машки и само јас женско ахаха)
Во секавање за секогаш ќе ми биде една другарка која излезена во кафич се задружиле со некои што слават ергенска, и пиеле лумпувале и оваа со младоженецот завршила, и утрето заминал од кај неа право на свадбата...
Одам јас да ја будам за на факултет и слушаме долу свират колите, одат по невеста :rofl
и се зезав, а бе да не идат по тебе мето по невеста хахахахаа...леле страшно...:x
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: street_chic and Hkakashi