Молитва

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
"I prayed for change, so I changed my mind.
I prayed for guidance and learned to trust myself.
I prayed for happiness and realized I am not my ego.
I prayed for peace and learned to accept others unconditionally.
I prayed for abundance and realized my doubt kept it out.
I prayed for wealth and realized it is my health.
I prayed for a miracle and realized I am the miracle.
I prayed for a soul mate and realized I am the One.
I prayed for love and realized it’s always knocking, but I have to allow it in.”
 

balerina

Староседелец
1 април 2014
144
96
638
Многу убав вовед така е и мислата дека,,Молитвата е разговор на човечката душа со Бога.Да Редовната молитва може да ни помогне и да се соочиме со тешки испити. Бог и всушност, нѐ повикува да му се приближиме (Јаков 4:8).БОГ и нѐ охрабрува слободно да му пристапуваме во молитва, секогаш кога сакаме или кога ни е потребно (Псалм 37:5). Нашите непрестајни молитви ни помагаат да изградиме блиско пријателство со него.

Погодни моменти за лична молитва се појавуваат многу пати во текот на секој ден додека се соочуваме со проблеми, наидуваме на искушенија и донесуваме одлуки (Ефешаните 6:18). Кога бараме водство од Бог во сите аспекти од животот, нашето пријателство со него сигурно ќе се зацврсти. Ако двајца пријатели се соочуваат со проблемите заедно, зарем врската на пријателство помеѓу нив нема да стане поцврста? (Пословици 17:17). Истото е случај и кога се потпираме на Бог и ја искусуваме неговата помош (2. Летописи 14:11).

Бог, кој ‚ја послушува молитвата‘, никогаш не е премногу зафатен да нѐ чуе (Псалм 65:2). Да не бидеме ниту ние никогаш премногу зафатени да зборуваме со него. Нашето пријателство со Бог е најскапоценото нешто што го имаме. Никогаш да не го земеме здраво за готово. „Затоа, да пристапуваме со слобода на говорот кон престолот на незаслужената љубезност за да добиеме милосрдие и да најдеме незаслужена љубезност за помош во право време“ (Евреите 4:16).
 
Последна промена од модератор:

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Дали навистина ни требаат молитви!?Со религијата неможе да се искорени гревот така и со молитвата не може да се смени судбината,па нели секоја човечка судбина е предодредена, зацртана и непроменлива.Тогаш каде е користа од молитви, дали лично за себе или кога се молиме за некој друг знаејќи дека не можеме да промениме ништо?
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Дали навистина ни требаат молитви!?Со религијата неможе да се искорени гревот така и со молитвата не може да се смени судбината,па нели секоја човечка судбина е предодредена, зацртана и непроменлива.Тогаш каде е користа од молитви, дали лично за себе или кога се молиме за некој друг знаејќи дека не можеме да промениме ништо?
Молитвите ти даваат внатрешен мир.Пробај да се молиш кога си сосем изнервирана и окупирана со некакви мисли.
Вниманието ти оди во сосем друга насока.
Во молитвата.
А и зависи на кој начин се молиш.
На пример јас не знам,а и не применувам ниедна молитва од библијата.И немам намера да научам,затоа што туѓата молитва не доаѓа од мене.Нешто како мантра,рецитирање на стихови за смирување на духот.Во секој случај јас лично се молам често.Некоја моја смислена Free style молитва која повеќе е заблагодарување за се она што го имам отколку некое барање.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Небеска мајко,токлу сум збунет и вознемирен да незнам и тебе како да ти ја изречам правилната состојба на мојата душа и тело.
Се осеќам прогонуван од секојдневните обврски и случки што животот ми ги приредува и како би ги остварил зацртаните цели.Признавам,тие цели не ги остварував ни со тебе ни со бог.Сега сум избезуме и со тешка грижа.Небеска мајко,измоли ми мудрост од светиот дух,да дознам што да сторам.Измоли ми милост,до моето срце да допрат исусовите зборов:Не плашете се!Јас сум со вас!" Засили ми ја вербата во отецот небески да мозам хабро да кажам:"Па и по долината на смртта да поминам,од злото не се плашам,зошто ти си,Боже,со мене...Амин..поздрав света марија
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Небеска мајко,токлу сум збунет и вознемирен да незнам и тебе како да ти ја изречам правилната состојба на мојата душа и тело.
Се осеќам прогонуван од секојдневните обврски и случки што животот ми ги приредува и како би ги остварил зацртаните цели.Признавам,тие цели не ги остварував ни со тебе ни со бог.Сега сум избезуме и со тешка грижа.Небеска мајко,измоли ми мудрост од светиот дух,да дознам што да сторам.Измоли ми милост,до моето срце да допрат исусовите зборов:Не плашете се!Јас сум со вас!" Засили ми ја вербата во отецот небески да мозам хабро да кажам:"Па и по долината на смртта да поминам,од злото не се плашам,зошто ти си,Боже,со мене...Амин..поздрав света марија
Матеј 6:
5.„А кога се молите, не постапувајте како лицемерите, кои сакаат да бидат забележани од другите кога се молат по синагогите и по плоштадите. Ве уверувам дека друга награда за нив ќе нема!
6.А ти, кога ќе се молиш, влези во својата соба, затвори ја вратата и помоли Му се на твојот невидлив небесен Татко, Кој го гледа тоа што е тајно и ќе те награди јавно.