Мистеријата за невестата на пруга

Sofija...

Истакнат Член
23 ноември 2012
256
358
363
28
Дали некој има слушнато за невестата на пругата пред Волково?

Јас како што разбрав поодамна имало некоја свадба. По или пред свадбата невестата не преживеала сообраќајка. Со колата додека поминувала преку пругата ја удрил воз, по што веднаш починала. Од тогаш наваму секоја вечер во 12 часот се појавувала на пруга (и според некои гласини одземала животи на луѓе).

Ако има некој од Волково, Геге, и околина нека потврди дали ова е точно....
Живеам во Геге и прикаскава ја знам уште од мала ..не живееам кај пругата но таму токму под мостот нели каде е и самата пруга зивее другарче кое учев со него до осмо и увек викаше дека невестата влегува кај нив во гаража и дека им ги преместувала алатите па не можеле да спијат дека се слуша лелек и плачење (ова као вајда по тој младоженецот да плачела бидејки за сторија всушност се работи за невеста која и бил попречен бракот поради Х причина шо не ја знам ни јас ) и непамтам што уште збореше Нено (talk) Верувам во ова бидејки цел регион и околинава каде јас живееам ја знаат како вистинита ..баш и тетка ми ја прашав она вика дека за ова се зборувало и она дознала кога она била 1 средно односно кога се доселиле од село во град.:|
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Абе само да не им го измеша алатот !
Тоа рачвасти звездасти да се зане кое каде е ! ;)
 

WolfGirl

Староседелец
21 јуни 2016
214
136
1,053
Na mene najvernata drugarka mi kazuvase deka na nadvoznikot koj vodi od gradot do s.Brvenica na nejziniot brat I nekolku drugari vo 3 h nautro im se pojavila zena vo belo , no oblekata I bila cela valkana , so crni damki , imala bledo lice .. Eden od drugarite bil sofer ( deteto pielo samo sok taa vecer dodeka drugite piele alkohol ) zastanal bidejki zenata izlegla pred kola . Ja gledale okolu edna minutka I potoa taa isceznala a se slusalo samo placenje . Koga sakale da trgnat kolata ne palela pa morale da viknat pomos na telefon za da ja vlecat kolata do doma . Na polovina pat probuvale da ja zapalat I kolata si rabotela kako I prethodno . Potoa nekoj od momcite koj dosle po niv ( povozrasen bil okolu 25-6 godini imal ovie drugite pilistari 19 godisni ) raskazal deka nekoja devojka odela za na svadba kaj sestra ili rodnina bliska ( ne bila nevesta ama nosela belo ) I bila pregazena na toa mesto kaj nadvoznikot na prugata I deka porano se pojavuvale samo glasovi se slusalo placenje no otkako e napraven nadvoznikot se pojavuva I taa so bledo lice I cela valkana .. I jas imam pominato na toj nadvoznik sto iljadi pati , vo ova selo ziveev do svoi 17 godini , no do sega ne sum videla nitu slusnala nesto , taka da za sega veruvam deka postojat nevesti , no samo onie pred oltarot ( nemozam da tvrdam za sprotivnoto , ne sum videla nisto ) .
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Глупости. Ниту има некаква невеста по пруги што убива луѓе, ниту некаква друга натприродна појава. Се имам враќано неколку пати баш околу полноќ, па не ми се случи ништо. Ама тоа ти е кога некој ќе раскаже нешто, и одма после се шири и си прават филмови дека духови имало ауу.:zelen
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Искрено да ти кажам ти држи муабетов , за Брвеница , а како за Брвеница така и за Ратае , Теарце ,Брезно итн имам слушано многу вакви работи и знам дека се вистинити , со задоволство ги слушам ..
Познавав една баба од натака навака не е ни важно ,а ја сакав ептен , почината е иначе ,а по потекло од Ратае ,а во Скопје живее од после војната .
Така ми одеше муабетот со неа што знаевме и по 4-5 саата да седиме ,јас уживав (wave)
Такви мистерии се изнаслушав што немаше простор за не верување ,толку реални ,а поготово со детето кое младо загинало па нешто како не бил погребот како што треба или нешто нез ,во главно немало мир и секоја вечер се сушале негови врисоци , ќе се консултирам со внуката на бабето убаво бог да го прости и баш ќе кажам детаљи .. убаво ќе се консултирам :D;)
 

WolfGirl

Староседелец
21 јуни 2016
214
136
1,053
Кај нас многу млади има загинати ама до сега ниту сум видела нешто ниту слушнала .
 

WolfGirl

Староседелец
21 јуни 2016
214
136
1,053
Абе каде има пруги и возови таму и митовите за невести , духови , звукови .. :D
Работава е ко преживи причат че :rofl
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Ако е така тогаш значи по гробиштана врие од духови, и пак никој не видел дух. Јас како селски човек, имам одено низ гробишта навечер, па никој не ми излегол ниту ме исплашил. Освен еднаш една крава што избегала од кај комшиите, ми ѕвонеше со тоа на вратот што и е. Духови нема, ако има тоа е само на филмовине.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: WolfGirl

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Ако е така тогаш значи по гробиштана врие од духови, и пак никој не видел дух. Јас како селски човек, имам одено низ гробишта навечер, па никој не ми излегол ниту ме исплашил. Освен еднаш една крава што избегала од кај комшиите, ми ѕвонеше со тоа на вратот што и е. Духови нема, ако има тоа е само на филмовине.
може духовите ко ќе те видат тебе и бегаат :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno and Achernar