Молчеливи луѓе

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Дали сте имале пријатели, роднини, или некои блиски кои биле молчливи?
Дали имате такви во вашето друшто и какво мислење имате за таквите?
Како се осеќате кон оние кој повеќе слушаат а помалку зборуваат?
Како вие ги гледате тие луѓе?

Shy Guy.jpeg
 

КрисТина К.

Истакнат Член
2 март 2012
527
1,654
393
Скопје
Јас сум таква се додека не се опуштам. Ако ме прашаш, ќе одговорам, ако не ќе ќутам. Ама после тоа ќе се изназборам.
blah1.gif
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Обично молчаливите луѓе се срамежливите луѓе. Или оние луѓе што мислат дека нивното мислење нема да биде прифатено од другите, па си преќутуваат. Имам пријател кој е молчалив. Ако го прашаш нешто ќе ти одговори, ако не ќе си ќути. Такви луѓе затворени во себе ми изгледаат некако подмукло ...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: sweetgirl

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
не ги сфаќам ич, ја да ќуту ке се убију, ако треа у себе сам ке си збору ама не ќуту хахаха : )
можда се срамиф или немаф што да кажеф, како и да е не су ми јасни : )
 

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Јас сум таква се додека не се опуштам, после тоа најзборлеста сум.
blah1.gif
Исто и јас ама мислам дека се збори за луѓе кои се по природа такви и никогаш не зборуваат....

Да сум имала и роднини и другарки а се осеќам мнооогу глупаво како само јас да зборам (што е и така) и како навиена , како да сум и досадна :(А што мислам...Додека не ја запознаеш личност мислиш дека таа ќути затоа што е глупава и незнае што да каже(што и е во поголем дел на случаеви)...Ама има и луѓе кои се такви и неможеш да ги промениш без разлика што ке им кажеш...

Се на се....Не ми се допаѓаат и ми делуваат на глупави луѓе ;)
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
Уффф јас не можам да се прилагодам со такви луѓе, премногу сум зборлива... Според мене тие треба малце да " поработат " на самите себе, за да го искоренат тоа, сега не треба ептен зборливи, но и не премногу молчелив... кога сум во друштво со такви луѓе, пробувам да ги разговорам некако, но ако не успеам, тогаш втора средба нема шанси, досадно ќе ми биде :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hexasto

КрисТина К.

Истакнат Член
2 март 2012
527
1,654
393
Скопје
Еве на пример ако некој ме праша нешто ќе му одговорам, ако не ќе ќутам. Исто и во школо, не кревам рака зошто срам ми е да не згрешам, да не се смеат другите итн. Или ќе чекам во ред и некој ќе оди пред мене, ми иде да му залепам шамар, :mad: ама ќутам од срам и култура.
 

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
неможам да ги сватам тие луѓе...
јас и у сон зборам бе еј...неможам да ќутам..шо да праам...:D
ај во ред е од прво да се срами...ама после тоа да гугне барем нешто....
а има луѓе шо страшно ми идат на живци...тие таквите шо само сакаат да собираат информации...а за себе ништо да не кажат...значи ќе те испрашаат се од а до ш ... а после ко ќе ги прашаш нешо...пола саат треба да им влечеш зборој со чингели...и пак ништо нема да ти кажат...
престанав со такви да се дружам :redcarded
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hexasto and parvati

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
...oвој ти се вика ' што има ја да мислу за њима, нек си мислиф они, итакој си ќутиф цело време, ваљда нешто размислуеф' хх
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Scars31

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Јас знам да бидам молчeлива до степен да ме мислат најголем намќор.
За себе лично, можам да кажам дека молчам додека не го испитам теренот т.е. личностите околу себе, бидејќи кога се впуштам во дискусија, сакам првин да се осигурам во што и со кого се впуштам и дали вреди, а некогаш ми е и срам, искрено.
Кога ќе се опуштам, сум сосема 10та личност, но тоа е што е.
Немам посебен став, секој си има причина за молчеливоста. Мене повеќе ми сметаат брбливци што се впуштаат во муабети од кои немаат три чисти, ама битно и они кажале нешто. Тие се и најголемата причина за мојата молчеливост.